Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    68

    Domyślnie 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

    Witam. Mam bardzo mały budżet bo około 300 zł i chcę zrobić sobie w pokoju "studio" do foto żywności i ew. portretów. Mój zestaw to po prostu żarówka (stałe światło) w oprawce z parasolką postawiona na statywie oświetleniowym. I teraz pytanie: chcę wydać jak najmniej pieniędzy, mam już blendę i nie wiem czy kupić 2 lampy i wspomagać się blendą czy jednak nie ma co oszczędzać i dużo lepsze efekty osiągnę z 3 lampami i blendą w tym rodzaju fotografii? Z góry dzięki :wink:

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

    Słońce jest tylko jedno (czytaj: jedno główne źródło światła uzupełnione o odbicia powinno się doskonale sprawdzić)
    Do żywności może wystarczyć jedna lampa plus coś do odbijania (blendy, kartoniki).
    Do portretów zresztą też, zwłaszcza, jeśli Twoja druga lampa nie miałaby żadnej regulacji, podobnie jak pierwsza. Trzy lampy, z regulacją mocy, i różnymi modyfikatorami to doskonały zestaw do portretów (i nie tylko), ale kluczowe słowa to "regulacja mocy" i "modyfikatory", co praktycznie wyklucza "energooszczędne żarówki".

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    68

    Domyślnie Odp: 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

    Serio? Ja już prawie przekonany o trzech parasolkach a tu mnie zdiwiłeś No to wtedy mogę dokupić blendę i jedną lampę i będzie równie dobrze jak z trzema lampami? W sumie dobrze, bo zaoszczędzę.

  4. #4

    Domyślnie Odp: 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

    Od x czasu fotografuje na jednej lampie +blenda. I takim zestawem fotografuje od chyba 5 lat. Efekty masz w stopce. Do żywności w zupełności wystarczy Ci to co masz. Portret-wydaje mi się że też. Często zamiast błysku używałem żarówki modelującej w lampie studyjnej.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: 2 lampy i blenda vs 3 lampy i blenda.

    Cytat Zamieszczone przez Matpol7 Zobacz posta
    No to wtedy mogę dokupić blendę i jedną lampę i będzie równie dobrze jak z trzema lampami?
    Nie, będzie inaczej.
    Mam wrażenie, że kolejna osoba pytająca "co kupić do zdjęć czegośtam" zaczyna od przeglądania cenników, zamiast od przeglądania tutoriali :/
    Kulinaria: najczęściej to jedna lampa od tyłu, plus wypełnienia, akcenty (najczęściej, ale nie zawsze). Im większa pomysłowość fotografa (i umiejętności), tym bardziej może on rozbudowywać plan i jego oświetlenie, ale ja osobiście nie widzę oświetlenia trzema świetlówkami w parasolkach.

    Portrety to trochę inna sprawa. Jest naprawdę ciężko wykorzystać jedną lampę jako światło główne, wypełniające, do tego np. kontra i oświetlenie tła. Do tego przyda się kilka źródeł światła, o różnym charakterze, i o regulowanej mocy. Jednak na początek powinna wystarczyć jedna lampa, z blendą.

    Co kupić? Najlepiej zapomnieć o świetle ciągłym, i poszukać (nawet używanej, w dobrym stanie) studyjnej lampy błyskowej, z mocowaniem Bowens. To oczywiście moje subiektywne zdanie. Mając do wydania 300zł znajdziesz lampę 200-300Ws, to spokojnie wystarczy. Jakie modyfikatory? Zwykły reflektor i parasolki na początek powinny wystarczyć.

    Nie wiem, czy znasz stronę strobox.com - jeśli nie znasz, przed zakupami warto poznać

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •