Strona 12 z 27 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 268

Wątek: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

  1. #111
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Ja nie wiem, skąd kolega to wziął. Nawet, jakby był zaczytany w Optycznych to tam aberracja sferyczna jest "zauważalna", powoduje "lekkie pływanie ogniska" (ach, te teorie), choć po dokładnie 2 latach obcowania z Tamronem 85 mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nie przekłada się ona w żaden sposób na to, co widzimy na zdjęciu oraz na celność AF przy wyższych przysłonach, czyli de facto jest to wada zupełnie nieznacząca, wręcz pomijalna.

    A jako, że jest to w zasadzie jedyna "wada" genialnego wręcz Tamrona zauważona na Optycznych (winietowanie, występujące w każdej 85-tce pominę, tak samo jak "front focus w zależności od odległości od obiektywu" - w przypadku, gdy testowało się nieskalibrowany obiektyw) - trzeba , posiadając tę tajemną wiedzę dopierdzielić obiektywowi na forum

    Tamron nie ma dla mnie żadnych wad i z tym przekonaniem czekam z niecierpliwością, aż porównam go z nową Lką.
    Tak, miałem na myśli "zauważalną" aberacja wykrytą na optymalne.pl. Zgadzam się, że poza tym ten obiektyw nie ma wad.

  2. #112
    Bywalec Awatar McLaren
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Mysłowice
    Wiek
    45
    Posty
    200

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    5DMk3 ; G7X ; 17-40L ; 35/1.4 Art ; 50/1.4 ; 85/1.2L ; 135/2.0L ; 70-200/2.8L IS ;580EXII ;

  3. #113
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    kotki, wyciagi powietrza, flamastry...

    no kupili mnie! juz wiem, ze ten obiektyw otworzy zupelnie nowy rozdzial w mojej karierze foto. bo daje zupelnie nowe mozliwosci zdjeciowe (chocby te flamastry!!!), ktorych w zyciu w inny sposob bym nie liznal...

    /freesarcasm

    generalnie lubie zdjecia i recenzje pisane przez ludzi, ktorzy troche danego sprzetu pouzywali i poza tym maja troche pomyslow jak focic. takich ludzi, ktorzy potrafia fakycznie pokazac po co dany obiektyw jest i ze mozna nim zrobic cos naprawde fajnego. a te sample to jest po prostu kwintesencja onanizmu sprzetowego i wypiekow na twarzy od dostania nowej zabawki. ciesze sie czyims szczesciem, ale takie wyniki tego szczescia mozna sobie naprawde darowac
    www albo tez flickr

  4. #114
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 048

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Cytat Zamieszczone przez luso Zobacz posta
    Jasne, najjaśniejsze szkło Canona ma znacznie mniejszą winietę.
    Nie chodziło mi o winietę, tylko centrum kadru. 1.2L na 1.4 daje znacznie jaśniejszy obraz niż 1.4L na 1,4. Chyba, że są jakieś błędy w tym teście. Poczekamy jak będą testy pokazujące ile jest tak naprawdę f w centrum.

  5. #115
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    To nie są błędy. Szkło f/1.2 ma najlepszą transmitancję światła że względu na najmniejszą winietę. Pewnie masz na myśli fragment testu, gdzie wszystkie zdjęcia były robione w trybie manualny, wówczas szkła f/1.4 dawały poprawną ekspozycję, a ponieważ mają większą winietę w ich przypadku transmitancja światła jest gorsza.

  6. #116
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Cytat Zamieszczone przez luso Zobacz posta
    To nie są błędy. Szkło f/1.2 ma najlepszą transmitancję światła że względu na najmniejszą winietę. Pewnie masz na myśli fragment testu, gdzie wszystkie zdjęcia były robione w trybie manualny, wówczas szkła f/1.4 dawały poprawną ekspozycję, a ponieważ mają większą winietę w ich przypadku transmitancja światła jest gorsza.
    Chyba coś mylisz. Transmisja światła jest zwykle mierzona tak, że winietowanie nie ma na nią wpływu. Np. rzuciwszy okiem na ranking DXOMark dla obiektywów Canona, widzimy na topie listy 35/2 IS i 100/2 USM.
    Ten pierwszy, czyli drugi najlepszy Canon wg DXO, ma winietę -1.8 EV i transmisję światła f/2.0, czyli praktycznie 100% światła przechodzi przez ten obiektyw.
    Ten drugi, czyli trzeci najlepszy Canon wg DXO, ma mniejszą winietę -1.4, ale też mniejszą transmisję, bo f/2.3, czyli troche światła gubi.

    W każdym razie ekspozycja w centrum kadru nie ma nic wspólnego z winietą.

    Z pokazanych sampli wynika, że jest tam różnica jasności, trochę jak dla mnie zbyt wyraźna. (o ile nie ma tam jakiegoś błędu eksperymentalnego).

    To jest zapewne przede wszystkim różnica otworu geometrycznego, a reszta różnica transmisji. Na pełnym otworze szkła często nie osiągają nominalnego otworu, a po przysłonięciu już powinny. 85mm może mieć śmiało tylko otwór np. f/1.54. W dodatku 85/1.4 ma po prostu więcej soczewek, więc może gubić więcej światła.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  7. #117
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Dziękuję za sprostowanie. Byłem przekonany, że winieta wpływa na transmitancję światła :-(

  8. #118
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Kolejne coś na kształt testu: https://www.youtube.com/watch?v=ixM4C0Hwewk
    Ten obiektyw jest olbrzymi...

  9. #119
    Pełne uzależnienie Awatar xxkomarxx
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Rzeszów, Tarnobrzeg, Sandomierz
    Wiek
    40
    Posty
    1 456

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    Ludzie już zdjęcia robią a u nas nadal nieznany czas kiedy się to pojawi.

  10. #120
    Bywalec Awatar McLaren
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Mysłowice
    Wiek
    45
    Posty
    200

    Domyślnie Odp: Canon 85/1.4 L IS USM - nowość

    https://www.youtube.com/watch?v=3-6tLgTA2cQ
    Jak tkoś by mógł streścić, bo angielskiego nie zmam.
    To co widzę to Bokeh Sigmy Art jest dużo bardziej w moim typie.
    5DMk3 ; G7X ; 17-40L ; 35/1.4 Art ; 50/1.4 ; 85/1.2L ; 135/2.0L ; 70-200/2.8L IS ;580EXII ;

Strona 12 z 27 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •