Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Start

  1. #1
    Awatar david.grabovsky
    Dołączył
    Sep 2017
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    36
    Posty
    2

    Cool Start

    Witam,
    Jest to mój pierwszy post na tutejszym forum. Jako, że chcę rozwijać swoje zainteresowania postanowiłem kupić Canona Eos 760D z tym wyborem nie miałem większego problemu niestety body to nie wszystko i pojawiają się schody jako pierwszy obiektyw chcę stałkę 50mm ale którą... Tutaj potrzebuje pomocy im więcej czytam tym mniej wiem Canon EF 50mm f/1.8 stm czy może dołożyć i wybrać
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM. Czy różnica w jakości jest naprawdę tak wielka? Jeśli 1.8 faktycznie "rozpadają" się po roku pracy to lepiej dołożyć i kupić 1.4 który posłuży wiele dłużej.
    Za wszelkie odpowiedzi i rady z góry dziękuję
    Pozdrawiam Dawid.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Start

    Kto Ci powiedzial ze 1.8 stm sie rozwala po pol roku?
    Rozwalala to sie ver II czasem nawet sama z siebie %)
    Mialem 1.8 stm, teraz go uzywa moja lepsza połowa. Mialem tez 1.4 usm. Nie widze najmniejszego sensu zeby doplacic ze 400zl zeby kupic 1.4 (mówię o uzywanych).
    Jedyna przewaga to swiatlo, ktore i tak w wiekszosci przypadków i na apsc tym bardziej jest nieużywalne, plus lubi nie trafic. Stm jest ciut wolniejszy, ale af jest powtarzalny.
    SONY

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Start

    50mm z tym body da Ci 80mm, czyli obiektyw portretowy. Z czasem zabraknie Ci szerokości, zwłaszcza w pomieszczeniach i trzeba będzie rozejrzeć się za kolejnym obiektywem. Weź zatem 50mm 1.8 STM, rób zdjęcia i zbieraj na kolejne szersze szkło.
    Canon -> Fuji

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Start

    Cytat Zamieszczone przez david.grabovsky Zobacz posta
    Witam,
    Jest to mój pierwszy post na tutejszym forum. Jako, że chcę rozwijać swoje zainteresowania postanowiłem kupić Canona Eos 760D z tym wyborem nie miałem większego problemu niestety body to nie wszystko i pojawiają się schody jako pierwszy obiektyw chcę stałkę 50mm ale którą... Tutaj potrzebuje pomocy im więcej czytam tym mniej wiem Canon EF 50mm f/1.8 stm czy może dołożyć i wybrać
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM. Czy różnica w jakości jest naprawdę tak wielka? Jeśli 1.8 faktycznie "rozpadają" się po roku pracy to lepiej dołożyć i kupić 1.4 który posłuży wiele dłużej.
    Za wszelkie odpowiedzi i rady z góry dziękuję
    Pozdrawiam Dawid.
    Na cropie ta pięćdziesiątka jest nijaka. To jednorazówki za kilkaset zł, ale stm powinna kilka lat wytrzymać amatorskiego uzytkowania. 1,4 tez ma swoje wady ale wykonany jest duzo lepiej niż 1,8 II.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Start

    Cytat Zamieszczone przez david.grabovsky Zobacz posta
    body to nie wszystko i pojawiają się schody jako pierwszy obiektyw chcę stałkę 50mm
    Jeśli stać Cię na 50/1.4, to...
    ... kup zestaw z 18-55 STM i dokup 50/1.8 STM

    Ogniskowa 50mm przy tym aparacie daje dość wąski kąt widzenia, i sama "50" może się okazać mało przydatna.
    Nie napisałeś, jakie są Twoje główne zainteresowania, dlatego sugeruję "kit", który nie jest najgorszy, i uzupełnienie go o 50/1.8 STM.

    Canon ma w tej chwili 3 "popularne" obiektywy 50mm:
    50/1.8 II - plastikowy, hałaśliwy, ten o którym się mówi, że sam się rozpada (najczęściej po upadku i urwaniu zaczepów); kiedyś miał rewelacyjny stosunek jakości do ceny
    50/1.8 STM - z metalowym mocowaniem bagnetu, uznawany za bardzo udaną konstrukcję (niektórzy "ślubnicy" twierdzą, że pewniej ustawia ostrość niż 50/1.4 USM); przy cenie niewiele większej od 50/1.8 II teraz on stał się liderem "jakości do ceny"
    50/1.4 USM - nie do końca jest konkurentem tych powyżej, kosztuje prawie 3x tyle, możesz spotkać wiele opinii, że jest nieostry, że AF lubi spudłować, ale jeśli potrzebujesz jasności 1.4, to nie masz wyboru - wiele osób go używa, i chwalą sobie efekty.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Start

    50f1.4 USM to był mój ulubiony obiektyw na cropie. Ja uważam, że warto do niego dopłacić (światło, bokeh), ale też uważam, że lepiej zacząć od 50f1.8. Sam miałem długo 50f1.8 i też był OK, ale gdy przekonałem się, że to moja ulubiona ogniskowa wymieniłem na 50f1.4. Wersja STM jest ponoć lepsza i warto od niej zacząć. Zwłaszcza, że sprzedając po jakimś czasie nie dużo się traci.

  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Start

    Cytat Zamieszczone przez david.grabovsky Zobacz posta
    Witam,
    Jest to mój pierwszy post na tutejszym forum. Jako, że chcę rozwijać swoje zainteresowania postanowiłem kupić Canona Eos 760D z tym wyborem nie miałem większego problemu niestety body to nie wszystko i pojawiają się schody jako pierwszy obiektyw chcę stałkę 50mm ale którą... Tutaj potrzebuje pomocy im więcej czytam tym mniej wiem Canon EF 50mm f/1.8 stm czy może dołożyć i wybrać
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM. Czy różnica w jakości jest naprawdę tak wielka? Jeśli 1.8 faktycznie "rozpadają" się po roku pracy to lepiej dołożyć i kupić 1.4 który posłuży wiele dłużej.
    nie mialem 50/1.4, mam od kilku lat 50/1.8 STM i mechanicznie nie jest to zle szklo, moge z powodzeniem polecic.

    w cropie bedzie Ci brakowalo winiety, ale mozna w softwarze troche dodac. poza tym to ogniskowa fajna, szklo male i lekkie, optycznie bardzo przyzwoite. i tanie
    www albo tez flickr

  8. #8
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Start

    Ja używałem i dalej używam z 40D obiektywu 50 1.8 II. Nawet nie zdejmuje go z puszki. Bo na FF ta ogniskowa dla mnie jest jakaś taka nijaka właśnie. A na cropie jużcoś fajnego można wycisnąć, zwłaszcza, że moją tak muszę przymykać do 2.2 żeby było sensownie. To jest tak jak na FF mam prawie cały czas 35mm. Zupełnie różne ogniskowe.

    Wg mnie nie masz co dopłacać do 1.4 bo i tak będziesz musiał przymykać, a STM zbiera bardzo dobre opinie. Do tego faktycznie w cenie 1.4 możesz kupić 1.8 stm i kita w razie gdyby było trzeba coś szerzej.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 481

    Domyślnie Odp: Start

    Cytat Zamieszczone przez david.grabovsky Zobacz posta
    Witam,
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM. Czy różnica w jakości jest naprawdę tak wielka? Jeśli 1.8 faktycznie "rozpadają" się po roku pracy to lepiej dołożyć i kupić 1.4 który posłuży wiele dłużej.
    Za wszelkie odpowiedzi i rady z góry dziękuję
    Pozdrawiam Dawid.
    Moja plastikowa 50 1.8 II jest jeszcze z czasów anaglowych eosow i nic się w niej nie rozpadło. Od początku zespoł soczewek się ruszał. Mam też wersje STM, która faktycznie jest lepiej zrobiona ale polecam do niej kupić sobie osłonę (np. dobry chiński zamiennik za 1-2USD) i mieć założoną cały czas - dłużej pożyje.

  10. #10
    Awatar david.grabovsky
    Dołączył
    Sep 2017
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    36
    Posty
    2

    Domyślnie Odp: Start

    Faktycznie mój błąd, chodziło o wersję II. Stm ma dobre opinie. Masz rację bez sensu jest dopłacać. Skłonię się ku f/1.8 stm i do tego "kitowy" 18-55 stm. Fakt nie napisałem nic o tym czego oczekuje i co chcę z tym szkłem robić. To początki więc powiedzmy, że będzie to nauka przed Canonowskim 100 mm f/2.8 L Macro IS USM, bo to mnie kręci.
    Dziękuję wszystkim którzy poświęcili dla mnie czas i wyrazili swoje zdanie
    Pozdrawiam

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •