Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

  1. #11
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 620

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez gnd Zobacz posta
    W czym to jest lepsze od zwykłej mydelniczki typu stofen? Większe i nieporęczne.
    Nie wiem, napisałem, co widuję, bo mam takie jakieś zboczenia - obserwuję innych fotografów, szczególnie tych zawodowych

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    To chyba normalne

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Drobny problem polega na tym, że wszystkie proponowane rozwiązania (GF, mydelniczka, QB) bazują na mieszaniu światła bezpośrednio z dyfuzora ze światłem odbitym od ścian/sufitu, a kolega twierdzi, że nie ma od czego odbijać.

  4. #14

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Drobny problem polega na tym, że wszystkie proponowane rozwiązania (GF, mydelniczka, QB) bazują na mieszaniu światła bezpośrednio z dyfuzora ze światłem odbitym od ścian/sufitu, a kolega twierdzi, że nie ma od czego odbijać.
    Dokładnie jak wspomniałeś, aczkolwiek przetestuję dyfuzor typu sto fen. Patrzę też po testach to ten Lumiquest Quik Bounce najciekawiej dla mnie wychodzi.

    Korci mnie jednak wypróbować jakiś duży ring ledowy, podpatrzyłem że można zrobić samoróbkę i takowego chyba sobie na test spróbuję sprawić. Dlatego że na takiej imprezie jak 18-tka (130 osób ) takie zdjęcie z jasnym pierwszym planem a ciemnym tłem, może się sprawdzić. Zwłaszcza że ten drugi plan na takich imprezach u młodzieży bywa różny

    Jeżeli chodzi o lampę studyjną to wiem że można ładnie nią odbijać, ale póki co wyższa szkoła jazdy. Zawsze trzeba pamiętać o jej ustawianiu.

    Postaram się mieć 2 dyfuzory i może podeślę jakieś zdjęcia na pokazanie różnic na "gołe" odbijanie lampą.
    Ostatnio edytowane przez dawidb ; 28-03-2018 o 00:02

  5. #15
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Pruszków
    Wiek
    50
    Posty
    59

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez dawidb Zobacz posta
    zresztą mam jedną lampę.a wiem że sala jest ciemna, a organizatorka zapowiedziała zabawy przy słabym świetle.
    Może to jest cała sztuka umieć i potrafić dobrze fotografować w trudnych zmiennych warunkach przy słabym świetle i za takie patenty trzeba zapłacić bo darmo nie ma nic
    A z jedną lampą samych sukcesów życzę...

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez dawidb Zobacz posta
    Cześć, przeważnie fotografuje wesela, sale są jasne i jest dość dużo światła przy zabawie, doświetlam od sufitu lub od ścian lampą reporterską na body.

    Pytanie gdy sufit i ściany są ciemne (drewno)a ja chciałbym miękko doświetlić scenerię, głównie pierwszy plan, i przede wszystkim z mojej perspektywy, w wyzwalanie radiowe nie chciałbym się na razie bawić, zresztą mam jedną lampę.
    Więc czy macie jakieś sprawdzone opcje? Głównie zastanawiałem się nad RoundFlashem lub jakimś Ringem ledowym.
    Jest ktoś doświadczony dyfuzorach na lampę reporterską?


    duzy dyfuzor nalozony na lampe i mozliwie wysokie ISO , dzieki czemu udzial swiatla zastanego ( czyli tla ) w stosunku do calosci jest duzy , jako ze wysokie ISO spowoduje slabszy blysk.

    Na ile wysokie ? - to zalezy od matrycy i wielkosci powiekszen zdjec .
    Mysle ze na aps to 400 iso jest bezpieczne , na FF 1600.

    Jesli musi byc wyzsze, to czesto nalezy stosowac mocniejsze odszumianie, troche degradujace zdjecia.

    odbicie od sufitu jesli jest zbyt mocne daje brzydkie cienie z gory na dol , nienaturalne , czasem troche upiorne.
    Ja wole odbicie z boku , jesli sie da. jesli nie, to duzy dyfuzor jest juz pomocny .

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    ...
    Mysle ze na aps to 400 iso jest bezpieczne , na FF 1600.

    ...
    odbicie od sufitu jesli jest zbyt mocne daje brzydkie cienie z gory na dol , nienaturalne , czasem troche upiorne.
    Ja wole odbicie z boku , jesli sie da. jesli nie, to duzy dyfuzor jest juz pomocny .
    1. Myślę, że nie. 2 EV różnicy, to jest między 4/3, a FF. Lubisz liczyć, to sobie policz. ISO 400 APS-c, to jakieś ISO 1000 na FF. Cudów nie ma.
    2. Mieszasz dwa systemy. Sufity są różne, duże i małe. Sporo zależy od kąta odbicia i ustawienia zooma lampy. To taki mobilny softbox o regulowanym położeniu i wielkości. No i jest jeszcze klasyka gatunku "black foamy thing" Ok, mój angielski jest kiepski, ale kto chce, ten znajdzie

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    Cytat Zamieszczone przez dawidb Zobacz posta

    Pytanie gdy sufit i ściany są ciemne (drewno)a ja chciałbym miękko doświetlić scenerię, głównie pierwszy plan,.
    ach jeszcze jedna uwaga.

    jesli chcesz miekko to raczej nalezy zwiekszyc odleglosc fotografowania ( wlasciwie oswietlenia ). lepiej troszke dalej i pozniej ewentualnie kadrowac , niz za blisko.

    skrocenie ogniskowej nic nie da , tutaj chodzi rzeczywiscie o zwiekszenie odleglosci lampy od motywu.
    ewentualnie wydluzyc ogniskowa , ale zwiekszajac odleglosc.

    to sie bierze stad ze natezenie oswietlenia sceny Spada proporcjonalnie do kwadratu odleglosci od zrodla swiatla.

    fotgrafujac np z 1 m , roznica w natezeniu oswietlenia jest wieksza dla przedmiotow np w odleglosci 1 i 1,1 m

    niz fotgrafujac np z 2 metrow roznica w natezeniu oswietlenia pomiedzy 2 a 2,1 m.

    w tym drugim przypadku obiekt bedzie oswietlony mniej kontrastowo , czyli bardziej miekko.

    Ja mam nakladany Taki softbox, jest spory , troche wiekszy od a5 a mniejszy od a4 - efekt jest zauwazalny.

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Jak doświetlić impreze w ciemnej sali?

    chodzi o roznice wzgledna w natezeniu oswietlenia

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •