Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Prosty program do zgrania z miniDV

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Prosty program do zgrania z miniDV

    Mam kilka starych kaset miniDV do zgrania. Nigdy nie bawiłem się w filmowanie, więc moje doświadczenie jest zerowe w tym temacie. Czy możecie doradzić program, spełniający następujące warunki:

    1. Umie zgrywać filmy z kamery miniDV, podłączonej przez FW
    2. Będzie maksymalnie bezobsługowy, idealnie: klikam "zgraj" - a program sam przewija kasetę do początku, zgrywa całość i opcjonalnie znów przewija na początek
    3. Dzieli film na pliki wg scen - nie wiem czy na kasecie jest info o zatrzymaniu/wznowienu nagrywania, ale nawet jeśli nie to da się to przecież wykryć.
    4. Jeśli to możliwe w nazwie pliku umieszcza datę nagrania (nie wiem czy na kasecie jest zapisana taka informacja)
    5. Jest darmowy lub ewentualnie tani.
    6. Jest na Linuxa od biedy na Windę.


    Założenie jest takie, że jedyną późniejszą obróbką, będzie przycięcie filmów do interesujących fragmentów. Ale do tego jest już dużo programów, więc nie ma wymagania, aby to można było zrobić w tym samym. Zwłaszcza, że na pewno to będzie w dwóch oddzielnych krokach - zgranie wszystkiego, a potem wybieranie i przycinanie.

    Do jakiego formatu najlepiej zgrywać? Czy podczas takiego zgrywania można pracować na komputerze, czy lepiej nie bo jak zamuli (dysk, procek, pamięć) to będzie ryzyko pogubienia klatek? Ktoś ma jakieś dobre rady?
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 12-02-2017 o 11:06

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Dawno dawno (może jeszcze dawniej) używałem WinDV ale nie sprawdzałem go z nowszymi systemami.
    Jest prosty, zgrywał, dzielił, ale automatycznie nie przewijał.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Mam kilka starych kaset miniDV do zgrania. Nigdy nie bawiłem się w filmowanie, więc moje doświadczenie jest zerowe w tym temacie. Czy możecie doradzić program, spełniający następujące warunki:

    1. Umie zgrywać filmy z kamery miniDV, podłączonej przez FW
    2. Będzie maksymalnie bezobsługowy, idealnie: klikam "zgraj" - a program sam przewija kasetę do początku, zgrywa całość i opcjonalnie znów przewija na początek
    3. Dzieli film na pliki wg scen - nie wiem czy na kasecie jest info o zatrzymaniu/wznowienu nagrywania, ale nawet jeśli nie to da się to przecież wykryć.
    4. Jeśli to możliwe w nazwie pliku umieszcza datę nagrania (nie wiem czy na kasecie jest zapisana taka informacja)
    5. Jest darmowy lub ewentualnie tani.
    6. Jest na Linuxa od biedy na Windę.


    Założenie jest takie, że jedyną późniejszą obróbką, będzie przycięcie filmów do interesujących fragmentów. Ale do tego jest już dużo programów, więc nie ma wymagania, aby to można było zrobić w tym samym. Zwłaszcza, że na pewno to będzie w dwóch oddzielnych krokach - zgranie wszystkiego, a potem wybieranie i przycinanie.

    Do jakiego formatu najlepiej zgrywać? Czy podczas takiego zgrywania można pracować na komputerze, czy lepiej nie bo jak zamuli (dysk, procek, pamięć) to będzie ryzyko pogubienia klatek? Ktoś ma jakieś dobre rady?
    Materiał skopiujesz bezstratnie przez firewire, to co później z nim zrobisz to już twoja sprawa, surówka bedzie sporo zajmować. Poszukaj dedykowanego programu producenta kamery, u mnie w Sony program robi wszystko łącznie zprzewijaniem tasmy itd. Teoretycznie podczas zgrywania powinno wyłączyć się wszystkie zbędne programy.

  4. #4
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Teoretycznie podczas zgrywania powinno wyłączyć się wszystkie zbędne programy.
    W praktyce raczej też, bo mnie zawsze stawało zgrywanie jak cokolwiek robiłem na kompie.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    W praktyce raczej też, bo mnie zawsze stawało zgrywanie jak cokolwiek robiłem na kompie.
    Teoretyczne firewire nie powinno zgubić klatek, ale ....

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Mam kilka starych kaset miniDV do zgrania. Nigdy nie bawiłem się w filmowanie, więc moje doświadczenie jest zerowe w tym temacie. Czy możecie doradzić program, spełniający następujące warunki:

    1. Umie zgrywać filmy z kamery miniDV, podłączonej przez FW
    2. Będzie maksymalnie bezobsługowy, idealnie: klikam "zgraj" - a program sam przewija kasetę do początku, zgrywa całość i opcjonalnie znów przewija na początek
    3. Dzieli film na pliki wg scen - nie wiem czy na kasecie jest info o zatrzymaniu/wznowienu nagrywania, ale nawet jeśli nie to da się to przecież wykryć.
    4. Jeśli to możliwe w nazwie pliku umieszcza datę nagrania (nie wiem czy na kasecie jest zapisana taka informacja)
    5. Jest darmowy lub ewentualnie tani.
    6. Jest na Linuxa od biedy na Windę.


    Założenie jest takie, że jedyną późniejszą obróbką, będzie przycięcie filmów do interesujących fragmentów. Ale do tego jest już dużo programów, więc nie ma wymagania, aby to można było zrobić w tym samym. Zwłaszcza, że na pewno to będzie w dwóch oddzielnych krokach - zgranie wszystkiego, a potem wybieranie i przycinanie.

    Do jakiego formatu najlepiej zgrywać? Czy podczas takiego zgrywania można pracować na komputerze, czy lepiej nie bo jak zamuli (dysk, procek, pamięć) to będzie ryzyko pogubienia klatek? Ktoś ma jakieś dobre rady?
    Dodam, że zgrany materiał będzie podzielony na sceny/klatki, to cyfrowy materiał. Surówkę najlepiej przerobić do formatu czytanego przez dvd, telewizor czy co tam masz w domu i na czym będziesz chciał to odtwarzać. Surówki nie kasujesz dopóki nie obejrzysz formatu docelowego. Datę to sobie możesz umieścić już przy konwersji na format docelowy.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Dzięki za rady.

    To wymagania co do dat, jest dość kluczowe. Ręczne dodawanie to dodatkowa robota i to nie mała. Te kilka kaset było nagrane na przestrzeni kilku może nawet kilkunastu lat. Na każdej będzie pewnie średnio kilkadziesiąt scen. Daty byłyby bardzo przydatne, aby odnaleźć film z konkretnego eventu, bez konieczności oglądania wszystkiego.

    Czy na miniDV zapisana jest data czy nie?

    FW może nie gubić klatek, ale potem jeszcze trzeba je zapisać na dysku - jak to streaming więc jakoś mnie nie dziwi, żeby nie dotykać komputera.

    Docelowy format to nie problem, chodziło mi o to do jakiego zgrywać. Widzę, że są Avi type 1 i avi type 2, quicktime DV, Raw DV

    Jakieś propozycje programów poza WinDV i "od kamery"?

    Na szybko z linuxowych znalazłem kino wydaje się, że dzieli na pliki i odczytuje datę z taśmy jeśli tam jest:
    DocBook Document Repository
    Ktoś używał?

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Dzięki za rady.

    To wymagania co do dat, jest dość kluczowe. Ręczne dodawanie to dodatkowa robota i to nie mała. Te kilka kaset było nagrane na przestrzeni kilku może nawet kilkunastu lat. Na każdej będzie pewnie średnio kilkadziesiąt scen. Daty byłyby bardzo przydatne, aby odnaleźć film z konkretnego eventu, bez konieczności oglądania wszystkiego.

    Czy na miniDV zapisana jest data czy nie?

    FW może nie gubić klatek, ale potem jeszcze trzeba je zapisać na dysku - jak to streaming więc jakoś mnie nie dziwi, żeby nie dotykać komputera.

    Docelowy format to nie problem, chodziło mi o to do jakiego zgrywać. Widzę, że są Avi type 1 i avi type 2, quicktime DV, Raw DV

    Jakieś propozycje programów poza WinDV i "od kamery"?

    Na szybko z linuxowych znalazłem kino wydaje się, że dzieli na pliki i odczytuje datę z taśmy jeśli tam jest:
    DocBook Document Repository
    Ktoś używał?
    Firewire to synchroniczna usługa w czasie rzeczywistym, na 100 zgranych kaset nie zdarzyła mi się ani jedna zagubiona klatka. Jeszcze raz powtarzam, zgrywasz surowy materiał, jeżeli była na nim data to po zgraniu data będzie Date wyciągasz z surówki. Po zgraniu kluczowa jest obróbka zgranego materiału, Virtualdub, pinacle, czy nawet darmowy soft w windowsie dadzą radę.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Firewire to synchroniczna usługa w czasie rzeczywistym, na 100 zgranych kaset nie zdarzyła mi się ani jedna zagubiona klatka. Jeszcze raz powtarzam, zgrywasz surowy materiał, jeżeli była na nim data to po zgraniu data będzie Date wyciągasz z surówki. Po zgraniu kluczowa jest obróbka zgranego materiału, Virtualdub, pinacle, czy nawet darmowy soft w windowsie dadzą radę.
    Pod linuxem nigdy nie zgrywalem i tu ci nie pomogę

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Zgubione klatki się zdarzały... (na jakimś Celeronie, pod Win98, z tego co pamiętam wąskim gardłem były operacje dyskowe, gdy system "sam z siebie" zaczynał mielić dyskiem, zaczynały się problemy; na "nieco" szybszym sprzęcie nie powinny).

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Jeszcze raz powtarzam, zgrywasz surowy materiał, jeżeli była na nim data to po zgraniu data będzie Date wyciągasz z surówki.
    Ok, tego o dacie nie załapałem. Ta surówka to plik .dv - czyli raw DV?

    Cytat Zamieszczone przez Tom77 Zobacz posta
    Po zgraniu kluczowa jest obróbka zgranego materiału, Virtualdub, pinacle, czy nawet darmowy soft w windowsie dadzą radę.
    Co takiego kluczowego jest kluczowego w tej obróbce? Jak pisałem nie zakładałem żadnej obróbki.

    Czy coś poza konwersją do formatu docelowego (którą raczej na pewno zrobię w ffmpeg, bo nie jestem fanem klikania, i raczej na pewno będzie to ogg) trzeba z tą surówką zrobić, aby dało się to normalnie zobaczyć na ekranie monitora? Nigdy tego nie robiłem więc może coś oczywistego mi umyka?

    Jedyny co przychodzi mi do głowy, to w kilku przypadkach może trzeba będzie przyciąć pierwsze lub ostatnie kilka sekund, na których będzie: "uwaga nagrywam", "koniec", kamera w ziemię, itp. I to też ogarnia ffmpeg. W żadne rozjaśnienia, przyciemnienia, korekcje balansu bieli, kontrastu itp nie chce mi się bawić, bo wartość tego materiału jest czysto wspomnieniowa.

    Zadanie jest z grubsza takie:
    jest kilka (naście?) godzin nagrań na kasetach minidv, w tej chwili interesujące jest z tego kilka minut nagrań z konkretnych wydarzeń, dla których znane są daty (przybliżone). Nikomu nie chce się oglądać całości, aby je znaleźć - kasety nie są opisane.
    Plan był więc taki:
    zgrać wszystko na kompa, wyszukać po dacie interesujące nagrania, i pokazać zainteresowanym osobom.
    Założenie:
    narobić się jak najmniej, jakość może być słaba, bo wartość materiału jest czysto wspomnieniowa.

    --- Kolejny post ---

    Skoro narobić się jak najmniej - to idealnie byłoby, aby dało radę to zrobić podczas normalnej pracy, a przy takiej dysk może być chwilami mocno obciążony. Będzie gubić klatki czy nie? W definicji słabej jakości nie mieści się rwanie - to tragiczna jakość.

    Zgranie 1h nagrania z kasety zajmuje 1h czasu? Czy da radę to zrobić szybciej?
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 12-02-2017 o 21:16

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Prosty program do zgrania z miniDV

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Ok, tego o dacie nie załapałem. Ta surówka to plik .dv - czyli raw DV?


    Co takiego kluczowego jest kluczowego w tej obróbce? Jak pisałem nie zakładałem żadnej obróbki.

    Czy coś poza konwersją do formatu docelowego (którą raczej na pewno zrobię w ffmpeg, bo nie jestem fanem klikania, i raczej na pewno będzie to ogg) trzeba z tą surówką zrobić, aby dało się to normalnie zobaczyć na ekranie monitora? Nigdy tego nie robiłem więc może coś oczywistego mi umyka?

    Jedyny co przychodzi mi do głowy, to w kilku przypadkach może trzeba będzie przyciąć pierwsze lub ostatnie kilka sekund, na których będzie: "uwaga nagrywam", "koniec", kamera w ziemię, itp. I to też ogarnia ffmpeg. W żadne rozjaśnienia, przyciemnienia, korekcje balansu bieli, kontrastu itp nie chce mi się bawić, bo wartość tego materiału jest czysto wspomnieniowa.

    Zadanie jest z grubsza takie:
    jest kilka (naście?) godzin nagrań na kasetach minidv, w tej chwili interesujące jest z tego kilka minut nagrań z konkretnych wydarzeń, dla których znane są daty (przybliżone). Nikomu nie chce się oglądać całości, aby je znaleźć - kasety nie są opisane.
    Plan był więc taki:
    zgrać wszystko na kompa, wyszukać po dacie interesujące nagrania, i pokazać zainteresowanym osobom.
    Założenie:
    narobić się jak najmniej, jakość może być słaba, bo wartość materiału jest czysto wspomnieniowa.

    --- Kolejny post ---

    Skoro narobić się jak najmniej - to idealnie byłoby, aby dało radę to zrobić podczas normalnej pracy, a przy takiej dysk może być chwilami mocno obciążony. Będzie gubić klatki czy nie? W definicji słabej jakości nie mieści się rwanie - to tragiczna jakość.

    Zgranie 1h nagrania z kasety zajmuje 1h czasu? Czy da radę to zrobić szybciej?
    Masz na dysku avi, ze 12 gb na godzie materiału, wycinasz co niepotrzebne i zapisujesz w mpeg czy co tam ci potrzeba. 1 h to 1h godzina zgrywania. Najproście zgrać i przerobić na mpeg

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •