Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Suprksiężyc

  1. #1
    Bywalec Awatar mateu-sz
    Dołączył
    Nov 2015
    Wiek
    38
    Posty
    102

    Question Suprksiężyc

    Witajcie,
    Jak wielu z Was wie albo nie wie 14-11-2016 będziemy gościć na niebie tzw SUPERKSIĘŻYC
    Powiedzcie albo przypomnijcie bo jest wiele teori jeśli chodzi o czas naświetlania.
    Nie może być on zbyt długi (ruch obrotowy ziemi)ani zbyt krótki.
    Wiem że jest masę teorii i masę art. w necie ale moje pytanie stawiane tutaj, tyczy się konkretnie Waszych! przeżyć i wiedzy a nie jakiejś teorii z artykułu
    O czym warto pamiętać ? Wężyk,statyw,aparat z naładowaną baterią, dobry obiektyw np 100-400 ? czy warto pomyśleć o czymś innym, czy stosować jakieś filtry ? a może doświetlić bliski plan lampą ?

    Ile osób z aparatem tyle pomysłów więc może macie jakieś sensowne warte polecenia nowinki
    Eos 7d II + GRIP +100-400 IS II USM + 50 1.4 + 10-22 3.5, + 90 2.8 + 18-200 3.5 + 500 6.3 + 430EXIII-RT
    a reszta to już dodatki

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    a nie prościej rozwiązać ten problem organoleptycznie?
    doswiadczenie sie bardzo przyda w przyszlosci
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  3. #3
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 971

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    mujboze... znowu superksiezyce...

    znajacym angielski polecam:
    Big Full Moon Myths Debunked: The Truth About June's 'Supermoon'


    ksiezyc na jesien jest blizej ziemi, wiec jest wiekszy niz w inne pory roku. po prostu. wrazenie moze podkreslac fakt, ze w okolicy rownonocy latwiej zaobserwowac ksiezyc wstajacy tuz nad horyzontem, przez co wydaje sie on jeszcze wiekszy.

    ale to wszystko jest kazdej jesieni. nic nie zmienilo sie w 2014 kiedy pismaki zaczeli obwieszczac superksiezyce. one byly optycznie tak samo duze w 2013, 2012, 2011... troche za malo medialna informacja, ale tak to wlasnie wygladalo. jak ktos robil zdjecia w naturze w tak zamierzchlych czasach, to pewnie tez pamieta pazdziernikowe pelnie...
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 10-11-2016 o 15:54
    www albo tez flickr

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    mujboze... znowu superksiezyce...

    znajacym angielski polecam:
    Big Full Moon Myths Debunked: The Truth About June's 'Supermoon'


    ksiezyc na jesien jest blizej ziemi, wiec jest wiekszy niz w inne pory roku. po prostu. wrazenie moze podkreslac fakt, ze w okolicy rownonocy latwiej zaobserwowac ksiezyc wstajacy tuz nad horyzontem, przez co wydaje sie on jeszcze wiekszy.

    ale to wszystko jest kazdej jesieni. nic nie zmienilo sie w 2014 kiedy pismaki zaczeli obwieszczac superksiezyce. one byly optycznie tak samo duze w 2013, 2012, 2011... troche za malo medialna informacja, ale tak to wlasnie wygladalo. jak ktos robil zdjecia w naturze w tak zamierzchlych czasach, to pewnie tez pamieta pazdziernikowe pelnie...
    Księżyc nie jest najbliżej Ziemi zawsze na jesieni. Nawet w tym artykule stoi, że w 2013 akurat było to w czerwcu. Wiadomo, że Księżyc nie zrobi się dwa razy większy, różnice to jakieś niewielkie ułamki. Ale nie można wymagać, żeby gazetowi pisarze potrafili dodawać i mnożyć i obliczać procenty. Zresztą nie chodzi o to jak ogromny jest Księżyc, tylko o magiczny astrologiczny zbieg okoliczności, że jest najbliżej jak tylko możliwe. A w dodatku dokładnie w pełni i może jeszcze zaraz nad horyzontem.

    Sam autor artykułu też nie całkiem dobrze liczy, bo faktem jest że w najbliższym możliwym zbliżeniu Księżyc będzie 14% większy niż w najdalszym możliwym oddaleniu. Czyli, przy tym samym oświetleniu przez Słońce świeciłby 30% jaśniej. Tyle, że nie jest to różnica od "przeciętnego Księżyca" tyko od super małego.

    Satanistom opozycyjnym proponowałbym celebrować Enferior Moon - byłby to Księżyc w apogeum, czyli najmniejszy i w dodatku w czasie nowiu. A realistom Ordinary Moon czyli kiedy widać dokładnie połowę, a odległość jest dokładnie pośrodku między apogeum i perygeum. Bo największe nie zawsze jest najlepsze.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  5. #5
    Bywalec Awatar mateu-sz
    Dołączył
    Nov 2015
    Wiek
    38
    Posty
    102

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    ok ale o co innego pytałem chciałem porostu wywołać jakąś sensowną rozmowę
    no ale widzę tutaj astronomiczne wywody zamiast o fotografii :P

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta
    a nie prościej rozwiązać ten problem organoleptycznie?
    doswiadczenie sie bardzo przyda w przyszlosci
    no i tu się zgadzam w 100% ale pytałem o jakieś dodatki które można wykorzystać w tej technice fotografowania
    Eos 7d II + GRIP +100-400 IS II USM + 50 1.4 + 10-22 3.5, + 90 2.8 + 18-200 3.5 + 500 6.3 + 430EXIII-RT
    a reszta to już dodatki

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    dodatki?
    dodałbym statyw i wężyk
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Suprksiężyc

    "Zasada 600" i statyw. Reszta to już praktyka...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •