Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: problem z Lightroom 6

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Hej,
    Potrzebuję porady z LR
    Pliki które obrabiam mam na dysku w komputerze. Potrzebuję zrobić dwie rzeczy:
    1. Kupiłem nowy komputer i chcę przenieść wszystkie zdjęcia ze starego kompa na nowy razem z ustawieniami LR. Chodzi o to, aby zachowały się zmiany jakie zrobiłem w plikach RAW.
    2. Chcę zrobić to samo jak wyżej ale kopia będzie na zewnętrzny dysk. Zmiany w rawach także muszą byc zachowane tak abym mógł podpiąć dysk pod nowy komputer zaimportować zdjęcia już ze zmianami.
    Pomożecie?

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Po prostu chcesz skopiować zdjęcia razem z katalogiem Lightroom'a (baza danych, w której Lightroom zapisuje informacje odnośnie tego jak "wyedytowałeś" fotografie). Jeśli zdjęcia masz w tej samej lokalizacji co katalog Lightroom może się to ograniczyć po prostu do przekopiowania odpowiednich katalogów systemu operacyjnego. W przeciwnym przypadku możesz wyeksportować za pomocą samego Lightroom'a cały jego katalog lub wybrane części. Jak to zrobić pokazuje filmik. Nie są to jedyne sposób rozwiązania twojego problemu oczywiście

    Sam osobiście trzymam wszystkie zdjęcia i cały katalog Lightroom'a na zewnętrznym dysku w dwóch kopiach oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez luso ; 10-06-2018 o 15:39

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 495

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    W opcja (file handling) ustaw sobie zapisywanie zmian do pliku xmp (automatically save changes into xmp). Potem zaznacz wszystkie zdjęcia i z menu wybierz save metadata to file. Trzymanie zmian w xmp jest lepsze niż w katalogu bo przenosisz zdjęcia to przenosza się też i zmiany.
    Ostatnio edytowane przez kmeg ; 10-06-2018 o 15:48

  4. #14

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    XMP to po pierwsze, jak napisał poprzednik. Jeśli zmiany w pliku XMP różnią się od zmian w bazie danych - katalogu LR, program i tak to wychwyci, zasygnalizuje i możesz wybrać, czy edycja ma być zaaplikowana z "katalogu", czy z XMP.

    Jeśli cały swój zbiór zdjęć umieścisz na nowym dysku np. przenośnym (tylko pod żadnym pozorem nie umieszczaj na dysku przenośnym bazy danych LR Cat, baza musi być na SSD w kompie / lapku, inaczej prosisz się o kłopoty!) - to po prostu uruchom Lightrooma na nowym kompie z dotychczasową bazą danych - wskaż programowi gdzie ją masz na dysku SSD (nie musi być w tym samym miejscu, co na poprzednim kompie). Po uruchomieniu LR zapewne nie zobaczy folderów ze zdjęciami (wszystkie będą z wykrzyknikami), bo masz je na nowym dysku, wtedy wybierz opcję Find Missing Folder i po kłopocie. Oczywiście wybierz tą opcję do całkiem nadrzędnego folderu, wtedy wszystkie podfoldery już się poznajdują

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Dzięki!!!
    Teraz mam zagwozdkę. Obecna sytuacja wygląda tak, że wszystkie pliki mam na lokalnym dysku w komputerze oraz dysku zewnętrznym ale bez xmp i bazy danych LR. Pliki na lokalnym kompie mają ok. 300GB.
    Nie wiem jak to zrobić aby dograć XMP do plików na dysku zew. Zastanawiam się czy nie kupić kolejnego dysku, wszystkie pliki lokalne uzupełnić o XMP i wtedy wszystko przegrać na dysk zew. a potem na dysk w nowym kompie. Jest jakieś prostsze wyjście?
    Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że stary komp jest na windowsie a nowy to mac. Dysk zew. jest w ntfs więc pewnie i tak mac go nie odczyta bez dodatkowego softu...
    Chętnie przeczytam wasze rady

  6. #16
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Jeśli cały swój zbiór zdjęć umieścisz na nowym dysku np. przenośnym (tylko pod żadnym pozorem nie umieszczaj na dysku przenośnym bazy danych LR Cat, baza musi być na SSD w kompie / lapku, inaczej prosisz się o kłopoty
    A jak to zrobić bez bazy *.lrcat jeśli chciałbym np. na drugim komputerze (domowym) obrabiać pliki od momentu, kiedy skończyłem na pierwszym (biurowym)?

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 495

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Cytat Zamieszczone przez rafels3 Zobacz posta
    A jak to zrobić bez bazy *.lrcat jeśli chciałbym np. na drugim komputerze (domowym) obrabiać pliki od momentu, kiedy skończyłem na pierwszym (biurowym)?
    Xmp i synchronizacja plików przez chmurę. Ja generalnie bazę mam dla.kazdego dysku oddzielnie (czyli każdy dysk przenośny ma swoją bazę lr) i przełączam je pomiędzy różnymi komputerami bez problemu...

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Dzięki!!!
    Teraz mam zagwozdkę. Obecna sytuacja wygląda tak, że wszystkie pliki mam na lokalnym dysku w komputerze oraz dysku zewnętrznym ale bez xmp i bazy danych LR. Pliki na lokalnym kompie mają ok. 300GB.
    Nie wiem jak to zrobić aby dograć XMP do plików na dysku zew. Zastanawiam się czy nie kupić kolejnego dysku, wszystkie pliki lokalne uzupełnić o XMP i wtedy wszystko przegrać na dysk zew. a potem na dysk w nowym kompie. Jest jakieś prostsze wyjście?
    Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że stary komp jest na windowsie a nowy to mac. Dysk zew. jest w ntfs więc pewnie i tak mac go nie odczyta bez dodatkowego softu...
    Chętnie przeczytam wasze rady
    Połączyć stary i nowy komputer siecią kablową (bądź wi-fi) i na obojętnie którym komputerze odpalić serwer np.: ftp?

  9. #19

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że stary komp jest na windowsie a nowy to mac. Dysk zew. jest w ntfs więc pewnie i tak mac go nie odczyta bez dodatkowego softu...
    Chętnie przeczytam wasze rady
    Da się to pogodzić, też tak używam
    Nowy dysk zewnętrzny sformatuj w systemie plików exFAT na Maku - wtedy zobaczy go WIN i MAC bez żadnych problemów.
    Teraz tak: pliki XMP Lightroom stworzy ci automatycznie do każdego obrabianego wcześniej zdjęcia, i nie ważne na jakim dysku ono się znajduje - jeśli jest w dotychczasowej bazie LR Cat - to program wygeneruje XMP, gdy tylko włączysz to w preferencjach jak pisał wcześniej kmeg.

    Ta operacja potrwa jakiś czas, LR wyświetli ci stosowny komunikat, gdybyś chciał zrobić QUIT, a on będzie wciąż generował pliki XMP - także cierpliwości!

    Teraz dopiero skopiuj wszystkie foldery ze zdjęciami na nowy Makowo-Windowsowy dysk zewnętrzny. Nie polecam jednak używać w nazwach folderów polskich znaków - miałem już zonka z tego powodu pod MacOS - w efekcie LR "zapomniał" kilku folderów i wyleciały mi zdjęcia zgrupowane w kolekcjach - czyli zgroza! Jeśli masz polskie znaczki, to pozmieniaj te nazwy folderów zaraz, jak zaimportujesz wszystko do nowego LRa.

    Oczywiście LR na Maku nie przydziela liter do danego dysku, po prostu widzi nazwę dysku

    Jest z tym trochę rozkminy, ale finalnie da się pogodzić pracę LRa na Mac - Win na tych samych zbiorach. Jak coś to pytaj.

    Wydaje mi się, że warto się zdecydować, który komp / system będzie tym głównym - czyli np. obrabiam wszystko w LR na Macu, i w razie czego mogę to przenieść i pracować w LR pod Windowsa, ale w drodze powrotnej - wolę nie przenosić z powrotem na Maca aktualnej bazy danych LR Cat i jej tam nadpisywać, tylko właśnie same pliki XMP. Ale może to takie moje fanaberie

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: problem z Lightroom 6

    Cytat Zamieszczone przez marlo Zobacz posta
    Da się to pogodzić, też tak używam
    Nowy dysk zewnętrzny sformatuj w systemie plików exFAT na Maku - wtedy zobaczy go WIN i MAC bez żadnych problemów.
    Teraz tak: pliki XMP Lightroom stworzy ci automatycznie do każdego obrabianego wcześniej zdjęcia, i nie ważne na jakim dysku ono się znajduje - jeśli jest w dotychczasowej bazie LR Cat - to program wygeneruje XMP, gdy tylko włączysz to w preferencjach jak pisał wcześniej kmeg.

    Ta operacja potrwa jakiś czas, LR wyświetli ci stosowny komunikat, gdybyś chciał zrobić QUIT, a on będzie wciąż generował pliki XMP - także cierpliwości!

    Teraz dopiero skopiuj wszystkie foldery ze zdjęciami na nowy Makowo-Windowsowy dysk zewnętrzny. Nie polecam jednak używać w nazwach folderów polskich znaków - miałem już zonka z tego powodu pod MacOS - w efekcie LR "zapomniał" kilku folderów i wyleciały mi zdjęcia zgrupowane w kolekcjach - czyli zgroza! Jeśli masz polskie znaczki, to pozmieniaj te nazwy folderów zaraz, jak zaimportujesz wszystko do nowego LRa.

    Oczywiście LR na Maku nie przydziela liter do danego dysku, po prostu widzi nazwę dysku

    Jest z tym trochę rozkminy, ale finalnie da się pogodzić pracę LRa na Mac - Win na tych samych zbiorach. Jak coś to pytaj.

    Wydaje mi się, że warto się zdecydować, który komp / system będzie tym głównym - czyli np. obrabiam wszystko w LR na Macu, i w razie czego mogę to przenieść i pracować w LR pod Windowsa, ale w drodze powrotnej - wolę nie przenosić z powrotem na Maca aktualnej bazy danych LR Cat i jej tam nadpisywać, tylko właśnie same pliki XMP. Ale może to takie moje fanaberie
    Dzięki.
    Docelowo wszystko chcę obrabiać na macu. Tyle tylko że to trochę potrwa bo to będzie mój pierwszy mac. Dopóki wszystkiego nie skonfiguruję i nie obeznam się z systemem komp z windowsem musi zostać. Powoli będę wszystko przenosił z win. na maca. Chyba zrobię tak jak piszesz. Kupię nowy dysk, wygeneruję XMP i dopiero wtedy wszystkie pliki zgram na dysk zew. no i na maca. Potem zassam to LR na macu. Jakby co to będę wołał pomocy

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •