Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Wątek: Zakup Canona dla piętnastolatki

  1. #1
    Awatar Tomacho
    Dołączył
    Oct 2017
    Miasto
    Ostrowiec-Św.
    Posty
    10

    Domyślnie Zakup Canona dla piętnastolatki

    Witam!
    Jestem nowy na forum.Proszę o poradę co można kupić piętnastolatce w budżecie do 2000zł.Czytałem wiele opinii o różnych Canonach,jednak wyboru nie potrafię dokonać.Po pierwsze ma to być Canon.Może być nowy np 1300d,lub używany.Jeśli używany,to jaki?550D,700D,40D,60D?Takie brałem pod uwagę.Jeśli aparat używany,to chętnie kupiłbym do powiedzmy 1000zł,jakieś 40D.Co sądzicie?Który z tych modeli najlepiej wybrać w relacji cena-możliwości-jakość?
    Córka chodzi na kółko fotograficzne.Kożysta teraz z mojego aparatu Olympus Camedia 720uz.
    Proszę o radę.Do mnie przemawia ten 40d.Co o nim myślicie na tle tych modeli lub podajcie własne typy.Czy może lepiej nowy 1300d?
    2000zł to max,chętnie wydałbym połowe tej kwoty.Jakie Wy macie pomysły na fajny aparat na początek?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Ogólnie można napisać "kup 1300d z kitem, będziesz mieć gwarancję", ale sprawa nie jest tak prosta, zwłaszcza, jeśli to ma być dla osoby będącej na wyższym etapie, niż setki "selfików" telefonem (a jak ktoś chodzi na kółko fotograficzne, to jest na tym wyższym etapie, przynajmniej teoretycznie powinien być).
    Gdyby córka korzystała z jakiejś lustrzanki, to zaproponowałbym, żebyś zdjął obiektyw i spróbował robić zdjęcia - a potem napisał o efektach
    Przy robieniu zdjęć światło leci tak: fotografowany obiekt - obiektyw - aparat, i spokojnie można przyjąć, że taka jest "ważność" poszczególnych elementów. Jeśli fotograf nie ma pomysłu na zdjęcie, reszta nie da dobrego zdjęcia. Jeśli jest pomysł, ale nieodpowiedni obiektyw, to sam dobry aparat nie pomoże w zrobieniu zaplanowanego zdjęcia.
    Osoby w tym wieku potrafią zmieniać zainteresowania z dnia na dzień, ale niektóre już mają swoje ulubione tematy zdjęć, i warto dobrać sprzęt tak, aby ułatwiał osiąganie dobrych efektów właśnie w tych tematach.
    Jakie zdjęcia najbardziej lubi robić córka? "Ogólnie wszystko", a może makro, może "sesje" z koleżankami? Czy interesuje się robieniem filmików?
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 08-10-2017 o 11:39

  3. #3
    Awatar Tomacho
    Dołączył
    Oct 2017
    Miasto
    Ostrowiec-Św.
    Posty
    10

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Ogólnie można napisać "kup 1300d z kitem, będziesz mieć gwarancję", ale sprawa nie jest tak prosta, zwłaszcza, jeśli to ma być dla osoby będącej na wyższym etapie, niż setki "selfików" telefonem (a jak ktoś chodzi na kółko fotograficzne, to jest na tym wyższym etapie, przynajmniej teoretycznie powinien być).
    Gdyby córka korzystała z jakiejś lustrzanki, to zaproponowałbym, żebyś zdjął obiektyw i spróbował robić zdjęcia - a potem napisał o efektach
    Przy robieniu zdjęć światło leci tak: fotografowany obiekt - obiektyw - aparat, i spokojnie można przyjąć, że taka jest "ważność" poszczególnych elementów. Jeśli fotograf nie ma pomysłu na zdjęcie, reszta nie da dobrego zdjęcia. Jeśli jest pomysł, ale nieodpowiedni obiektyw, to sam dobry aparat nie pomoże w zrobieniu zaplanowanego zdjęcia.
    Osoby w tym wieku potrafią zmieniać zainteresowania z dnia na dzień, ale niektóre już mają swoje ulubione tematy zdjęć, i warto dobrać sprzęt tak, aby ułatwiał osiąganie dobrych efektów właśnie w tych tematach.
    Jakie zdjęcia najbardziej lubi robić córka? "Ogólnie wszystko", a może makro, może "sesje" z koleżankami? Czy interesuje się robieniem filmików?
    Filmików raczej nie kręci.Robi portrety koleżankom,zdjęcia w plenerze,jakieś stare pnie drzew z ciekawej perspektywy,elementy starego zardzewiałego mostu kolejowego,do starych ruin chodzą i fotografują różne ciekawe rzeczy.Mnie te zdjęcia się podobająCzasem muszę się dobrze zastanowić,żeby zobaczyć co to zdjęcie przedstawia
    Jej koleżanka zakupiła sobie Canona 80D,teraz dokupiła jakąs stałą pięćdziesiątkę do tego i córka trochę fociła tym sprzętem.Dla mnie to kosmos sprzęt dla dziecka za taką kasę.Masz rację,że zainteresowania się zmienić mogą dość szybko.Córa chce Canona,twierdzi,że będą mogły się wymieniać obiektywami z koleżanką,na tym kółku też jest kilka Canonów.Ja trochę się bawiłem smieną 8m,potem Fied 5,no i Zenit jako wyższa półkaAle co do cyfry to nie czuję się na siłach wybrać.Właśnie gdyby wziąć nową 1300 to byłby święty spokój,ale może lepsze efekty dałoby takie używane 40d za połowę ceny 1300?
    Obczytałem się dziesiątki testów i opinii o różnych aparatach na początek.Niby dużo wiem,ale nie potrafię wybrać...może tak:warto dać 800zł za stary aparat xxD czy lepiej 1600 za nowy xxxxD?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Ogólnie można napisać "kup 1300d z kitem, będziesz mieć gwarancję", ale sprawa nie jest tak prosta, zwłaszcza, jeśli to ma być dla osoby będącej na wyższym etapie, niż setki "selfików" telefonem (a jak ktoś chodzi na kółko fotograficzne, to jest na tym wyższym etapie, przynajmniej teoretycznie powinien być).
    Gdyby córka korzystała z jakiejś lustrzanki, to zaproponowałbym, żebyś zdjął obiektyw i spróbował robić zdjęcia - a potem napisał o efektach
    Przy robieniu zdjęć światło leci tak: fotografowany obiekt - obiektyw - aparat, i spokojnie można przyjąć, że taka jest "ważność" poszczególnych elementów. Jeśli fotograf nie ma pomysłu na zdjęcie, reszta nie da dobrego zdjęcia. Jeśli jest pomysł, ale nieodpowiedni obiektyw, to sam dobry aparat nie pomoże w zrobieniu zaplanowanego zdjęcia.
    Osoby w tym wieku potrafią zmieniać zainteresowania z dnia na dzień, ale niektóre już mają swoje ulubione tematy zdjęć, i warto dobrać sprzęt tak, aby ułatwiał osiąganie dobrych efektów właśnie w tych tematach.
    Jakie zdjęcia najbardziej lubi robić córka? "Ogólnie wszystko", a może makro, może "sesje" z koleżankami? Czy interesuje się robieniem filmików?
    Filmików raczej nie kręci.Robi portrety koleżankom,zdjęcia w plenerze,jakieś stare pnie drzew z ciekawej perspektywy,elementy starego zardzewiałego mostu kolejowego,do starych ruin chodzą i fotografują różne ciekawe rzeczy.Mnie te zdjęcia się podobająCzasem muszę się dobrze zastanowić,żeby zobaczyć co to zdjęcie przedstawia
    Jej koleżanka zakupiła sobie Canona 80D,teraz dokupiła jakąs stałą pięćdziesiątkę do tego i córka trochę fociła tym sprzętem.Dla mnie to kosmos sprzęt dla dziecka za taką kasę.Masz rację,że zainteresowania się zmienić mogą dość szybko.Córa chce Canona,twierdzi,że będą mogły się wymieniać obiektywami z koleżanką,na tym kółku też jest kilka Canonów.Ja trochę się bawiłem smieną 8m,potem Fied 5,no i Zenit jako wyższa półkaAle co do cyfry to nie czuję się na siłach wybrać.Właśnie gdyby wziąć nową 1300 to byłby święty spokój,ale może lepsze efekty dałoby takie używane 40d za połowę ceny 1300?
    Ostatnio edytowane przez Tomacho ; 08-10-2017 o 13:21

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Pogratuluj osobie prowadzącej kółko (i córce) prawidłowego podejścia
    "Jaki aparat wybrać? Takiego systemu, jaki maja znajomi, żeby można było wymieniać się obiektywami" - takie podejście mam na myśli.
    Portrety - i tak kupi "50", bo to niedrogi i dobry obiektyw (mam na myśli Canon EF 50/1.8 STM, trochę tańszy jest 50/1.8 II, ale różnica w cenie jest na tyle mała, że warto kupić STM), nowy chyba poniżej 500zł. Jeśli tym Twoim 720Z robi "makro", to po zakupie lustrzanki może być rozczarowana - lustrzanka z podstawowym obiektywem nie ma "dobrego makro".
    Ogólnie w granicach 2000zł można sobie całkiem dobrze poradzić, np. gdyby to były głównie "sesje" i portrety, można zaszaleć - znajdzie się 5d (pierwsza wersja, "classic") za 1000-1200zł, do tego albo wspomniany 50/1.8 STM albo nawet używay Canon 50/1.4 USM (od 700zł) czy Canon 85/18 USM (od 800zł). Gorzej byłoby z "krajobrazem", ale coś w stylu Canon EF 24-85 USM na początek powinien wystarczyć (chyba ok. 300zł używany). Przy okazji - zależnie od podejścia rówieśników - albo zyskałaby +100 punktów do szacunku (bo to "pełna klatka"), lub straciła (bo to 10letni "złom")
    Do sportu, biegających zwierzaków itp (ruchome, z daleka) poleciłbym używanego 50d (od 800zł) i Canon EF 70-210/3.5-4.5 USM (ok. 500zł) albo (lepiej) Cano 70-200/4 L USM (używany od 1500zł), ale tu nie byłoby żadnego "plusa" za wyjątkowość aparatu, tylko minus za jego wiek.
    Całą reszta jest "przeciętna". Moim zdaniem nie byłoby dużej różnicy, czy wybralibyście 400d czy 40d. Od 500d (i 60d) w górę zaczyna się filmowanie, wcześniejsze modele tego nie mają.
    Pójdę w ryzykowną stronę: zaproponuję coś naprawdę starego, np. 350d (poniżej 200zł), 400d (chyba ok. 250zł), ostatecznie 450d (ok. 300zł, ten model - i wyższe - jest na tańsze, obecnie bardzo popularne karty SD, wcześniejsze używają drogich CF). Do tego dobry uniwersalny obiektyw, np. Sigma 17-50/2.8 OS HSM (używany ok. 1000zł). Dlaczego tak? Bo taki aparat trzeba potraktować jako "tymczasowy", na pół roku, może rok, a obiektyw będzie się nadawał do kolejnego (o ile kolejny to nie będzie "pełna klatka"). W normalnych warunkach, przy przeciętnym oświetleniu, córka będzie mogła porównać jakie zdjęcia wychodzą z aparatu za 200zł (350d) i z tego za 4000zł (80d koleżanki). Jest bardzo duża szansa, że przy oglądaniu na zwykłym ekranie (całych zdjęć, a nie pixeli 1:1) różnice nie będą szokujące (jeśli czytają to koledzy mogący zrobić takie porównanie proszę o pomoc, te same warunki, ten sam motyw, to samo szkło, body 80d plus jakieś stare trzycyfrowe). Składając cały zestaw pod kątem "budżetowym" można do takiego starego taniego 350d dokupić coś "uniwersalnego" np. Canon EF-S 18-55 IS (od 130zł), wspomniane 70-210/3.5-4.5 USM (jest "przybliżanie"), 50/1.8 STM (używany 350-400), porządny statyw (250-300), i jeszcze wystarczy na lampę błyskową (choćby YN685c, 450-500zł nowa), a do lampy statyw z uchwytem i parasolką (ok. 100-120zł) i używany sterownik radiowy YN622c-tx (nowy ok. 200zł, używane od 130zł). Jak doda się do tego pierścienie pośrednie do makro (metalowe, "z przeniesieniem automatyki", chińskie nowe chyba od 150zł) nagle okazuje się, że za wspomniane 2000zł jest kompletny zestaw, z podstawowymi obiektywami oraz lampą, dający (w większości przypadków) o wiele większe możliwości, niż 80d koleżanki, nawet z tą "50". Gdy aparat okaże się za słaby, można go zmienić, a cała reszta będzie nadal spełniać swoje zadania. Może inne osoby na tym kółku mają jakieś starsze Canony, wtedy dałoby się zrobić porównanie jeszcze przed zakupem?
    Jak masz jeszcze tego Zenita, to można kupić adapter z gwintu M42 do Canona (zwykły za 15zł, "z potwierdzeniem ostrości" za chyba 40-50zł), wtedy da się wykorzystać obiektyw w Canonie

  5. #5
    Awatar Tomacho
    Dołączył
    Oct 2017
    Miasto
    Ostrowiec-Św.
    Posty
    10

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Bardzo dziękuję za odpowiedz.Już wiem co mam robić

  6. #6

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    40d to bardzo dobry model aparatu w porównaniu do 1300d i lepiej kupić używaną 40d to korpus magnezowy a nie plastik no i ma więcej możliwości technicznych
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  7. #7
    Awatar Tomacho
    Dołączył
    Oct 2017
    Miasto
    Ostrowiec-Św.
    Posty
    10

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Dzięki Kolego,wezmę to pod uwagę też.Podoba mi się w 40D też to że ma dwa pokrętła i dodatkowy wyświetlacz.Podobno to ułatwia pracę.A w ogóle ile można zapłacić za Body 40D,żeby nie przepłacić?Wiem po ile chodzą,pytam tylko Was speców ile jest warte?

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    20

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Ale 40D to aparat sprzed 10 lat, jednak nowsze konstrukcje dadzą lepszy obrazek i mniejsze ryzyko że padnie migawka, naciąg lustra czy co innego.
    Poza tym to aparat dla piętnastolatki, chyba nie chcecie dziewczyny zniechęcić ponad 800 gramowym klocem. Taki 700d już waży poniżej 600g a 200d mniej niż pół kilo.

    Pomyśl o tym przy zakupie

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Każdy ma swoje oczekiwania, kiedyś jako spacerowy aparat kupiłem 400d z gripem, bo opinie "w internetach" były jednoznaczne, 400d jest za mały i nie da się go wygodnie używać. Po tygodniu odkręciłem grip, bo z wygodnego, zgrabnego aparatu zrobił się nieporęczny kloc.

    @Luc01: A może się założymy? Ty wystawisz nowego 100d lub 200d z kitem 18-55 STM (najlepszym podstawowym w ofercie Canona), a ja starego 5d z 85/1.8, i porównamy jaki będzie obrazek przy portretach. Wartość będzie zbliżona (5d to 1000-1200zł, 85/1.8 to 800-1000zł, ceny używanych), w przypadku 200d można nawet wystawić do porównania 5d mkII (owszem, mocno zajechany). Jesteś pewien, że 100d/200d da lepszy efekt?

    @Tomacho: Drugie pokrętło, joystick, drugi wyświetlacz, to wszystko jest przydatne, ale nie jest konieczne. Zwracasz uwagę na dodatki ułatwiające pracę, ale nie wspominasz np. o sprawniejszym układzie AF, wygodniejszym celowniku, szybszych zdjęciach seryjnych. Gdyby 40d nie miał dwóch kółek i drugiego ekranu, to i tak byłby wart swojej ceny ze względu na "wnętrzności". Swoją drogą drugi ekran to też sprawa przyzwyczajenia. Trzymając aparat przy oku i odsuwając go aby zmienić ustawienia, dla jednych wygodniejsze może być spojrzenie na duży ekran z tyłu (który od razu po odsunięciu aparatu od twarzy jest "na widoku"), dla innych - na górny (po opuszczeniu i odwróceniu aparatu).
    Większe wymiary to albo większa ergonomia (większy uchwyt dla kogoś z "dużymi łapami"), lub większe problemy (dla osoby z drobnymi dłońmi). Nie jestem przeciwnikiem "wielkich kloców", wspominałem o 5d i 50d, ale nie do końca jestem przekonany, że wydanie 400-500zł (można za tyle kupić w sensownym stanie, poniżej 50tys. zdjęć, choć mało używane zbliżają się do 600-700zł, co według mnie jest mocno zawyżone) na 40d ma obecnie sens (poza głównym rodzajem zdjęć "sport i zwierzaki").

  10. #10
    Awatar Tomacho
    Dołączył
    Oct 2017
    Miasto
    Ostrowiec-Św.
    Posty
    10

    Domyślnie Odp: Zakup Canona dla piętnastolatki

    Mnie zawsze się kojarzyło,że dobry aparat powinien swoje ważyć.Myślałem,że to tak jak z broniąMusi pewnie leżeć w dłoni gotowa do celnego strzałuWaga to pewnie indywidualna sprawa każdego.
    Chyba już wybrałem...prawie.Wezmę jej 450D na początek.Jak się nie zniechęci i jej nie przejdzie to będziemy się Was radzić za rok,czy dwa na co wymienićA jak jej przejdzie,to ja się sam chętnie pobawie
    Kolega r_m mnie chyba przekonał.Trzeba zacząć niżej,żeby można było powoli awansować.
    A może ktoś z Was ma jakąś fajną 450d na sprzedaż?

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •