Strona 48 z 68 PierwszyPierwszy ... 38464748495058 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 471 do 480 z 678

Wątek: Bezlusterkowce Nikona

  1. #471
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2013
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 003

    Domyślnie Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie metodą prób i błędów. Wyobraź sobie, że opcją jest pomiar światła (jeden z czterech dostępnych ostatnio w nikonach), oprócz spota, CW i matrycowego, pomiar z ochroną świateł. Jeśli będzie w kadrze coś co może być przepalone to aparat "nie doświetli" Klatka będzie ciemniejsza, ale z 14 bit i dużej DR nie ma problemu by uzyskac co się chce (co innego można zrobić w sony?). Inną metodą jest zastosowanie w nikonie opcji DL, która w przypadku fotografowania kadru o dużej rozpiętości spłaszcza krzywe i dostaje się dobry plik.
    Poprawne naświetlenie to umiejętność wyboru odpowiedniego pomiaru światła do fotografowanej sceny. W końcu po cos te 4 rodzaje pomiaru są. Masz doświadczenie - wiesz co zrobić. Nie wiesz - musisz mieć EFV i histogram.
    Wiesz nie jestem takim debilem za jakiego mnie najwyraźniej masz i wyobraź sobie, że wiem czym różnią się rodzaje pomiaru, na w swoim S mam nawet punktowy przypięty do aktywnego punktu AF.
    I co mi po tym jak według całego tego systemu pomiaru finalny RAW będzie miał staturację na poziomie 50% w porywach. Bo tak było dobrze za czasów kliszy, która miała zupełnie inna charakterystykę SNR/Ekspozycja niż matryca. Oczywiście mogę sobie na oko dać ileś tam EV na plusie, jak ustalę, że choćby tryb z ochroną świateł niedoświetla RAWa o ileś tam. Ale to będzie tylko na oko i pół biedy jak dam za mało, znacznie gorzej jak jednak tego RAWa przepalę.
    Co z tego że jest 14 bitów jak automatyka pomiaru ekspozycji i to niezależnie od trybu pracy zapewnia że 5 najbardziej znaczących zawsze będzie na zerze.

    No chyba, że rozmawiamy o JPGach, bo wtedy rzeczywiście nie ma o czym rozmawiać. Przecież tryb DL zmienia tylko krzywa konwersji do JPGa.

    P,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 24-08-2018 o 21:52
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: W świecie koparek i taśmociągów

  2. #472
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 223

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie metodą prób i błędów. Wyobraź sobie, że opcją jest pomiar światła (jeden z czterech dostępnych ostatnio w nikonach), oprócz spota, CW i matrycowego, pomiar z ochroną świateł. Jeśli będzie w kadrze coś co może być przepalone to aparat "nie doświetli" Klatka będzie ciemniejsza, ale z 14 bit i dużej DR nie ma problemu by uzyskac co się chce (co innego można zrobić w sony?). Inną metodą jest zastosowanie w nikonie opcji DL, która w przypadku fotografowania kadru o dużej rozpiętości spłaszcza krzywe i dostaje się dobry plik.
    Poprawne naświetlenie to umiejętność wyboru odpowiedniego pomiaru światła do fotografowanej sceny. W końcu po cos te 4 rodzaje pomiaru są. Masz doświadczenie - wiesz co zrobić. Nie wiesz - musisz mieć EFV i histogram.

    Ale po co mi to? Szlag mnie zaraz trafi. Kamerą 18x24 robię mokry kolodion. Ma matówkę i nie ma prądu Obraz do góry nogami i lewa z prawą też zamieniona. Mam Mamiye RZ i jak używam bez pryzmatu to też jest zamieniona prawa strona z lewą. Nie mam problemu. Mam wiele lustrzanek. Nikona .. 7 szt, w tym 5 analogów. Szkolne Canony (6 szt, wszystkie cyfrowe). Pentaxa analoga. I analogową Leikę z 1932 r, dalmierz, czyli cos bez lustra i matówki. mam Smeinę z celownikiem. Zenita i kilka Praktik. Nie mam absolutnie żadnych problemów biorąc do ręki raz jeden aparat raz drugi. Naprawdę radzę sobie. Jeśli myślisz, że to wszystko wyrzucę bo się pojawił EVF to … się mylisz. I chyba nie jesteś teraz tym zdziwiony? Dla mnie EVF to będzie czwarty rodzaj czegoś przez co się obserwuje obraz. Tylko tyle.
    EFV DLA MNIE nie wnosi NIC. NIC. przestań mi reklamować EFV bo mnie skręca. Istotna fotograficznie jest DLA MNIE sprawa AF, który mi daje coś czego nie dają inne aparaty, a mianowicie AF po bokach kadru. Tylko (i aż) tyle.

    Sprawa wagi i rozmiarów - tu rozumiem różne zapatrywania na ten aspekt. Ja jestem z tych w mniejszości, tzn wolę coś co dobrze leży w ręce, świetnie się trzyma w pionie, waży około kilograma (z gripem). Rozumiem większość, która by wolała coś mniejszego i lżejszego. I z tym nie polemizuję.

    JP umówmy się, ja ci nie będę kazał kupować aparatu ważącego kilogram, by dobrze się trzymał ze szkłami ważącymi od 500 g do 3 kg, a ty mi nie każ kupować bezlustra bo ma EFV. Ja zapewne kupię bezlustro, gdy Nikon da w nim dobry AF. Jak wielkimi literami mam ci napisać, że EFV to coś dla mnie drugorzędnego? Ja sobie chwalę matówkę 18x24 cm, wyobraź sobie, że robienie na tym czymś daje satysfakcję większą niż masówka robiona cyfrą. Jak robię cyfrowo to mam mieć dobrą matrycę, dobry obiektyw, dobry AF, sporo fps. Tyle. To rzeczy istotne dla obrazu. Nawet przeboleję złą ergonomię. Gadżety w rodzaju EFV mi zupełnie nie imponują. Ja nawet LV nie potrzebuję (nie używam). Nie filmuję. Mamy totalnie inne podejście do sprzętu.
    Porady kieruj adekwatnie do potrzeb fotografa. Odpuść sobie to wciskanie mi EVF, jestem świadomym fotografem i wiem na czym mi zależy, a co jest dla mnie drugorzędne. Wiem lepiej niż ty co jest mi potrzebne. Serio.
    Ok, przyjmuję od wiadomości że jesteś świadomym i wiesz lepiej bez kosztowania czy coś Ci smakuje lub nie smakuje. Serio.

    I także ze względu na troskę o stan Twojego zdrowia NIE będę Ci już "reklamować" byś używał/poznał technologię ML w tym EVF, namawiał byś w praktyce poznał to o czy się autorytatywnie wypowiadasz, byś na prawdę wiedział o czym piszesz.

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 25-08-2018 o 04:44
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #473
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Jeżeli miłośnik EVF nie jest w stanie pojąć, że ludzkie oko ma kilkuset razy lepszy DR niż jakakolwiek matryca cyfrowa (nawet ta, której jeszcze nie opracowano), w związku z czym póki matryce nie zostaną oparte o biotechnologię nie ma szans, żeby były lepszym rozwiązaniem niż OVF, to faktycznie dyskusje w tym temacie są kompletnie zbędne. Przy czym osobom twierdzącym o wyższości EVF w tym zakresie, zalecana jest pilna konsultacja okulistyczna.
    Ostatnio edytowane przez tomfoot ; 25-08-2018 o 08:37

  4. #474
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 498

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Ok, przyjmuję od wiadomości że jesteś świadomym i wiesz lepiej bez kosztowania czy coś Ci smakuje lub nie smakuje. Serio.

    I także ze względu na troskę o stan Twojego zdrowia NIE będę Ci już "reklamować" byś używał/poznał technologię ML w tym EVF, namawiał byś w praktyce poznał to o czy się autorytatywnie wypowiadasz, byś na prawdę wiedział o czym piszesz.

    jp
    Piszesz tak jakby dostęp do ML i EVF był na kartki i reglamentowany a osoby co miałby do niego dostęp to są policzalne tylko na palcach jednej ręki. Ja dalej wolę OVF niż nawet EVF w Leica Q, który jest prawdopodobnie obecnie najlepszym EVF na rynku - mi też napiszesz, że jestem dziwny, nie znam się i nie widziałem?[tryb złośliwy] A tak na serio, po co Wam EVF/OVF jak klepiąc te dziesiątki postów i tak ich nie używacie. [/Tryb złośliwy]

  5. #475
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    A tak na serio, po co Wam EVF/OVF jak klepiąc te dziesiątki postów i tak ich nie używacie. [/Tryb złośliwy]
    I to jest najbardziej sensowne podsumowanie tego wątku. Over.

  6. #476
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2013
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 003

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Jeżeli miłośnik EVF nie jest w stanie pojąć, że ludzkie oko ma kilkuset razy lepszy DR niż jakakolwiek matryca cyfrowa (nawet ta, której jeszcze nie opracowano), w związku z czym póki matryce nie zostaną oparte o biotechnologię nie ma szans, żeby były lepszym rozwiązaniem niż OVF, to faktycznie dyskusje w tym temacie są kompletnie zbędne. Przy czym osobom twierdzącym o wyższości EVF w tym zakresie, zalecana jest pilna konsultacja okulistyczna.
    Miłośnik OVF najwyraźniej nie potrafi zrozumieć, że to nie jego oko robi zdjęcie. Coż z tego, że widziało tak pięknie. Żeby zobaczyć jak scena wygląda na prawdę wcale nie muszę używać OVF-a, po prostu wystarczy że popatrzę bez aparatu ;-)

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: W świecie koparek i taśmociągów

  7. #477
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Miłośnik OVF najwyraźniej nie potrafi zrozumieć, że to nie jego oko robi zdjęcie. Coż z tego, że widziało tak pięknie. Żeby zobaczyć jak scena wygląda na prawdę wcale nie muszę używać OVF-a, po prostu wystarczy że popatrzę bez aparatu ;-)

    p,paw
    Jasne. Żeby zrobić zdjęcie przecież w zasadzie nie jest potrzebny żaden wizjer, ani żaden ekran. Bierzesz aparat, celujesz mniej więcej w kierunku, w którym chcesz i to wszystko. Resztę załatwi nieskazitelna obróbka w programie. To żadna nowość, mieliśmy całkiem niedawno podobne rozwiązania w jeszcze analogowych czasach. Popularnie nazywano to "idioten camera".
    Ostatnio edytowane przez tomfoot ; 25-08-2018 o 09:14

  8. #478
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2013
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 003

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Jasne. Żeby zrobić zdjęcie przecież w zasadzie nie jest potrzebny żaden wizjer, ani żaden ekran. Bierzesz aparat, celujesz mniej więcej w kierunku, w którym chcesz i to wszystko. Resztę załatwi nieskazitelna obróbka w programie. To żadna nowość, mieliśmy całkiem niedawno podobne rozwiązania w jeszcze analogowych czasach. Popularnie nazywano to "idioten camera".
    Po prostu nawet nie próbujesz zrozumieć o co chodzi jednocześnie wypisując jakieś niezrozumiałe farmazony. Taki EVF to ma dynamiki tyle co kot napłakał - wiec znowu nie zrozumiałeś.

    Może warto poczytać do czego to się przydaje, bo nie bardzo już mi się chce walić łbem w ten beton.

    https://pawel.online/wiaderko-do-pel...r-i-elektrony/

    https://pawel.online/wiaderka-nie-do-konca-do-pelna/

    https://pawel.online/isoless-i-okolice/

    Paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: W świecie koparek i taśmociągów

  9. #479
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 342

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Ten af z kundlami wcale nie jest taki słaby a niemożliwość wykorzystania punktów podwójnie krzyżowych to tylko teorie spiskowe, bo tak na prawdę nikt nie wie jak jest w rzeczywistości. Canony często też nie błyszczą w tej kwestii.
    nie jest taki slaby przy ciemnym kundlu który założenia nie użyje takich punktów af lub korpusie bez punktów podwójnie krzyżywch
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 25-08-2018 o 10:08

  10. #480
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowce Nikona

    Szczerze powiedziawszy, to raczej jeden z ostatnich moich wpisów w tym wątku, duży zawód.

    Nikon Z:
    - dziurawa matryca, co im się pewnie nie raz odbije czkawką jak Sony,
    - wolny tryb seryjny,
    - brak wykrywania oka AF,
    - wygaszanie LCD/EVF podczas robienia zdjęć.

    Więcej się nie zagłębiałem, tylko to mi się w oczy rzuciło. Czemu? Bo wszystkich tych problemów nie ma 5x tańszy Canon M50. Zatem, panowie od Nikona, do roboty, Sony i Canon też kiedyś mieli słabe bezlustra
    Ostatnio edytowane przez jotes25 ; 25-08-2018 o 10:51

Strona 48 z 68 PierwszyPierwszy ... 38464748495058 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •