Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: jak ustawić oświetlenie w studiu, żeby uzyskać taki efekt jak na tych zdjęciach

  1. #21

    Domyślnie Odp: jak ustawić oświetlenie w studiu, żeby uzyskać taki efekt jak na tych zdjęciach

    To ze jestem zarejestrowana dwa lata nie znaczy ze cały czas tutaj siedzę i obserwuje co sie dzieje. Weszłam tutaj pierwszy raz od jakiegoś czasu. Po drugie tak jestem nowicjuszka jeżeli chodzi o oświetlenie w studiu. Patrząc teraz na moje pytanie mozna w sumie wnioskować ze szukam szybko pomocy, to nie znaczy ze odrazu mozna wyciągać wnioski ze szukam kogoś od zrobienia roboty za mnie. Wiesz sobie lub nie twoja sprawa, jedynie chciałam od czegoś zacząć od jakiś wskazówek. Jedynie moge podziękować osobom które wysłały mi linki i dały mi ta pomoc nie robiąc za mnie czarnej roboty a nakierowały, zamiast na mnie naskakiwać ze jestem leniem i ze mam tupet.

  2. #22
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    716

    Domyślnie Odp: jak ustawić oświetlenie w studiu, żeby uzyskać taki efekt jak na tych zdjęciach

    Ja też uważam, że r_m jako jeden z niewielu tutaj bezinteresownie, w sposób rzeczowy i konkretny pomaga kazdemu, kto poprosi o pomoc.
    Inna sprawa to, że samo czytanie w wielu kwestiach nie pomoże, dlatego najlepiej osobiście pobawić się sprzętem i w międzyczasie pytać, szukać a następnie próbować dyskutować.
    Tylko wtedy odniesiemy sukces, gdy sami będziemy dążyć do celu, po drodze pisząc zapytania, dyskutując, wymieniając się doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą.
    5D, 2x6D, 16-35/4ISL, 20/1.4A, 24-70/2.8LII, 24-85/3.5-4.5, 50/1.4, 50/1.8STM, 55/1.8, 85/1.8, 135/2L, 200/2.8LII, 70-300 4-5.6II, 100-300/5.6L, 400/5.6L
    600EX-RT, 430EXII, 568EXII
    CX241, i1DisplayPro, L850, SC-P600

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: jak ustawić oświetlenie w studiu, żeby uzyskać taki efekt jak na tych zdjęciach

    Cytat Zamieszczone przez karikolina Zobacz posta
    Patrząc teraz na moje pytanie mozna w sumie wnioskować ze szukam szybko pomocy, to nie znaczy ze odrazu mozna wyciągać wnioski ze szukam kogoś od zrobienia roboty za mnie
    Niestety tak wyglądało Twoje pytanie. Często się trafiają takie osoby o których pisałem (przyjmujące zlecenia nie mając pojęcia jak je wykonać), i właśnie tym osobom najbardziej się spieszy.
    Przeglądnij jeszcze raz moją odpowiedź, chodzi mi o ten fragment
    "Możesz uzupełnić pytanie o sprzęt jaki masz do dyspozycji, o ustawienia z jakimi próbowałaś osiągnąć dany efekt, możesz dodać zdjęcia, które zrobiłaś, żebyśmy wiedzieli co masz i co udało Ci się zrobić? Jak jeszcze nie próbowałaś, możesz napisać co według Ciebie trzeba użyć, gdzie ustawić, w jaki sposób ustawić (światło na tej sesji nie jest jakieś kosmicznie skomplikowane jedna-dwie lampy, nasadki)."

    Wiem, że to zajmuje czas, że na początek jest trudne, ale warto. Zapomnij o tym, że chodzi o fotografię, o studio, o lampy, moc i rodzaj modyfikatorów. Popatrz na zdjęcia zwracając uwagę na najjaśniejsze miejsca oraz na cienie. Każdy wie, jakie światło daje np. wbudowana lampa, a jakie okno w pochmurny dzień, taka wiedza wystarczy. Na tej podstawie można zacząć się domyślać, z jakiego kierunku padało światło i jakiej wielkości było źródło światła, tzn. "małe" czy "duże". Jak w ten sposób popatrzysz na zdjęcia z linków, od razu odpowiesz sobie na połowę pytań z Twojej wiadomości.
    Zastrzegam, że dziś taka analiza (szczególnie przy przedmiotach) może być obarczona dużymi błędami (jeśli finalne zdjęcie powstało np. z 10 składowych), ale przy takiej sesji jak z Twojego linku może się całkiem dobrze sprawdzić.
    Dlaczego chcę Cię "zmusić" do zastanowienia się nad zdjęciami i oświetleniem, zamiast napisać, że np. z góry była średnia okta a z tyłu lekkie konturowe? Bo jeśli samodzielnie przeanalizujesz zdjęcia, i dojdziesz do jakichś wniosków, zostanie to na przyszłość, przy okazji podobnego problemu zastanowisz się jak Ty mogłabyś to oświetlić, zapytasz na forum, i albo dostaniesz potwierdzenie (a to będzie znaczyło, że "czujesz" światło), albo dostaniesz wskazówki, co można poprawić w Twoim pomyśle (i to też w przyszłości będziesz mogła wykorzystać). Dokładna odpowiedź na Twoje pytanie w stylu "lampa A z białą odbijającą parasolką 150cm ustawiona 2.43m przed modelem i 0.97m w prawo, skierowana 30stopni w dół, moc ustawiona na 5.3" może spowodować "mechaniczne" skopiowanie recepty, i problem podczas sesji, jeśli coś nie wyjdzie tak, jak powinno. Wtedy można spanikować, bo przecież "oni się znają, i oni tak kazali zrobić" a tu się okazuje, że efekt jest inny. Przy sesji treningowej bez nacisku na czas pracy to nie problem, o ile fotograf zdaje sobie sprawę co do czego służy. Przy sesji "dla klienta" (nawet dla rówieśniczki płacącej połowę kosztów studia) może to być problem, zwłaszcza, jeśli osoba wykonująca sesję ograniczy się do skopiowania "szablonu", bez analizy co, jak i dlaczego zostało użyte i ustawione.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 19-12-2016 o 22:54

  4. #24
    Zablokowany
    Dołączył
    Dec 2017
    Posty
    1

    Domyślnie Odp: jak ustawić oświetlenie w studiu, żeby uzyskać taki efekt jak na tych zdjęciach

    Cytat Zamieszczone przez robson999 Zobacz posta
    Ja też uważam, że r_m jako jeden z niewielu tutaj bezinteresownie, w sposób rzeczowy i konkretny pomaga kazdemu, kto poprosi o pomoc.
    Inna sprawa to, że samo czytanie w wielu kwestiach nie pomoże, dlatego najlepiej osobiście pobawić się sprzętem i w międzyczasie pytać, szukać a następnie próbować dyskutować.
    Tylko wtedy odniesiemy sukces, gdy sami będziemy dążyć do celu, po drodze pisząc zapytania, dyskutując, wymieniając się doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą.
    Całkowicie się zgadzam. Zawsze czytam tylko niektóre informacje, a potem próbuję grać, robić zdjęcia w różnych miejscach, błyskawice i tak dalej. Dopiero wtedy dowiadujesz się, jak to działa, gdzie są plusy i minusy.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •