Zdjęcia w scenerii zimowej?
1. Najszybciej, najtaniej i dość dokładnie. Ustaw sobie balans bieli na "Miejsca ocienione (ok. 7000K)", wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.
2. Znacznie wolniej, już za pieniążki i najdokładniej. Kupujesz sobie coś takiego od JJC https://fripers.pl/s/szara+karta/a51-486/ (rozmiar do wyboru w zależności od tego ile ma się miejsca w torbie), rozpinasz i zabierasz ze sobą kartę w kolorze szarym.
Jak już wiesz co będziesz fotografować to jak masz również śnieg w pobliżu to wyciągasz tę kartę, ustawiasz ją na śniegu tak żeby się nie przewracała (ona jest wykonana z tworzywa sztucznego więc nic jej się nie stanie) i robisz jej zdjęcie tak żeby zajmowała jak największą część ekranu (idealnie całość) uważając przy tym żeby nie zasłonić swoją osobą i/lub obiektywem padającego na nią światła słonecznego (żeby nie rzucić cienia na tę kartę). Zdjęcie robisz na AWB przy obiektywie przełączonym na MF bo może być ciężko złapać tę kartę na AF.
Spośród różnych ustawień balansu bieli wybierasz sobie ustawienie "Nastawa własna". Szukasz w menu aparatu opcji "Ręczny WB (wg wzorca bieli)", aktywujesz ją przyciskiem "SET", szukasz zrobionego zdjęcia szarej karty, wciskasz "SET", wybierasz "OK", wciskasz "SET" i masz ustawiony własny balans bieli.
Wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.
To tyle o robieniu zdjęć zimą w dzień formacie JPEG. Kiedy zaczyna się już ściemniać lub wręcz porą nocną a zwłaszcza gdy w kadrze pojawia się również sztuczne oświetlenie bezwzględnie należy wybrać format RAW i zająć się obróbką zdjęć w jakimś programie do obróbki zdjęć (firmowym Digital Photo Professional, Adobe Lightroom albo PhotoScape X).