Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    54

    Domyślnie Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Cześć,

    Naszedł mi taki temat do głowy, czy warto iść do szkoły fotograficznej ?

    Oczywiście temat jest dosyć szeroki, ale chodzi mi o taką, gdzie można uzyskać tytuł licencjat, a później magister.
    Są różne kursy, ale po nich tak naprawdę można jedynie uzyskać jakiś dyplom.

    Czy według Was warto iść do takiej szkoły, czy raczej około 700 zł miesięcznie to strata sianka ?

  2. #2
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    To zależy głównie od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy chcesz mieć tytuł mgr, czy umiejętności/doświadczenie (które zdobędziesz dużo szybciej w boju - robiąc zdjęcia, niż ucząc się teorii w polskiej szkole, jak robić zdjęcia. Niektórzy zatrudniają się jako darmowi asystenci u swoich "mistrzów" i w ten sposób uczą się warsztatu od najlepszych.

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    54

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Generalnie chodzi mi o wykształcenie wyższe. Prawdopodobnie nie będę pracował jako zawodowy fotograf, chociaż.... kto wie, różnie w życiu się układa.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 481

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Cytat Zamieszczone przez snatchorg Zobacz posta
    Generalnie chodzi mi o wykształcenie wyższe. Prawdopodobnie nie będę pracował jako zawodowy fotograf, chociaż.... kto wie, różnie w życiu się układa.
    To po co chcesz iść do takiej szkoły? Tam nie uczą tylko samego rzemiosła ale masz całe zagadnienia historyczne i cała masę teorii. Dodatkowe te co lepsze sprawdzają czy masz oko i artystyczną duszę cokolwiek to nie oznacza. Jak chcesz do jakiegoś tworu, gdzie za kasę idziesz do przodu a nie jesteś pewny, że to jest to co chcesz robic, to dla mnie pomysł bez sensu. Lepiej iść na studia, które uczą tego co chcesz w życiu robic. Znam kilka osób po szkołach fotograficznych i widać w nich inne podejście niz samouków, nie chodzi o samo robienie zdjęć ale znają historię fotografii więc widza co kto z czego czerpał, nie robią pojedynczych zdjęć tylko spojniejsze serie (projekty).

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    54

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Przepraszam, źle napisałem w pierwszym poście. Chodzi mi o studia fotograficzne, niestacjonarne czyli zaoczne ze względu na pracę.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 481

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Cytat Zamieszczone przez snatchorg Zobacz posta
    Przepraszam, źle napisałem w pierwszym poście. Chodzi mi o studia fotograficzne, niestacjonarne czyli zaoczne ze względu na pracę.
    Jak chcesz robić potem "kotleta" to wg mnie nie warto, no chyba, że fotografia Cię naprawdę kreci i chcesz się w tym rozwijać - do kotleta jednak takie studia nie są potrzebne. Jeśli fotografia Cię kreci to wybierz takie studia, które trzymaja poziom (płacenie czy wpisowe to za mało ) wtedy się czegoś nauczysz czy rozwiniętesz. Jeśli Cię to nie kreci i nie chcesz się z tym związać zawodowo to wg mnie nie warto. Żyć z czegoś trzeba a fotografia to drogie hobby

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Cytat Zamieszczone przez snatchorg Zobacz posta
    Przepraszam, źle napisałem w pierwszym poście. Chodzi mi o studia fotograficzne, niestacjonarne czyli zaoczne ze względu na pracę.
    formalne wykształcenie "artysty fotografika" itp przydaje się jeśli ktoś planuje ciągnąć kasę od państwa w formie grantów itp. Na rynku prywatnym nikogo nie obchodzi formalnie wykształcenie, tylko portfolio, realizowane projekty itp. Uczelnia może być trampoliną do ciekawych projektów (tzn mówimy tutaj o sztuce high-level), ale trzeba 3x sprawdzić czy dotyczy to też studiów zaocznych, czy w takim przypadku jest szansa korzystać z pracowni na uczelni w takim stopniu jak jest potrzeba (może być np dostępna tylko w takich godzinach, kiedy Pan musi być w pracy). Oczywiście wiedza zdobyta w czasie takich studiów też się może przydać, chociaż pewne zastrzeżenia miałbym tutaj ponownie do formy zaocznej, która bywa traktowana jako studia drugiej kategorii (i to mimo tego, że jest, w odróżnieniu od studiów dziennych - płatna).

    No i trzeba zdawać sobie sprawę, ze na studiach będzie też malarstwo i ogólnie "sztuka" - tak jak na studiach medycznych jest biologia, fizyka i jakaś tam matematyka (wszystko szczątkowe, ale jest).

    Niewątpliwą zaletą będzie nauka fotografii "od początku", historii fotografii itp. Nie będzie się fotografem, który "kupił sobie aparat i zna tricki" tylko takim co rozumie wszystko dość dogłębnie i rozwiązania problemów przychodzą bardziej naturalnie. Do kotleta się nie przyda (jak pisali przedmówcy), chyba, że tego kotleta będzie się fotografować w Belwederze czy coś.

    I wydaje mi się, że bezwzględnie trzeba porozmawiać z absolwentami takiej szkoły, albo przynajmniej dowiedzieć się wszystkiego z pierwszej ręki.
    Ostatnio edytowane przez LacekL ; 21-03-2018 o 15:07

  8. #8
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    0

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Myślę, że z całą pewnością przydadzą mi się te porady Dzięki wielkie

  9. #9
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    0

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    Pewnie, że warto. Jeżeli ten temat sprawia Ci przyjemność to się na to zdecyduj.

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    297

    Domyślnie Odp: Szkoła Fotograficzna, czy warto ?

    700 miesięczne to kupa kasy...zależy co chcesz w życiu robić, bo jeżeli jesteś mega nastawiony na fotografię to ja tą kasę wydałbym raczej na porządne kursy, warsztaty sprzęt itd.
    R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
    https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •