Kolejna porcja przeróbek. Tym razem coś bardzo prostego a jednocześnie bardzo ułatwiającego życie fotografa w szczególnych okolicznościach.


CELOWNIK KĄTOWY (mocowanie PENTACON SIX)


Bardzo przydatne urządzenie w fotografii. Wykorzystywane przy zdjęciach architektury, przy makrofotografii czy też zdjęciach studyjnych. Bardzo pomocne przy zdjęciach robionych z poziomu ziemi. Dzięki niemu, w pewnych sytuacjach ustawienie ostrości i innych parametrów jest znacznie ułatwione. Celownik ma możliwość obrotu o 360 stopni. Możemy patrzeć z boku, z góry i od dołu. Celownik dodatkowo ma korekcje dioptrii w zakresie -6 - +6 . Celownik nie powiększa obrazu w wizjerze.



PRZERÓBKA

Z uwagi na fakt że oryginalny celownik kątowy Canona to koszt kilkuset złotych postanowiłem wykonać coś we własnym zakresie i przy minimalnym budżecie.
Pod uwagę brałem dwa rodzaje celowników, z mocowanie Practica/Zenit oraz Pentacon SIX. Z racji tego że nie mogłem dostać tego pierwszego zakupiłem celownik z mocowanie do Sixa.


Następnie należało przystosować odpowiednio standardową muszę oczną która była na wyposażeniu mojego Canona 300D. Modyfikacje muszli były bardzo niewielkie. Należało zdjąć gumowa osłonkę i odciąć dolną poprzeczkę oraz następnie zeszlifować kawałek muszli wewnątrz. ( patrz zdjęcie poniżej)





Po dokonaniu modyfikacji muszli, zakładamy ją na mocowanie bagnetowe od celownika i dokręcamy pierścieniem. Mamy już gotowy celownik do Canona EOSa 300D (oraz każdego innego modelu który ma te samo mocowanie muszli ocznej)






LUPA NASTAWCZA Z POWIĘKSZENIEM CENTRUM KADRU 2.7X


Lupa nastawcza z powiększeniem 2.7x oraz korekcją dioptrii. Swoje zastosowanie ma głównie w makrofotografii oraz przy wykorzystaniu obiektywów długo ogniskowych. Mocowanie lupy – bagnetowe Pentacon Six. Zakres przeróbek jak w przypadku celownika kątowego.



Jeżeli macie jakieś sugestie, komentarze czy też nowe pomysły związane z przeróbką celownika to śmiało.