Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    28

    Domyślnie doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Witam. Od kilku dni noszę się z zamiarem kupienia sprzętu do robienia zdjęcia pod światło podczas zachodu słońca. Fotografuje C85 1.8 i chciałbym korzystać z jak największej głębi ostrości. Więc rozumiem, że lampa musiałaby być wprowadzona w tryb HSS. Jak już wspomniałem narazie chce to robić amatorsko więc nie chce wydawać dużo $.
    Z tego co się orientowałem to na allegro parasolke wraz z uchwytem i statywem można dostać juz za 80 zł.
    Ponadto myślałem o Yongnuo YN600EX-RT II wraz z dwoma triggerami.
    Myślicie, że taki sprzęt w plenerze dałby radę?
    Ja rozumiem, że najlepiej kupić lampę studyjną najlepiej 600W ale najzwyczajniej w świecie mnie nie stać gdyż narazie nie utrzymuje się z fotografii.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Chyba chcesz korzystać z jak najmniejszej GO.

    Czy wystarczy to zależy od odległości od lampy i jak jasno jest przy tym zachodzie. Na pewno da się cokolwiek rozjaśnić cienie tą lampą przy portrecie jeśli słońce faktycznie zachodzi nawet w trybie HSS. Ale z parasolki to musi być raczej bardzo blisko.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  3. #3

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Każda lampa po wejściu w tryb HSS bardzo traci na mocy.
    Zasięg maleje mniej więcej 2x
    Parasolka też znacznie zmniejsza zasięg, też mniej więcej 2x.
    Czyli masz 4x mniejszy zasięg niż przy normalnym błysku na wprost.
    Właśnie dlatego wiele osób używa dużych lamp w takiej sytuacji.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Parasol sie nie sprawdzi, bare flash moze da rade.

    Czasem z trzema 600'kami mialem problem poniewaz jak koledzy pisali przy HSS, lampa "przestaje" swiecic. Jeszcze do 1/500 to jakos jest, pozniej juz ciemnica (mowie o strzelaniu przez biala parasolke).
    Ostatnio edytowane przez zdebik ; 23-09-2017 o 17:29

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    To mówicie Panowie, żeby sobie dać spokój z wydawaniem powiedzmy tych 600zł?

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Ja zeby doswietlac dzieciaki w plenerze kupilem profoto B2 z octa 2ft. Dzis pewnie wzialbym jakiegos godoxa za ulamek ceny B2.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Cytat Zamieszczone przez sirkamillo99 Zobacz posta
    chce to robić amatorsko więc nie chce wydawać dużo $.
    Jedna z tańszych możliwości do mocnej lampy, to dyfuzor reporterski i "druga ręka" lub statyw do trzymania, tylko blisko sceny.

    https://fripers.pl/p/softbox-reporte...0cm-freepower/

    --- Kolejny post ---

    Jeszcze taniej to odbłyśnik, na rzepa do lampy. U mnie jakoś to działa, tylko zaginam górną część, tak w 1/3 wysokości.

    Taniej chyba nic nie będzie.

    https://fripers.pl/p/portaflex-sbf-b...rskiej-aurora/
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 23-09-2017 o 18:04

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Cytat Zamieszczone przez sirkamillo99 Zobacz posta
    Witam. Od kilku dni noszę się z zamiarem kupienia sprzętu do robienia zdjęcia pod światło podczas zachodu słońca. Fotografuje C85 1.8 i chciałbym korzystać z jak największej głębi ostrości. Więc rozumiem, że lampa musiałaby być wprowadzona w tryb HSS. Jak już wspomniałem narazie chce to robić amatorsko więc nie chce wydawać dużo $.
    1. Na pewno chcesz największą głębię ostrości, tzn. f 8, 11 lub mocniej? Jeśli tak, to dozbieraj na coś mocniejszego. Przy zachodzie (nie mówimy o zdjęciach "przed" zachodem, tylko w momencie zachodu, gdy już robi się ciemno) i tak musisz wydłużyć czas przy przymkniętym obiektywie, więc HSS może być niepotrzebny, ale moc jak najbardziej.
    2. Blenda. Koszt poniżej 100zł, ale przyda się osoba do trzymania.
    3. Jeśli chodziło o małą głębię ostrości, to filtr ND - osłabiasz całe światło, i naturalne, i błysk, ale jeśli zejdziesz poniżej minimalnego czasu synchronizacji, to zyskasz na większej mocy lampy.

    Cytat Zamieszczone przez sirkamillo99 Zobacz posta
    Z tego co się orientowałem to na allegro parasolke wraz z uchwytem i statywem można dostać juz za 80 zł.
    Ponadto myślałem o Yongnuo YN600EX-RT II wraz z dwoma triggerami.
    Myślicie, że taki sprzęt w plenerze dałby radę?
    Niby można, jednak w plenerze wolałbym mocniejszy statyw (kosztuje 2x więcej niż z takiego zestawu), na statywie stawiasz lampę wartości kilkuset zł, więc wolałbym solidniejszy uchwyt, nie z tych najtańszych (dobry uchwyt swoje kosztuje, ale trafiają się używane w niższej cenie).
    Po co "dwa triggery"? Lampa "RT" ma wbudowany odbiornik radiowy, na aparat zakładasz sterownik a do lampy nic nie dokładasz. Przy czym system "RT" to nie jedyny system radiowy dla Canona, jest jeszcze YN622c (i lampy YN685c z wbudowanym odbiornikiem) oraz system firmy Godox GODOX – 2.4GHz Flash System Overview | FLASH HAVOC sprzedawany u nas przez Quadralite (lampa reporterska z wbudowanym sterownikiem "Stroboss 60c", mała, przenośna lampa akumulatorowa "Reporter 200" - jeszcze nie ma w sprzedaży, to to samo co Godox AD200, jest też lampa plenerowa 600Ws oraz lampy studyjne, wszystkie mają wbudowany odbiornik radiowy jednego systemu, do kompletu jest sterownik NavigatorX).

    Cytat Zamieszczone przez sirkamillo99 Zobacz posta
    Ja rozumiem, że najlepiej kupić lampę studyjną najlepiej 600W ale najzwyczajniej w świecie mnie nie stać gdyż narazie nie utrzymuje się z fotografii.
    Zapytam z przymrużeniem oka: a czy aparat i obiektywy "nic" nie kosztują?
    Bardzo często się mówi, ze dobre zdjęcie to dobry pomysł, a sprzęt jest nieważny. Generalnie tak jest, ale jeśli masz jakieś konkretne, ściśle określone wymagania, nie da się ich spełnić bez odpowiedniego sprzętu, dlatego warto oddzielić dwa podejścia: "chcę zrobić jak najlepsze zdjęcia" - używam tego, co mam do dyspozycji, wyciskam wszystko, co tylko można z tego sprzętu, oraz "mam pomysł na zdjęcia" - muszę dobrać sprzęt do zadania, i może się okazać, że sprzęt będzie drogi, a zakup nieopłacalny (po uwzględnieniu sposobu i częstotliwości jego wykorzystania). Wtedy albo szukamy sposobu zbliżenia się do danego efektu (np. wspomniane filtry ND plus mocniejsza lampa, ale z normalnym czasem synchronizacji), albo rezygnujemy z tego pomysłu.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Poczytaj co Jacek napisał - coś sobie wymyślisz.

    Jacek Woźniak Fotografia Portretowa i Muzyczna: Sprzęt: Mobilne modyfikatory reporterskie | Fotografia Portretowa i Muzyczna

    Jak zwykle Kolega r_m służy każdemu dobrą radą Pozdrawiam.

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: doświetlanie cieni jak najtańszym kosztem

    Cytat Zamieszczone przez sirkamillo99 Zobacz posta
    To mówicie Panowie, żeby sobie dać spokój z wydawaniem powiedzmy tych 600zł?
    Tak.
    Nie.
    Wybierz, co Ci pasuje

    Najlepiej poprosić o pomoc kolegów z okolicy, na pewno znajdzie się ktoś z lampą reporterską i wyzwalaczem radiowym. Nawet tyle wystarczy, żebyś miał "ogólne pojęcie" jak to działa, potem będzie łatwiej wybrać coś samodzielnie. Trudno zdalnie doradzić, gdy nadal sa wątpliwości czy g.o. ma być minimalna (f 1.8) czy maksymalna (f 11 lub więcej), a to bardzo zmienia potrzebną moc.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •