Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Lampa Metz 54mz3(4)

  1. #1
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie Lampa Metz 54mz3(4)

    Cześć,

    Kto używa takiego Metza? Jak wrażenia? Jak wypada porównanie z 580ex?

  2. #2
    Uzależniony Awatar Raff
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    778

    Domyślnie

    Ja używam. Świetna, mocna lampa.

    Zalety - ma właściwie wszystko co może mieć aparatowy flash. Pełny manual, świetną automatykę własną wspieraną informacjami z body (zoom, ISO, przysłona), wybór wielkości klatki (APS) itd. Przy świetle odbitym warto używać jedynie A, bo E-TTL się gubi (mocno przepala). Drugi palnik bardzo pomocny przy kolorowym suficie i kadrach pionowych.

    Wady - ciężka i nieporęczna. Szary filtr na drugi palnik beznadziejnie zakładany, łatwo zgubić. W praktyce wolę 420EX (przyzwyczaiłem się jak Metz był w serwisie). Spora wada to kiepski serwis w Polsce (akurat miałem pecha, że padła). Nie dość, że była serwisowana (wymiana przetwornicy - 293 zł brutto) przez 5 miesięcy (!) to jeszcze została poturbowana (wyłamany ząbek obudowy).

    Obecnie traktuję ją jako lampę awaryjną i slave z fotocelą DS-1. Do tego jest wyśmienita

  3. #3
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie

    Hmm... Ja mam 350D z ETTLII - może będzie lepiej Chyba nie warto oszczędzać i lepiej dołożyć 400zł i zakupić 580ex prawda?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Kupno 580'tki ma jedna zalete Chyba nie ma juz lepszej lampy do Canon'ow, wiec w przypadku problemow i brakow sprzetu nie bedzie podstaw do powiedzenia sobie "a moglem kupic ta lepsza"
    ...

  5. #5
    Uzależniony Awatar Raff
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    778

    Domyślnie

    Też mam E-TTL II Jeśli potrzebujesz dużej mocy/mastera - warto 580EX. Ja np. na dzień dzisiejszy brałbym 430EX. Wybór Metz/Canon to nie jest tylko kwestia oszczędności. 580EX nie ma (z tego co wiem) trybu A, który czasem się przydaje (i na aparacie i przy slave) i drugiego palnika. Poza tym Metz jest kompatybilny z innymi systemami przez zmianę kostki. Ale jak już pisałem, jako lampa typowo reporterska bardziej się sprawdzi 580EX lub 430EX (bez przesady z mocą jak można ISO 800 zapodać ) Dyfuzior trochę zabierze, ale ja nie odczuwam braku mocy w 420EX. Czasem zbyt długo ładuje jak się robi z daleka, ale takich ujęć i tak unikam. A 430EX jest ciut szybsza i mocniejsza.

  6. #6
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie

    Hue Hue. Chyba skończy się na... (TADA) 550ex Kawał grzmota, brak kółka, ale poza tym prawie 580ex. Błysk ma taki, że w bloku na przeciwko sąsiedzi muszą zasłony zaciągać Pochwalę się, jak coś w końcu kupię

    Dzięki panowie za rady

  7. #7
    Uzależniony Awatar Raff
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    778

    Domyślnie

    550EX no wieeeelka lampa A kółko - ja musiałem się przyzwyczaić do obsługi z poziomu body (420EX nie ma prawie żadnych ustawień) i też nie narzekam. Jedyne co potrzeba na szybko to FEC. W 350D: klawisz WB -> SET -> działka w górę i już jesteśmy (no jednak jest zaleta tego włażenia do menu z klawiszy). Chwila treningu i trwa to niedłużej niż na kółku w Metzie. Widzę, że lubisz powalać błyskiem No niech Ci będzie, ja tam wolę małą zgrabną

  8. #8
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie

    Z Fuji S20Pro (więc też małym pstrykadłem) używałem Metza 36CT2 - to dopiero jest kawał lampy. Przyzwyczaiłem się. Teraz będzie lepiej, bo grip zrównoważy deko te wielkie imadło na górze

  9. #9
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie

    No i finał jest chyba zaskakujący. Ceny 550ex są absurdalne. Brałem udział w licytacjach i ceny dochodziły do 1100. Nie mam jednak na 580ex. Tak więc kupiłem... Metza. Czekam, aż do mnie przyjedzie. Jestem przyzwyczajony do jego trybu A i to też jest dla mnie argument pocieszenia

  10. #10
    Uzależniony Awatar Raff
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    778

    Domyślnie

    Fakt, Metz ma świetną automatykę. KuchateK powinien ją poznać

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •