Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Nowy sprzęt

  1. #1

    Domyślnie Nowy sprzęt

    Witam wszystkich serdecznie bo jestem nowy na forum.

    Jeśli już gdzieś taki wątek był to najmocniej przepraszam i proszę o przeniesienie go w odpowiednie miejsce ale przeszukałem trochę postów i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

    Jestem zielony całkowicie i może źle się za to zabieram ale chciałbym pobawić się aparatem a nie ciągle latać z telefonem.
    Nie wiele wiem o słownictwie technicznym więc prosiłbym bardziej doświadczonych osób o w miarę jasną odpowiedź. Dodam tylko, że zaczynam kursy książkowe ale samym czytaniem i wiedzą teoretyczna bez praktyki niewiele się nauczę.

    Wybór padł na EOS D80 bo wydaje mi się takim aparatem do wszystkiego jak i do zdjęć tak i do filmów no i posiada odchylany wyświetlacz.
    Nie mam jeszcze sprecyzowanych preferencji fotografowania dlatego przydałby mi się taki w miarę uniwersalny zestaw obiektywów, który posłużyłby mi przez najbliższe 3-4 lata. Nie chciałbym kupować czegoś aby się pobawić przez chwilę i zaraz zmieniać na coś lepszego bo znam już takie przypadki tony nieużywanego sprzętu leżącego po kątach.

    Czytając recenzje gdzieś w necie padło na kilka szkieł ale tak do końca nie jestem przekonany czy one były uczciwie przeprowadzone i czy akurat się nadają do tego aparatu.
    - Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM
    - Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM
    - Canon EF 50mm f/1.4 USM
    - Canon EF 50mm f/1.8 STM

    Które wybrać, które są lepsze i lepiej się sprawdzą w tym modelu a może jeszcze inne będą lepsze o których nie mam pojęcia.
    Nie mówię tu o cenie bo ona akurat ona jest na drugim miejscu bo jak to mówią " nie stać biednego na tanie rzeczy" lepiej wydać raz na dobre rzeczy niż 10 razy na byle g...

    Dodatkowa przydałaby się jakaś lampa i pasujący grip bo jest wiele w sprzedaży rzekomo pasujących do tego modelu ale z doświadczenia wiem, że nie wszyscy sprzedający są uczciwi.

    Za wszelkie porady z góry już wszystkim dziękuję.

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    49
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Do 80D dokup EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM i w momencie kiedy dostrzeżesz, że czegoś mu brakuje - sam będziesz wiedział, co kupić. Inaczej i tak wyrzucisz (niemałe) pieniądze w błoto...

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Jak dla mnie
    Cytat Zamieszczone przez Jeeerek82 Zobacz posta
    Nie mam jeszcze sprecyzowanych preferencji fotografowania
    wyklucza się z
    Cytat Zamieszczone przez Jeeerek82 Zobacz posta
    Nie chciałbym kupować czegoś aby się pobawić przez chwilę i zaraz zmieniać na coś lepszego
    i już wyjaśniam dlaczego.
    Nie wiesz, co najbardziej chcesz fotografować, więc jeśli kupisz obiektyw np. przeznaczony do makro, to nie bardzo będzie się nadawał do zdjęć startujących samolotów. To działa tez w drugą stronę, obiektyw doskonały do fotografii lotniczej nie sprawdzi się przy robieniu zdjęć z spotkań rodzinnych w domu, bo nawet nie dasz rady złapać nim ostrości.

    Sugeruję coś z tego:
    - 18-55 STM - podstawowy, najtańszy, ale szybki i dający dobrą jakość jak na swoją kategorię
    - 15-85 - chwalony za dobrą jakość (tylko nie pomyl z 17-85)
    - 18-135 (STM, lub "nano USM") - najbardziej uniwersalny, i do użycia w domu, i do "lekkiego przybliżenia".
    Dopiero w miarę zdobywania doświadczenia i wybierania ulubionych tematów zdjęć pojawią się potrzeby zakupu innych obiektywów. Taki jeden "podstawowy" może jednak zostać na dłużej, bo np. nie zawsze na niedzielny spacer z rodziną zechcesz zabierać pełen plecak sprzętu, i zmieniać go co kilka minut.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Może faktycznie się źle wyraziłem jeśli chodzi o sprecyzowanie preferencji ale na pewno nie zamierzam zostać fotografem weselnym co nie wyklucza, że chciałbym mieć ładne fotki z wesele.
    Fotki głównie do albumu rodzinnego, wypad za miasto w ładnej scenerii, ewentualnie jakieś ciekawe miejsca - pamiątki z wakacji, schabowy u cioci na imieninach itp.
    Nie muszę ograniczać się do jednego obiektywu ale też nie chcę mieć całej torby ze sobą więc tak 2 - 3 na początek byłoby w sam raz aby mieć możliwość poznawania dokładniej tego w czym czułbym się najlepiej bo później jak już nabędę doświadczenia to sam będę wiedział co wybrać.
    Makro i samoloty raczej odpadają ale jakieś foty w ruchu to jak najbardziej.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Cytat Zamieszczone przez Jeeerek82 Zobacz posta
    Może faktycznie się źle wyraziłem jeśli chodzi o sprecyzowanie preferencji ale na pewno nie zamierzam zostać fotografem weselnym co nie wyklucza, że chciałbym mieć ładne fotki z wesele.
    Fotki głównie do albumu rodzinnego, wypad za miasto w ładnej scenerii, ewentualnie jakieś ciekawe miejsca - pamiątki z wakacji, schabowy u cioci na imieninach itp.
    Nie muszę ograniczać się do jednego obiektywu ale też nie chcę mieć całej torby ze sobą więc tak 2 - 3 na początek byłoby w sam raz aby mieć możliwość poznawania dokładniej tego w czym czułbym się najlepiej bo później jak już nabędę doświadczenia to sam będę wiedział co wybrać.
    Makro i samoloty raczej odpadają ale jakieś foty w ruchu to jak najbardziej.
    Sigma 18-35, potem 50 1,8 stm a potem 85 1,8

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    tamron 18-270
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  7. #7

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

  8. #8
    Awatar Robert-foto
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    woj.małopolskie
    Posty
    14

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Cytat Zamieszczone przez kamilstochlove Zobacz posta
    ja też dziękuję za odpowiedzi
    Polecam sigma 18-35 f1.8 + 50mm f1.8 STM

    Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka
    Motto dla tych, którzy mają jakąś wiedzę o fotografiii : Fotografować i kasować żeby z wprawy nie wyjść
    Motto dla tych ,którzy zaczynają: Fotografować i kasować żeby się nauczyć

  9. #9
    Dopiero zaczyna Awatar marcpro
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Kup uzywanego Tamrona 17-50 2,8 ale wersje pierwszą, bez stabilizacji.
    Jest to tani, jasny i w miarę uniwersalny obiektyw, który pod względem technicznym daje fotki więcej niż przyzwoite.

    A jak za jakiś czas będziesz już wiedział co potrzebujesz (szerzej, węziej, jaśniej, ciemnej), to sprzedaż go za taką cenę za jaką kupiłeś.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 460

    Domyślnie Odp: Nowy sprzęt

    Cytat Zamieszczone przez marcpro Zobacz posta
    Kup uzywanego Tamrona 17-50 2,8 ale wersje pierwszą, bez stabilizacji.
    Jest to tani, jasny i w miarę uniwersalny obiektyw, który pod względem technicznym daje fotki więcej niż przyzwoite.

    A jak za jakiś czas będziesz już wiedział co potrzebujesz (szerzej, węziej, jaśniej, ciemnej), to sprzedaż go za taką cenę za jaką kupiłeś.
    Dokładnie, był bardzo popularny więc używek sporo a jedyne co tam się działo to luzowanie pierścienia, który utrzymywał przednia soczewkę - śrubokręt, 2 minuty roboty i dokręcone.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •