Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Zasada dzislania Fel-dobrze mysle?

Mieszany widok

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Lublin
    Posty
    171

    Domyślnie Zasada dzislania Fel-dobrze mysle?

    Szczerze przyznaje ze nie mialem okazji pobawic sie jeszcze ta opcja, ale ostatnimi czasy bardzo mnie zaintrygowala, postanowilem troszeczke poczytac.Jest lekki metlik w glowie choc mysle ze z grubsza rozumiem zasade dzialania.A teraz praktyczny opis (prosze o ocene czy moje myslenie jest poprawne):
    Sytuacja w kosciele, siedzi sobie para mloda.Spogladam sobie w wizjer kompozycja centralna(parka w centrum kadru poziomego-ostatecznie bede chcial pare przesunac na prawa strone), lapie ostrosc centralnym punktem AF na oczy pani mlodej, trzymajac "spust" do polowy wciskam Fel i nastepuje blysk lampy.Teraz nastepuje przekadrowanie, przesuniecie mlodych na prawo(trzymajac oczywiscie spust do polowy i po wykonaniu opcji fel) i ostatecznie docisniecie celem wykonania zdjecia.Czy zrozumielem zasade dzialania fel.Czy zmiana kadru bedzie miala tutaj jakies znaczenie.
    Pozdrawiam i licze na pomoc

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar kami74
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Piaseczno
    Wiek
    50
    Posty
    1 492

    Domyślnie

    no własnie po to blokujesz ekspozycje dla błysku (FEL) żeby aparat wiedział co ma być priorytetowo dobrze naswietlone. W Twoim przypadku "oko panny młodej" . Z tego co wiem to FELa robi sie na jasnych partiach bo inaczej naprzykład sukienka pm zostanie calkowicie przejarana. Ale poczekaj na wypowiedzi speców w tej dziedzinie.
    5DII 24105f4L S7030045,6APODG 501.8II 430EX wyposażona w ponton VS600R
    MOJE PSTRYKI NA CB& GALERIA NETOWA

    później, późnym popołudniem, gdy cienie będą dłuższe i smutniejsze niż są..

  3. #3
    Uzależniony Awatar bundy
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Zawiercie
    Wiek
    49
    Posty
    760

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kami74
    Z tego co wiem to FELa robi sie na jasnych partiach bo inaczej naprzykład sukienka pm zostanie calkowicie przejarana. Ale poczekaj na wypowiedzi speców w tej dziedzinie.

    FELować powinno się z założenia na czymś neutralnie szarym. FEL na białej sukni da w efekcie niedoświetlenie (chyba, że wrzucimy korektę błysku) a FEL na czarnym gangu prześwietli nam fotę. Tak więc FELując wybieramy coś pomiędzy czarnym a biały :-) (łatwo powiedziać a czasami trudno zrobić). Można przyjąć, że FEL na twarz średnio opalonej osoby jest ok, ale to czasami nie działa, kiedy np. robimy fotę z takiej odległości lub takim kątem, że twarz stanowi tylko część pokrycia pola pomiarowego w centrum kadru i wtedy może być różnie (przykładowo osoba siedzi na tle okna).
    1, czarne i białe szkiełka + worek gratów... ale chyba i tak nie umiem robić zdjęć...

  4. #4
    Bywalec Awatar TommyTheCat
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Ostrowiec
    Wiek
    51
    Posty
    222

    Domyślnie

    wszystko sie zgadza, tylko czy jest potrzeba trzymania "spustu" do polowy podczas wciskania "*" ?
    Canon 30D

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Nie ma takiej potrzeby.
    ...

  6. #6
    Uzależniony Awatar Raff
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    49
    Posty
    778

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    Nie ma takiej potrzeby.
    Nie zachciało mi się FELować w E-TTL II, ale rezulaty naświetlania są w porównaniu do FEL'owania z E-TTL I kiepskie, niestety (chyba na zbyt wiele liczyłem). E-TTL II jest wyraźnie lepszy od I przy przekadrowywaniu, ale do zwykłego TTLa na kliszy to mu jeszcze daleko Więc dobrze by było, żeby ten FEL jednak dawał lepsze rezultaty.

    Teoretycznie - jeśli robisz zdjęcie ludziom przy stole w ciemnawym pomieszczeniu, a za nimi akurat są np. drzwi obite folią/blachą aluminiową, która mocno odbija światło, to kompensacja +2EV niewiele pomoże (może +3 pomoże ) a zzomowanie np. na twarz i FEL powinno załatwić sprawę przy +2/3EV.

  7. #7
    Bywalec Awatar TommyTheCat
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Ostrowiec
    Wiek
    51
    Posty
    222

    Domyślnie

    tak na marginesie, w manualu wlasnie na ten temat jest blad
    Canon 30D

  8. #8
    Początki nałogu Awatar stratus
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa/Ochota czasem Hajnówka:)))
    Wiek
    53
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TommyTheCat
    tak na marginesie, w manualu wlasnie na ten temat jest blad
    IMHO to nie błąd (mam nadzieję że o to Ci chodzi) - wciśnięcie do połowy koniecznym jest w celu ustawienia AF bo w kolejności: FEL na obiekt - przekadrowanie - wciśnięcie do połowy (pod warunkiem że punkt AF nie jest skierowany na fotografowany obiekt) to w tym przypadku para młodych wyjdzie nieostra choć oświetlona lampą prawidłowo i jeśli jest to zamierzone to nie ma błedu, choć faktycznie trudno uwierzyć w zasadność takiej metody.

    Jeśli dobrze pamiętam to zależy to również od sposobu pomiaru światła. Przy matrycowym wciśnięcie do połowy blokuje ekspozycję i AF, przy pozostałych sposobach blokuje tylko AF ( w momencie przekadrowania wartości ekspozycji korygowane są na bieżąco)

    Tak ja to rozumuję z literatury manuala aparatu i tegoż forum

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    48
    Posty
    169

    Domyślnie

    Ja bym ustawił pomiar światła na centralny kołowy (chyba że masz spota), ustawił ekspozycję +1,66 EV i wycelował w białą suknię panny młodej. Następnie wcisnął FEL i przekadrował. pamięć nastawy FEL jest, o ile mnie pamięć nie myli, przez 16 sek. zapamiętana przez aparat. Teraz możesz przekadrować i ustawić ostrość ponownie. Każde wciśnięcie do połowy spustu migawki podtrzymuje pamięć FEL.
    _____________
    aparat Canon

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Swiecac w duze "lustro", ktore jeszcze na dodatek w przeciwienstwie do zwyklego odbija w wielu kierunkach na raz niestety nie bardzo mozna cos pomoc i watpie zeby jakakolwiek automatyka blysku sobie poradzila bez kombinacji w takiej sytuacji.

    Po to wlasnie zostawiono FEL'a aby w ekstremalnie trudnych sytuacjach mozna bylo zrobic co sie chce. A jak nie to manual

    E-TTL II nie eliminuje FEL'a i problemow we wszystkich trudnych sytuacjach. Eliminuje problemy przy normalnych zdjeciach, gdzie powiazanie E-TTL'a do AF'a oraz traktowanie wzorca jako neutralnej szarosci sprawialo problemy zmuszajac do felowania przy kazdej focie.
    ...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •