Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50

Wątek: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

  1. #41
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 404

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Dostarzyc zdjecia w formacie papierowym 10x15. Mniej widac szum i nieostrosc. A druga opcja to wmowic widzom, ze plytka glebia to srodek wyrazu artystycznego a poruszone zdjecia dodaja dynamiki. Mozna tez zrobic B&W jesli wszystko lezy (szum, balans, ostrosc, ekspozycja) i powiedziec, ze taka miales wizje artystyczna. A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.

  2. #42
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.
    Oczywiście to nie jest prawda.

    Fotografując 35mm na f1.4 z 10 metrów będzie dokładnie tak, ale przy podchodzeniu bliżej będzie rozkład zmieniał się w kierunku 1:1 a odchodząc dalej w kierunku 1: nieskończoności.

    Z tych dziesięciu metrów GO podawana przez kalkulatory to ponad 7 metrów, więc 4 osoby w ławce powinny się lużno zmieścić.
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 08-07-2017 o 19:49
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  3. #43
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    850

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Cytat Zamieszczone przez Tomek67 Zobacz posta
    Ty masz poruszone te osoby bo się ruszyły, czy może Ty poruszyłeś aparatem ??
    Bo coś mi się wydaje, ze tak naprawdę to raczej to drugie.
    Gdy osoby idą w kościele to faktycznie czas rzędu 1/160s by się przydał.
    Ale jak stoją w ławkach to 1/60 wystarcza.
    Chyba, że np. bujają niemowlakiem na rękach.
    Bez stabilizacji trzeba baaardzo pewnie trzymać aparat by zrobić zdjęcie przy np. 1/30-1/40s przy 35mm.
    Wprawdzie reguły fotografii mówią , że dla 35mm wystarczy 1/30-1/40s
    Ale ta regułą wywodzi się z dawnych czasów gdy aparaty były mnie ostre, bez stabilizacji trudno osiągnąć brak poruszenia
    jak się nie ma właściwej techniki techniki robienia zdjęć.
    Ja już wcześniej Ci polecałem obiektyw ze stabilizacją.
    Robiąc zdjęcia z ręki w ciemnych miejscach trudno uzyskać większą GO na pełnej klatce bez stabilizacji.
    Aha oczywiscie stabilizacja nie zatrzyma Ci ruchu poruszających się osób, a jedynie poruszenie aparatu.
    Może na live robi na wyciągniętych rękach ?

  4. #44
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    445

    Red face Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Przeglądam exify zdjęć wykonanych w kościołach przez okolicznych fotografów. Prawie wszystkie mają ręczny program ekspozycji. Zastanawiam się jaka jest metodologia dobierania ustawień do takich zdjęć. Może ktoś podzieli się wiedzą.

    Znalazłem takie podejście: Canon 6D, 35f1.4, tryb M:
    - szybkość migawki 1/160 - zamrożenie ruchu,
    - przysłona na f2-f2.8 - głębia ostrości, którą chcemy osiągnąć,
    - iso - parametr który dopasowujemy, aby osiągnąć poprawne naświetlenie, gdy się to nie udaje to zwiększamy otwór przysłony.

    Czy to jest dobre podejście?

    Kolejna rzecz to zdjęcia w ławce. Wydaje mi się, że nie da się zrobić ostrego zdjęcia 4 osób siedzących w ławce.

    https://images82.fotosik.pl/673/66b07a93daf852a7.png

    Patrząc na takie ustawienie w kościele: 4 osoby siedzą w ławce, fotograf z prawej strony. Dla 35f2.8 głębia ostrości to jakieś 55cm. Tylko środek jest ostry. Zwiększając przysłonę np. do 5.6 braknie zakresu iso. Jak zrobić ostre zdjęcie 4 osób w ławce?
    Użyj kompaktu albo telefonu.
    Przy tych parametrach to nawet jedną twarz trudno będzie zmieścić w głębi ostrości, tyle że tego na gotowym zdjęciu nie widać. Wszystko zależy od tego z jakiej odległości "widz" ogląda zdjęcie, a wtedy nawet nieczytelne na monitorze rozmycia wyglądają normalnie.

  5. #45
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Wymarzyłeś sobie ładne zdjecie w dość ciemnym miejscu z dużą GO i pytasz jak je zrobić, ale już postanowiłeś, że nie chcesz dłuższych czasów, bo poruszysz, nie chcesz wyższego ISO, bo szum, nie chcesz odejść bo nie ma miejsca albo trzeba będzie wycinać, nie chcesz krótszej ogniskowej bo nie po to masz 35mm żeby go nie używać i też trzeba będzie kropować, a to gorsza jakość, nie chcesz lampy bo nie masz albo nie lubisz, o tilt-shift nie warto wspominać....
    To mi się podoba

  6. #46
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Cytat Zamieszczone przez maik30d Zobacz posta
    Wrzuć zdjęcie kolego jakie zrobiłeś a nie statystyki . Wiem, że może się boisz krytyki ale spoko, każdy się uczy całe życie
    Zdjęcie chętnie bym wrzucił, krytyki się nie boję, choć wiem, że każdy tu skupi się na kadrze/kolorach a nie na problemie. Nie wrzucam prywatnych zdjęć do internetu. Wezmę znajomych (jak się zgodzą) do kościoła i porobię im parę zdjęć, wtedy wrzucę to co mi wyjdzie.

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Z tabeli wynika, że Twoim podstawowym problem jest to, że nie patrzysz na dane w wizjerze ( parametry zdjęcia) przed naciśnięciem spustu. Zgadłem ? Auto ISO sobie ustaw z minimalnym czasem naświetlania.
    Na czas nie parzyłem. Myślałem, że jak ustawie przysłonę do apart załatwi resztę. Myliłem się.

    Cytat Zamieszczone przez maik30d Zobacz posta
    I w ogóle to Ty źle wszystko rozumujesz. Chcesz jakis przepis na robienie zdjęć w kościele a to tak nie działa, że w każdym kościele masz mieć 1/125s. Możesz mieć nawet 1/40 i będzie w porządku w 80% zdjęć z kościóła, dopóki obiekty są stateczne
    Ja wchodząc do kościoła już na oko mniej wiecej dobieram parametry i z reguły fotografuje na 1.4 - 2.0
    Może nie przepis tylko wyjaśnienie jak Ty to robisz. Już powiedziałeś, że używasz przysłony 1.4-2.0, teraz do tego trzeba dobrać pozostałe dwa parametry. Jak masz już doświadczenie to wiesz, że do tej przysłony trzeba manualnie ustawić czas 1/160 chcąc fotografować rodziców przechodzących przez kościół - czy dobrze myślę? Pozostaje dobrać ISO i mamy dobre zdjęcie. O takie wyjaśnienia mi chodzi.

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    odkrywasz zależności opisane w każdym podstawowym podręczniku, parametry zdjęcia i tak będziesz musiał kontorolować w trybie M również
    Znam te zależności. Tu na forum był fajny obrazek trójkąta zależności. Patrzą na niego to można dobierać ustawienia w nieskończoność. Ja bym chciał podpowiedzi, że jak para idzie to czas musi być przynajmniej 1/160 - 1/200, bo wtedy będę miał nieporuszone zdjęcie. Do tego ustawiam sobie przysłonę na 2.8 bo np. da mi to odpowiednią ostrość dla takiego zdjęcia. Jak siedzią w ławkach po stronie kościoła na którą nie świeci słońce to powinienem użyć czasu 1/40, jak siedzą po stronie, gdzie pada słońce to czas (strzelam) 1/250. Chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia w takich sytuacjach.

    Cytat Zamieszczone przez Tomek67 Zobacz posta
    Ty masz poruszone te osoby bo się ruszyły, czy może Ty poruszyłeś aparatem ??
    Bo coś mi się wydaje, ze tak naprawdę to raczej to drugie.
    Gdy osoby idą w kościele to faktycznie czas rzędu 1/160s by się przydał.
    Ale jak stoją w ławkach to 1/60 wystarcza.
    Chyba, że np. bujają niemowlakiem na rękach.
    Bez stabilizacji trzeba baaardzo pewnie trzymać aparat by zrobić zdjęcie przy np. 1/30-1/40s przy 35mm.
    Wprawdzie reguły fotografii mówią , że dla 35mm wystarczy 1/30-1/40s
    Ale ta regułą wywodzi się z dawnych czasów gdy aparaty były mnie ostre, bez stabilizacji trudno osiągnąć brak poruszenia
    jak się nie ma właściwej techniki techniki robienia zdjęć.
    Ja już wcześniej Ci polecałem obiektyw ze stabilizacją.
    Robiąc zdjęcia z ręki w ciemnych miejscach trudno uzyskać większą GO na pełnej klatce bez stabilizacji.
    Aha oczywiscie stabilizacja nie zatrzyma Ci ruchu poruszających się osób, a jedynie poruszenie aparatu.
    Oni stali nieruchomo, ja robiłem zdjęcie z automatycznym doborem czasu, pewnie wskoczyło 1/30 i nie utrzymałem aparatu.
    Już coś podpowiedziałeś z tymi czasami dla obiektywów, poczytam. Samego obiektywu nie mogę zmienić, bo czas kompletowania sprzętu mam już za sobą, teraz tylko nauka mi została.

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Wymarzyłeś sobie ładne zdjecie w dość ciemnym miejscu z dużą GO i pytasz jak je zrobić, ale już postanowiłeś, że nie chcesz dłuższych czasów, bo poruszysz, nie chcesz wyższego ISO, bo szum, nie chcesz odejść bo nie ma miejsca albo trzeba będzie wycinać, nie chcesz krótszej ogniskowej bo nie po to masz 35mm żeby go nie używać i też trzeba będzie kropować, a to gorsza jakość, nie chcesz lampy bo nie masz albo nie lubisz, o tilt-shift nie warto wspominać....

    To są parametry które fotograf ma do dyspozycji i nie ma nic innego. Radzi sobie używając optymalnej kombinacji powyższych czynników. Najlepiej całą scenę ustawić jak wszyscy wyjdą z kościoła, fotografowac z dowolnego miejsca, przesunąć ławki z przodu, i jeszcze użyć statywu.

    Spodziewasz się, że ktoś Ci zdradzi jakiś dodatkowy magiczny sposób? Albo guzik na aparacie, który to załatwi? Może spróbuj włączyć GPS albo WiFi, bo nic innego mi nie przychodzi do głowy.
    To są moje gdybania, że czas to poruszone, że iso to szum, że crop to jakość. Lampa w kościele odpada, lampę mam
    Widzisz, o takie wyprowadzenie mnie z błędu chodzi. Żeby powiedzieć, że to nie jest tylko naciśnięcie spustu migawki i jest cacy zdjęcie, bo mnie jako amatorowi tak się może wydawać. Chodzi o wskazanie właśnie takich niuansów, że przy takich warunkach to trzeba zrobić tak albo inaczej, żeby było dobrze. Jak napisałem, wyżej ja mogę latać po całym trójkącie zależności szukając odpowiedniej kombinacji do takich zdjęć. Chciałbym, abyście Wy mi zawęzili to szukanie.

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Dostarzyc zdjecia w formacie papierowym 10x15. Mniej widac szum i nieostrosc. A druga opcja to wmowic widzom, ze plytka glebia to srodek wyrazu artystycznego a poruszone zdjecia dodaja dynamiki. Mozna tez zrobic B&W jesli wszystko lezy (szum, balans, ostrosc, ekspozycja) i powiedziec, ze taka miales wizje artystyczna. A na powaznie to rozklad GO wyglada tak, ze 1/3 przed punktem i 2/3 za punktem jest ostre a nie po polowie wiec celujac odpowiednio mozna zyskac dodatkowe centymetry GO.
    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Oczywiście to nie jest prawda.

    Fotografując 35mm na f1.4 z 10 metrów będzie dokładnie tak, ale przy podchodzeniu bliżej będzie rozkład zmieniał się w kierunku 1:1 a odchodząc dalej w kierunku 1: nieskończoności.

    Z tych dziesięciu metrów GO podawana przez kalkulatory to ponad 7 metrów, więc 4 osoby w ławce powinny się lużno zmieścić.
    Poczytam o GO w różnych warunkach. Do tej pory fotografowałem co najwyżej 2 osoby będące obok siebie.

    Cytat Zamieszczone przez 7four Zobacz posta
    Może na live robi na wyciągniętych rękach ?
    Nie.

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    To mi się podoba
    Dobrze, że i dla Ciebie znalazło się coś interesującego w tym wątku.
    Canon -> Fuji

  7. #47
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Trzeba zacząć od "podstaw", uwzględnić po co robisz zdjęcie


    Masz 6D, matryca 5470 x 3648, czyli optymalne wykorzystanie rozdzielczości matrycy to wydruk (około, przy 254 dpi) 55cm x 36cm.
    Z doświadczenia wiem, że gdy masz ostry obiektyw i dobrze to robić to ostre wydruki można dostać (tutaj)około 100 cm x 70 cm

    Gdy robisz wydruki np. 30cm x 20cm to nie musisz na siłę starać się mieć obiekt (te 4 osoby) w całym wizjerze, możesz albo się cofnąć albo używać krótszej ogniskowej co da Ci większą GO.
    Obraz na połowie szerokości wizjera w pełni wystarczy by mieć ostre (tak gdzie trzeba) zdjęcie.

    I staraj się by to co chcesz drukować było w środku kadru.
    Gdy mowa o 35L to raczej nie schodź poniżej f/2
    https://www.dxomark.com/Lenses/Canon...surements__836


    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 10-07-2017 o 10:53
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  8. #48
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Jak nie chcesz pokazywać twarzy to w Ps je zastaw w byle jaki sposób. A co do parametrów to w Kościele przy wolnym ruchu 1/80 Ci wystarczy, f 2.0 i do tego dobrać ISO. Możesz przecież na LV sobie zrobić regulacje parametrów

    Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

  9. #49
    Coś już napisał Awatar marcin_g
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    A skoro już taki koncert życzeń i marzeń został rozpoczęty to dorzucę swoje marzenia. Chce mieć ferrari california i canona 5dmk IV. Ciekawe czy się spełnią.
    5D mkII, 6D, Canon 24-70mm f2.8, 50mm f1.4, 85mm f1.8, Tamron 70-200mm f2.8 VC, Sigma 35mm f/1.4

  10. #50
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Ostre zdjęcia w kościele - technika?

    Spełnią się. Sprzedaj 6D i 5DmkII, kup 5DmkIV i zarób nim na Ferrari.
    Canon -> Fuji

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •