Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Regulacja dioptrii

  1. #21
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    445

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    A żadna tam wada, to tzw. efekt "oka leniwego". Jedno oko pełni funkcję wiodącą a drugie z lepszym lub gorszym skutkiem dostosowuje się do tego wiodącego. z wiekiem efekt ten się pogłębia i zaczyna przeszkadzać bo poszczególne gałki nie są już tak elastyczne w korygowaniu odchyłek.
    Jesteś w zawieszeniu bo wzrok masz (jeszcze) dobry do normalnego funkcjonowania, ale o żadnej korekcji nie ma mowy bo to drastycznie zwiększy "leniwość" drugiego oka. Kiedy już będziesz musiał założyć okulary soczewki skorygują różnicę ale zawsze jedno będzie lepsze i to właśnie tego lepszego oka używaj do wizjera. U mnie jest to oko lewe więc bardzo niewygodnie, ciężko było mi się przestawić z patrzenia prawym okiem w wizjer, ten sam problem przy celowaniu z wiatrówki.
    Może Cię nie pocieszę ale wzrok starzeje się już od momentu urodzenia i aż do śmierci jest tylko coraz gorzej.

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Cytat Zamieszczone przez tomback Zobacz posta
    No raczej nie z lekarzem - wydałem 200 zł na tomograficzne badanie oczu OCT na jakimś najnowszym sprzęcie.
    Noszę okulary, moja wada wzroku to lewe oko -3,75 a prawe -2,75 dioptrii. Przez wizjer patrzę prawym okiem.

    Dla świętego spokoju powtórz badanie wzroku metodą klasyczną z odczytywaniem tablicy z literkami i cyferkami, pomiarem rozstawu oczu, ciśnienia śródgałkowego i co tam jeszcze porządny okulista powinien wykonać. Nie wiem ile u Was takie badanie kosztuje, u mnie (woj. łódzkie) z tego co pamiętam w zależności u kogo się je wykonuje (renoma) koszt mieści się w widełkach 50-80zł.

    Cytat Zamieszczone przez tomback Zobacz posta
    Drugi korpus ( 5d ) zachowuje się podobnie, tzn, że też muszę ustawiać w pozycji " na maxa w lewo " ale tutaj ostrość jest idealna, natomiast w 40D słaba. Kwestia mojej tajemniczej wady wzroku to jedna sprawa a druga to to, czy coś się aby nie rozregulowało w poczciwej 40-stce na której bardzo mi zależy. Stąd moje pytanie czy zdarzyło się kiedyś, komuś naprawiać, bądź regulować gdzieś w serwisie wizjer ?
    Dioptric adjustments: a clear view - Canon Professional Network

    Once the eyecup is out of the way, the adjustment dial is clearly visible. Closer inspection reveals that the dial has a centre point marker that aligns with a line on the camera body. At this point, the adjustment is set to the default -1 dioptres. Above and below are indicators of + and – and the adjustment range is from +1 to -3 dioptres.
    Zakres regulacji dioptrii w wizjerze u Canona to od +1 do -3.

    Kiedy pokrętło regulacji dioptrii znajduje się w pozycji środkowej (jest taka przerwa pomiędzy ząbkami która musi się znaleźć na pozycji namalowanej pomiędzy - a + na body aparatu) to znajduje się na pozycji -1.

    Od tej pozycji kółko wykonuje 9 ruchów na - i na +

    Słaby byłem z matmy ale liczę to tak. -3/9 = 0,33 Czyli jeden skok pokrętła to -0,33 dioptrii. Skoków może wykonać 9 czyli -0,33*9 = -2,97 czyli wszystko się zgadza bo Canon podaje że na jednym z końców ma być -3 dioptrie.

    Teraz druga strona czyli +1. 1/9 = 0,11 0,11*9 = 0,99 czyli niecałe +1

    Twoja niby stwierdzona wada wzroku to -0,5 dioptrii czyli skrajnie minimalna co może powodować problemy z regulacją, ciężko coś pod to podebrać bo tak na dobrą sprawę nie ma tu zerówki - masz od -3 od -1 (środek) a potem od razu +1. Dlatego może i możesz mieć ustawione pokrętło "na maxa w lewo" chociaż po mojemu mogło by to być na trochę oddalonej pozycji. Jak to szło na osi y? -1,0,1 i znajdź mi teraz na tym miejsce na -0,5 wiedząc że pomiędzy jedną a drugą skrajną wartością masz możliwość regulacji o 9 obrotów.

    Może ty jesteś dalekowidzem i masz +1 lub coś w okolicy? Dlatego zrób sobie alternatywne badanie wzroku. Albo po iluś tam latach używania aparatu/ów wzrok Ci się dostosował do tego ustawienia które od samego początku nie było idealnie dobrane?

    Przy okazji mógłbyś doprecyzować co dla Ciebie jest "lewo". Ja mając wadę wzroku -2,75 w prawym oku kręcę pokrętłem od tej środkowej pozycji w lewo na znak minus (-) namalowany na body aparatu. Logiczne, chcę mieć korektę na minus to kręcę na minus. Kręcę na 8 ząbek bo wtedy mam korektę na -2,64 na 9 mam -2,97 a uważam iż lepiej niech oko nie ma za ostro bo szkoda je męczyć.

    Ponieważ w 5D w pozycji "na maxa w lewo" masz idealną ostrość a w 40D słabą to może posypały się ząbki w pokrętle od regulacji dioptrii, może się powycierały od częstego używania i nie trzymają już swojej pozycji jak należy plus dodatkowo odgięła się pewna blaszka? Pod tym linkiem znajdziesz zdjęcia wizjera z 5D Mark III to będziesz wiedział jak jest zbudowany.

    Serwis w takim wypadku nie naprawia tego tylko wymienia na nowy wizjer optyczny o ile będą go mieli na stanie magazynowym. Przechodziłem to w tym roku z moim 5DS (zrobiłem czymś solidną rysę która przeszkadzała mi w robieniu zdjęć w słońcu), całkowity koszt naprawy wraz z kosztami transportu do/ode mnie wyniósł mnie 515,56 zł brutto (płatne przy odbiorze). W paczce wraz z aparatem z już wymienionym na nowy otrzymałem również ten uszkodzony wizjer optyczny.
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 03-02-2017 o 20:56

  3. #23
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    83

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta
    Kiedy pokrętło regulacji dioptrii znajduje się w pozycji środkowej (jest taka przerwa pomiędzy ząbkami która musi się znaleźć na pozycji namalowanej pomiędzy - a + na body aparatu) to znajduje się na pozycji -1.

    Od tej pozycji kółko wykonuje 9 ruchów na - i na +

    Słaby byłem z matmy ale liczę to tak. -3/9 = 0,33 Czyli jeden skok pokrętła to -0,33 dioptrii. Skoków może wykonać 9 czyli -0,33*9 = -2,97 czyli wszystko się zgadza bo Canon podaje że na jednym z końców ma być -3 dioptrie.

    Teraz druga strona czyli +1. 1/9 = 0,11 0,11*9 = 0,99 czyli niecałe +1
    Coś nie tak, skoro "środkowa pozycja" to -1 i od niej jest 9 ruchów na + i tyle samo na -
    To złe założenia masz w wyliczeniach, bo od -1 do -3 jest tylko 2 dioptrie i tak samo od -1 do +1
    Czyli w pierwszym i drugim działaniu mamy 2/9 = 0,22 i 0,22*9 = 1,98 czyli prawie 2.
    A Ty liczyłeś 3/9 i 1/9 tak jak by środkowa pozycja to było jednak 0 (bez korekcji), a nie -1.
    W ten oto sposób wychodzi, że 8 ząbek na który masz ustawioną korekcję to -2,76

    Edit:
    Z tego wniosek, że okolice 2 ząbka na + to będą okolice -0,5 dioptrii, 4-5 ząbek to będzie 0 (bez korekcji), 7 ząbek to ok. +0,5 dioptrii
    A w drugą stronę (na -) okolice 2 ząbka to ok. -1,45 dioptrii, 4-5 ząbek to będzie ok. -2 dioptrii, 7 ząbek to ok. -2,5 dioptrii
    (wartości przybliżone)
    Ostatnio edytowane przez VRx ; 03-02-2017 o 21:41
    trzy zoomy na krzyż

  4. #24
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Ja już sam nie wiem, jak to jest z tą regulacją. Od dobrych kilku lat mam stwierdzoną symetryczną wadę wzroku -0,75 i takie też noszę okulary. I przez cały ten czas (fotografuję bez okularów - te noszę tylko do prowadzenia auta, pracy przy komputerze, oglądania TV, do kina, itp.), we wszystkich puszkach Canona, z jakimi miałem do czynienia, kółkiem korekcji muszę kręcić prawie na maksa w lewo (dokładnie to najbardziej ostro widzę w wizjerze, gdy kółko mam ustawione na przedostatni ząbek w lewo). To jak to w końcu mam rozumieć? Mam stwierdzoną, kilkukrotnymi badaniami potwierdzoną, wadę wzroku -0,75 a wg tego, co piszecie, korekcję w body ustawiałbym na -3???
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  5. #25
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    113

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    [...] U mnie jest to oko lewe więc bardzo niewygodnie, ciężko było mi się przestawić z patrzenia prawym okiem w wizjer, ten sam problem przy celowaniu z wiatrówki.
    [...].
    No kurczę, to ja faktycznie jakiś inny jestem od zawsze odruchowo patrzę lewym okiem, i mi wygodnie. Dopiero jak doświadczony fotoreporter zwrócił mi na to uwagę, spróbowałem prawego oka użyć, żeby lewym móc obserwować otoczenie, ale jakoś mi tak dziwnie i niewygodnie i dalej po prawie 10 latach się nie przyzwyczaiłem

    A co do meritum sprawy, to skoro autor wątku jednym okiem widzi dobrze a drugim nie to na logikę trzeba by założyć że jednak coś nie tak ze wzrokiem, a lekarz mógł nie ogarnąć maszynerii bo przecież aparat nie wie którym okiem patrzymy, żeby sobie coś samemu przestawić, chyba że przegapiłem jakieś nowinki technologiczne w ostatnim czasie



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  6. #26
    Coś już napisał Awatar tomback
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    46
    Posty
    71

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Ja już sam nie wiem, jak to jest z tą regulacją. Od dobrych kilku lat mam stwierdzoną symetryczną wadę wzroku -0,75 i takie też noszę okulary. I przez cały ten czas (fotografuję bez okularów - te noszę tylko do prowadzenia auta, pracy przy komputerze, oglądania TV, do kina, itp.), we wszystkich puszkach Canona, z jakimi miałem do czynienia, kółkiem korekcji muszę kręcić prawie na maksa w lewo (dokładnie to najbardziej ostro widzę w wizjerze, gdy kółko mam ustawione na przedostatni ząbek w lewo). To jak to w końcu mam rozumieć? Mam stwierdzoną, kilkukrotnymi badaniami potwierdzoną, wadę wzroku -0,75 a wg tego, co piszecie, korekcję w body ustawiałbym na -3???
    No właśnie, czyli nie jestem sam Dajcie już też spokój z tym lekarzem, że nie ogarnął sprzętu itd... Oczywiste jest, że zanim zrobiłem badanie OCT zostałem przebadany w klasyczny sposób, tablicą, światełkiem w oko itd...
    Chyba po prostu to oleję albo kupię ten wizjer korekcyjny. Męczy mnie tylko to dlaczego w drugiej puszcze w tej samej pozycji jest ostro.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta








    Ponieważ w 5D w pozycji "na maxa w lewo" masz idealną ostrość a w 40D słabą to może posypały się ząbki w pokrętle od regulacji dioptrii, może się powycierały od częstego używania i nie trzymają już swojej pozycji jak należy plus dodatkowo odgięła się pewna blaszka? Pod tym linkiem znajdziesz zdjęcia wizjera z 5D Mark III to będziesz wiedział jak jest zbudowany.

    Serwis w takim wypadku nie naprawia tego tylko wymienia na nowy wizjer optyczny o ile będą go mieli na stanie magazynowym. Przechodziłem to w tym roku z moim 5DS (zrobiłem czymś solidną rysę która przeszkadzała mi w robieniu zdjęć w słońcu), całkowity koszt naprawy wraz z kosztami transportu do/ode mnie wyniósł mnie 515,56 zł brutto (płatne przy odbiorze). W paczce wraz z aparatem z już wymienionym na nowy otrzymałem również ten uszkodzony wizjer optyczny.
    Ząbki na pewno się nie posypały, wszystko chodzi tak jak powinno. Sam już nie wiem chyba to oleję skoro to takie koszta. Dopiero co wydałem na kalibrację tej 40stki 450 zł. Zaraz jej wartość stanie się rekordowa
    Ostatnio edytowane przez tomback ; 03-02-2017 o 23:43

  7. #27

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Cytat Zamieszczone przez tomback Zobacz posta
    Chodzi Ci o ustawienie kółka na zero? Jeśli tak, to oczywiście. Każde przekręcenie kółeczka od pozycji " na maxa w lewo " powoduje jeszcze większe rozmycie. Posiadam jeszcze 5d i tam jest podobnie, z tą różnicą, że w pozycji " na maxa w lewo " obraz w wizjerze jest ostry.
    Skoro masz dobry wzrok, jak możesz widzieć wyraźnie na -3 w 5d? Z powyższego wynika, że albo obie puszki masz walnięte, albo jednak wzrok, ale to byś raczej zauważył w codziennym życiu.
    Ostatnio edytowane przez Zowa ; 04-02-2017 o 02:21
    Człowiek myślał, że jak kupi lustereczko, to będzie jak w bajce...A tu gniot za gniotem
    c600d; c 50/1.8; t 17-50/2.8->5Dc;50 1.4;70-210 3.5; 35 2.0 i inne...
    mój FB
    mój Flickr

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    To, że w jednej puszce nie dochodzi całkiem do końca do tych samych dioptrii co w drugiej jest chyba możliwe, bo to pewnie nie jest tak dokładnie identycznie ustawione. A poprawienie tego w serwisie raczej się nie opłaca, lepiej kupić soczewkę. Chyba, że ktoś chce grzebać samemu.

    Moja teoria jest taka, że niektórzy z lekką krótkowzrocznością patrząc w wizjer wyostrzają odruchowo oko na bliżej, zamiast skupić się na dali. Może da się jednak siłą woli wytrenować oko tak, żeby nie nastawiało się na czytanie.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Dodatkowo w 40D wizjer jest mniejszy. To także może mieć znaczenie. Choćby subiektywne.

  10. #30
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Regulacja dioptrii

    Mysle, ze mimo wszystko powinienes znalezc kogos, kto ma rozezanie, jak prawidlowo uzywac i regulowac wizjer tylko po to, zeby stwierdzil, czy to jest problem ze sprzetem, czy z twoim wzrokiem. Najprosciej chyba byloby przejsc sie do jakiegos fotgrafa stacjonarnego , niech wypowie sie - nie powinien miec problemu z ocena sprzetu. Taka troche dziwna sprawa...

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •