Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Makro soczewka?

  1. #11

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Super dzięki wielkie za pomoc :-)

    Wysłane z mojego F3311 przy użyciu Tapatalka

  2. #12
    Uzależniony Awatar italy
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    508

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Cytat Zamieszczone przez PanAlex Zobacz posta
    Mam pytanie bo nie wiem, co mogę uznać za typowy obiektyw do Makro, pewnie np 10-17?
    ☺️
    Kolego, bez urazy, ile Ty masz lat?
    Można pomóc, a nawet powinno . Ale żeby aż tak ??

  3. #13

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Wiem, że temat stary ale nie chcę tworzyć nowego w podobnej sprawie.
    Chciałbym zrobić czasem zdjęcia macro i zastanawiam się nad Raynox DCR-250 lub pierścieniami odwrotnego mocowania obiektywu z przeniesieniem automatyki. Ceny są podobne ale nie wiem na co się zdecydować. Czy ktoś może bawił się i jednym i drugim?
    Posiadam zwykłe pierścienie dystansowe z przeniesieniem automatyki i takś średnio jestem zadowolony.
    Pozdrawiam
    Posiadam obiektywy: Canon 18-55 tak zwany kitowy, Canon 55-250, Canon 18-135 USM, Canon 50 f1.8, Sigma 17-50, Tamron 16-300, i w drodze do mnie jest Canon 70-300 IS II USM.

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    161

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Nie używam Raynox ale widziałem sporo dobrych zdjęć z użyciem tej soczewki, co do odwrotnego mocowania z przeniesieniem automatyki to chyba są tylko dwa systemy, bardzo drogi novoflex i tani ale niepozbawiony wad meike (reszta jego klony)
    Generalnie odwrotnie mocuje się obiektywy aby zwiększyć skalę odwzorowania i tu sprawdzają się ogniskowe 35, 28, 24 gdzie przy tym ostatnim odległość obiektu od soczewki jest już taka mała, że mnożą się problemy
    Poszedł bym raczej w Raynox


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    jesli nie jestes zadowolony z jakosci obrazowania uzywajac pierscieni posrednich, to jakosc po zastosowaniu conwerterow macro nie bedzie lepsza , raczej minimalnie slabsza.

    Przyczyna niezadowolenia prawdopodobnie nie tkwi w pierscieniach lecz w sredniej jakosci zoomach .
    jesli macro ma miec mozliwie dobra jakosc to nalezy stosowac obiektywy staloogniskowe.

    z zoomami spadek jakosci jest widoczny.

    ogolnie to pierscienie winny dac lepsza jakosc od nasadek , ale stosowanie jest uciazliwie.
    podobnie z mocowaniem odwrotnym obiektywu - w plenerze to horror.

    jesli nie musisz ogladac zdjec w skali 100 % lecz mozesz je pomniejszyc , wowczas stosowalbym Raynox.
    Jest b. wygodny w obsludze , uniwersalny a daje taka jakosc jak inne dobre soczewki.
    Roznic do prawdziwych obiektywow macro przy pomkniejszeniu obrazu nie widac , dopiero w skali bliskiej 100%.

    te wszystkie piekne zdjecia macro to najczesciej pokazywane sa w pomniejszeniu.

  6. #16

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Nie chodziło mi o niezadowolenie z jakości zdjęć bo to jest ok tylko bardziej miałem na myśli samo powiększenie. Widzę, że preferujecie Raynox'a. To wybiorę to rozwiązanie.
    Pozdrawiam i dziękuję

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    o preferencjach to raczej nikt nie pisal .

    raynox jest koncypowany do aparatow bez wymiennnej optyki ( czyli kompaktotw o krotszej ogniskowej ) , gdzie nie ma innej mozliwosci robienia makro .

    podpiety do obiektywu 50 mm da mniejsze powiekszenie niz pierscienie 50 mm.


    z pierscieniemi 50 mm dosztaniesz powiekszenie x1 , dcr250 da powiekszenie x0,72 - czyli obraz bedzie mniejszy , ale mozesz zalozyc i pierscienie i konwerter.

    uzysk powiekszenia da dopiero na obiektywach o dluzszej ogniskowej , jesli stosujesz tylko jeden zestaw pierscieni 50 mm ale i vienita bedzie mocniejsza ( trzeba znacznie przymykac przyslone )

    o ile konwertery pogarszaja rozdzielczosc w stopniu akceptowalnie niewielkim , to zdecydowanie zmieniaja bokeh , niestety w kierunku , ktory nazywamy " psuciem". O ile bokeh odgrywa dla Ciebie na zdjeciach jakas role , to nasadki makro sa jego " killerem"

  8. #18
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    161

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    Napisz może o jakie powiększenie walczysz, wrzuć przykładowe zdjęcie jaki efekt ciebie by zadowalał


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  9. #19

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    To zrobiłem obiektywem Canon 55-250 i z pierścieniem lub pierścieniami, teraz nie pamiętam. Chciałbym zdecydowanie powiększyć tą facjate.

    https://500px.com/photo/308868039/Sn...er_id=51790785

    Obecnie czekam na Canona 70-300 IS II USM i jestem ciekaw jak on będzię się sprawował z pierścieniami.

    A przy okazji to skąd taka cena za te pierścienie Novoflexa? Prawie 500 dolarów!
    Ostatnio edytowane przez Mohinder ; 26-09-2019 o 05:13

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Makro soczewka?

    za 500 usd mozna kupic oryginalny obiektyw macro np tamrona i nie ma potrzeby zawracania sobie glowy pierscieniami do skali odwzorowania 1:1.

    dopiero wowczas, jesli chce sie powiekszac na matrycy mnozna podpiac dodatkowo pierscienie lub konwerter.

    zoomy nie sa najlepszym wyborem do macro.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •