Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    51

    Domyślnie Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Szczerze przyznam, że utknąłem w martwym punkcie (chyba przeczytałem za dużo recenzji i testów, a wątki na cb o obu puszkach tylko pogłębiły dylemat).
    A więc. Uznałem, że moje 7d, które świetnie sprawdza się w rajdach i szeroko pojętym sporcie, przestaje mi wystarczać przy fotografii krajobrazowej, której poświęcam teraz więcej uwagi. Z racji tego, że szklarnię mam przygotowaną pod FF zacząłem czytać o 6d i 6d MK II i między nimi chcę wybrać. Problem w tym, że większość recenzji 6d MK II mimo chęci autorów sprowadza się do narzekania na brak 4k i rzekomej słabej rozpiętości tonalnej. Mam wrażenie że zapomniano o tym, że jest to przede wszystkim narzędzie do zdjęć i w tym kontekście mam problem z ustosunkowaniem się wobec 6d MK II. Filmów nie kręcę, więc mój wniosek z recenzji: jeśli ważniejsza jest dla klienta matryca to brać 6d, jeśli AF to 6d MK II. Wolałbym nowszą puszkę, ale może w tym całym "hejcie" na MK II jest ziarno prawdy? Przy aktualnej różnicy w cenie ok 1200zł obu puszek dylemat się pogłębia (budżet nie pozwala na więcej niż 6d MK II)
    Może ktoś stał przed podobnym dylematem? A może ktoś zmienił 6d na 6d MK II i podzieli się opinią?

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2018
    Miasto
    łódzkie
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Też stałem przed takim samym wyborem, no i kupiłem 6D Mk2

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    @Tomasz Macherzyński pociągnij rawy np. z dpreview.com i coś Ci się rozjaśni na temat matrycy. Osobiście brałbym mkII. Ze względu na ekran i DPAF. Już gdzieś to pisałem, ale wydaje mi się, że będzie to pierwszy dslr canona, w którym użytkownicy częściej będą pracować w LV niż przez wizjer optyczny
    Swoją drogą fajnie jakby osoby, które używają tej puszki napisały króciutkie recenzje w stosownym wątku. Na chwilę obecną sporo narzekań i rozczarowań...ale osób, które nie używają tego korpusu. No koledzy poratujcie opinią z pierwszej ręki
    Miłego dnia
    moja www

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Nie używam częściej lv niż wizjera bo to bez sensu. Za to jak mam już używać lv to jest to przyjemne i naturalne. Tak powinien działać af, dotyk od zawsze

  5. #5

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post. Fotografuję hobbystycznie, jak czas pozwala. Przez ostatnie 11 lat korzystałem z 40D. Dwa tygodnie temu przesiadłem się na 6DMk2. Dużo się zastanawiałem (po recenzjach w sieci 6DMk2), czy 6DMk2, czy czekać na 7DMK3 bądź 90D. Zdecydowałem się, że nie chcę czekać.

    Pierwsze wrażenia:
    - brakuje mi trochę lampy w aparacie. Mam Speedlite 430EX, ale nie mam jeszcze nawyku, żeby ją z sobą nosić częściej niż do tej pory. Zaskoczył mnie na minus szum. Robiłem kiedyś zdjęcia w pomieszczeniu wieczorem bez lampy ale przy włączonych w pokoju światłach. Ustawiłem ISO 800, czas 1/60 i przesłona 4. Ewidentnie mój błąd bo zdjęcia były niedoświetlone. To było widać na histogramie. Sądziłem jednak, że w Lightroomie bez problemu to poprawię. Zdjęcia są jednak słabe - na ciemnych ubraniach jest dużo szumu. Myślałem, że po przejściu na nowy FF takie rzeczy przy ISO 800 nie będą występować.
    - trochę mi przeszkadza układ guzików: brak josticka, notorycznie mylę się, gdy chcę powiększać/zmniejszać zdjęcia w podglądzie. Jestem przekonany, że to kwestia przyzwyczajenia i z czasem minie.
    - pozytywnie zaskoczył mnie autofokus. Naczytałem się, że jest ściśnięty i w środku. No i tak jest. Ale póki co mi to nie przeszkadza. Inaczej jest, gdy się przeczyta specyfikację i potem jest zaskoczenie. Ja kupowałem aparat świadomy narzekań i tego jak to wygląda. Zaskoczony nie jestem i tak jak napisałem, nie przeszkadza mi to za bardzo.
    - podoba mi się odchylany ekran. Robiłem już zdjęcia kaczkom z aparatem umieszczonym tuż nad taflą stawu.
    - robiłem portret dziecku 50-tką 1.8 i zdjęcie wyszło ładniejsze niż w 40D.
    Pozdrawiam
    Indygo

  6. #6
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Macherzyński Zobacz posta
    jeśli ważniejsza jest dla klienta matryca to brać 6d, jeśli AF to 6d MK II. Wolałbym nowszą puszkę, ale może w tym całym "hejcie" na MK II jest ziarno prawdy?
    jesli wybierasz miedzy nowkami to IMHO nie ma sie co modlic, dolozyc do mkII. roznica w AF i w "maniu" gibanego ekraniku jest ogromna (to daje kompletnie nowe mozliwosci, wlacznie z tym, ze nosisz mniejszy i lzejszy statyw, bo nie musisz sie schylac do celownika!).

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Macherzyński Zobacz posta
    Przy aktualnej różnicy w cenie ok 1200zł obu puszek dylemat się pogłębia (budżet nie pozwala na więcej niż 6d MK II)
    1200 PLN bez chwili zastanowienia bym dolozyl.
    www albo tez flickr

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    Biłgoraj
    Wiek
    41
    Posty
    148

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Cytat Zamieszczone przez Indygo Zobacz posta
    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post. Fotografuję hobbystycznie, jak czas pozwala. Przez ostatnie 11 lat korzystałem z 40D. Dwa tygodnie temu przesiadłem się na 6DMk2. Dużo się zastanawiałem (po recenzjach w sieci 6DMk2), czy 6DMk2, czy czekać na 7DMK3 bądź 90D. Zdecydowałem się, że nie chcę czekać.

    Pierwsze wrażenia:
    - brakuje mi trochę lampy w aparacie. Mam Speedlite 430EX, ale nie mam jeszcze nawyku, żeby ją z sobą nosić częściej niż do tej pory. Zaskoczył mnie na minus szum. Robiłem kiedyś zdjęcia w pomieszczeniu wieczorem bez lampy ale przy włączonych w pokoju światłach. Ustawiłem ISO 800, czas 1/60 i przesłona 4. Ewidentnie mój błąd bo zdjęcia były niedoświetlone. To było widać na histogramie. Sądziłem jednak, że w Lightroomie bez problemu to poprawię. Zdjęcia są jednak słabe - na ciemnych ubraniach jest dużo szumu. Myślałem, że po przejściu na nowy FF takie rzeczy przy ISO 800 nie będą występować.
    - trochę mi przeszkadza układ guzików: brak josticka, notorycznie mylę się, gdy chcę powiększać/zmniejszać zdjęcia w podglądzie. Jestem przekonany, że to kwestia przyzwyczajenia i z czasem minie.
    - pozytywnie zaskoczył mnie autofokus. Naczytałem się, że jest ściśnięty i w środku. No i tak jest. Ale póki co mi to nie przeszkadza. Inaczej jest, gdy się przeczyta specyfikację i potem jest zaskoczenie. Ja kupowałem aparat świadomy narzekań i tego jak to wygląda. Zaskoczony nie jestem i tak jak napisałem, nie przeszkadza mi to za bardzo.
    - podoba mi się odchylany ekran. Robiłem już zdjęcia kaczkom z aparatem umieszczonym tuż nad taflą stawu.
    - robiłem portret dziecku 50-tką 1.8 i zdjęcie wyszło ładniejsze niż w 40D.
    Pozdrawiam
    Indygo
    Czytając Twoją wypowiedź mam wrażenie, że zglebiłeś ten aparat.
    Również kupowałem go świadomie (przesiadka z 7D), i jestem rozczarowany szumem matrycy i wyciąganiem z Cieni w niedoświetlonych zdjęciach. Mam nieodparte wrażenie, że matryca jest praktycznie taka sama jak w używanym czasami prze zemnie Canonie 5D II. Jedem rozczarowany matrycą, natomiast wszystko inne in plus. Z minusów to jeszcze obudowa łatwo się rysuje.

    Co do guzików i braku Joysticka to Ja nie mam z tym problemu, szybko się przyzwyczaiłem do wybieraka w 6D II. Bardziej mi przeszkadza brak guzika WB.
    Był Canon 6DII + 35IS + 85 1.8 + 70-200
    Jest Nikon D810 + D750 + 24, 50, 70-210.

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    51

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Po szumiącym 7d nie mam ochoty na szumy w FF przejrzałem rawy z dpreview i nie wyglądają zachęcająco, 6d mniej szumi

    Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
    R6, EF 70-200 f/2.8L, EF 16-35 f/4L, RF 24-105 f/4L, Sigma 100-400
    https://tm-photos.myportfolio.com/

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Mam 6d i 6d2 i różnica w szumach jest pomijalna. Za to dodatkowe 6 mpix daje fajny margines na ewentualne docinanie.

  10. #10
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie Odp: Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI

    Jestem idealnym przykładem dla Ciebie bo robię sport i zaliczyłem ścieżkę 7d > 6d > 6d2. Na 7d ZAWSZE bluźniłem, bo ani to nie miało super AF, ani obrazka i jeszcze aps-c... 6d vs 6d2 to zdecydowane + dla nowszej wersji zw na AF, który jest dużo lepszy niż w 6d (i co za tym idzie 7d...), w 6d centralny działa ok ale boczne nieuzwalne. W 6d2 wybieram który mi pasuje i nie modle sie aby akurat tym razem siadło w celu. Dodatkowy + dla nas to czas reakcji aparatu i szybkość samego AF, wciskasz spust i nie ma tych kilku ułamków sekund, przez które możesz stracić najlepszy moment jak to miało miejsce w 6d. Jedyne w czym sie nie wypowiem to krajobraz bo nie miałem jeszcze okazji zabrać nigdzie 6d2 poza reporterką. Jedyne co mogę powiedzieć to potwierdzam zdanie akustyka o gibanym ekranie, który na bank BARDZO ułatwi prace w terenie. Kolejna rzecz to AF w lv który o dziwo działa mega sprawnie. Co do ergonomii i guzikologii kwestia przyzwyczajenia i porzucenia joya z 7d Mnie to zajęło 2/3 dni. Co do szumów to w warunkach które miałem do tej pory nie widzę większej różnicy między 6d a 6d2 (po przesiadce z 7d na którykolwiek z nich i tak będziesz w niebie ) jak masz jakieś konkretne pytania to wal śmiało.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •