Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

  1. #1

    Question Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Lata temu kupiłem adapter M42 wraz dandelionem. Wtedy kupiłem pierwszy lepszy i działał dobrze z 350D, potem z 40D a teraz okazuje się, że nie działa z 80D... w związku z tym chcę kupić nowy adapter - podobno te nowe są kompatybilne.

    Pytanie czy brać czarny czy srebrny adapter? Czy taki srebrny nie powoduje pojawiania się odblasków na zdjęciach? Z moim dotychczasowym czarnym nie miałem problemów.

    Jaka jest korzyść z dandelionów programowalnych? Rozumiem, że z jednej strony fajnie jest wiedzieć czym robione było zdjęcie, może być to też pomocne przy wyszukiwaniu zdjęć z konkretnego szkła oraz pewnie flash korzysta też z informacji o ogniskowej. Czy są jakieś jeszcze z tego korzyści?

    Czytałem, że programowalne umożliwiają korekcje BF/FF - czy chodzi tu o funkcje aparatu czy faktycznie w samym dandelionie niezależnie od aparatu można ustawić też korektę?

    Jak wygląda proces programowania? Zastanawiam się czy jest to proste i szybkie i mogę to robić zmieniając obiektyw czy lepiej kupić sobie takie 2-3 adaptery i mieć je dopasowane do często używanych obiektywów? Jeśli ktoś ma jakiś opis/instrukcję pokazującą jak wygląda programowanie to będę wdzięczny za przesłanie.

    Na pewno będę brać adapter z blokadą bolca przesłony. Pytanie na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jeśli ktoś ma jakiś sprawdzony adapter z dandelionem z Chin/Polski (działający z 80D) to będę wdzięczny za polecenie.
    Ostatnio edytowane przez fristajlor ; 09-10-2016 o 21:26

  2. #2
    Bywalec Awatar ATBFLASH
    Dołączył
    Jan 2015
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    46
    Posty
    134

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Kiedyś się bawiłem w system M42 z canonem 30D, miałem taki adapter czarny, chyba z alu lotnieczego - u mnie się sprawdzał, działałem na nim z obiektywami Helios m.in 44-2 58mm, potwierdzenie AF działało jak należy. Co do odblasków to pierwsze słyszę żeby się mogły pojawiać przecież adapter jest cienki i nie ma tam miejsca na wejście światła. Chyba że się mylę proszę mnie poprawić. Nie bawiłem się natomiast w programowanie.
    JEST: 1Dmk4, S50/1.4, C85/1.8 ,C17-40L/4 ,S70-200/2.8II
    BYŁO: Smena8M,Kodak,C30D,C7D,C17-85/4-5.6 IS,T17-50/2.8 VC,C70-300/4-5.6 IS,C70-200L/4,C70-200L/2.8,S18-35/1.8 A,S100-300f/4,C24-105L/4, C200L/2.8 II
    Szukasz opinii o sprzęcie jaki miałem/mam - śmiało, chętnie pomogę

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Kaliningrad
    Wiek
    63
    Posty
    23

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Mam dwa pierwszk kupiony do Marka II i dzalat ok , no z Mariem III wywalat blad .Znalazlem dla marka III i dziala ok .Dwa z potwierdzeniem ostrosci i w tym byl problem .

  4. #4

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Cytat Zamieszczone przez ATBFLASH Zobacz posta
    Co do odblasków to pierwsze słyszę żeby się mogły pojawiać przecież adapter jest cienki i nie ma tam miejsca na wejście światła. Chyba że się mylę proszę mnie poprawić.
    Jak ludzie narzekają na odblaski przy stosowaniu pierścieni pośrednich to często dawane są rady by je od środka wyczernić. Grubość adaptera pod M42 to jakieś 7 mm. Sam mam czarny więc też nie mogę empirycznie porównać.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Cytat Zamieszczone przez fristajlor Zobacz posta
    Jak ludzie narzekają na odblaski przy stosowaniu pierścieni pośrednich
    Pierścienie pośrednie to kawałek rury pomiędzy aparatem i obiektywem, zupełnie inna bajka.

    Zastanówmy się na spokojnie: adapter zakręcamy na gwint obiektywu, tak? Czyli od strony gwintu nic się nie będzie odbijać, bo (dość dokładnie) przylega do obiektywu, zgadza się?
    A teraz drugie pytanie, czy ktoś próbował walczyć z odblaskami spowodowanymi metalowymi bagnetami oryginalnych eLek? To taki sam metalowy, błyszczący element, wkładany do środka aparatu, zgadza się? No więc dlaczego to nie przeszkadza, a adapter miałby wprowadzać odblaski? Choć chyba wiem skąd się to bierze, nie dam głowy ale pewnie widziałem na allegro w jakimś opisie "czarny, matowy, nie powodujący odblasków" - trzeba jakoś uzasadnić podniesienie ceny za czarny aluminiowy adapter, w porównaniu do "srebrnego" mosiężnego

  6. #6

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Chyba srebrne są zazwyczaj droższe, w każdym razie argument ze srebrną dupką obiektywu mnie przekonał

  7. #7
    Początki nałogu Awatar asdf
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    279

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Tylko dochodzi jeszcze jedna kwestia, w przypadku bagnetu z fabrycznego słoja srebrne jest samo mocowanie, a większa część tylnej powierzchni to czarne tworzywo lub sama soczewka.

    http://www.canonrumors.com/wp-conten...8518review.jpg
    Jaka część metalowego bagnetu jest "widziana" przez matrycę?


    Ja mam czarny, bo jak akurat kupowałem, to najtańszy z adapterem znalazłem właśnie taki, poza tym ładniej wygląda.
    Ostatnio edytowane przez asdf ; 13-10-2016 o 23:47
    T17-50/2.8, C85/1.8, pleśniaki.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Czy adapter wskazany w tym wątku nie zadziałał? http://www.canon-board.info/dla-pocz...ml#post1329498
    1DX + 50L

  9. #9

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Kontaktowalem sie juz z tym sprzedawca. Nie wie czy jest on kompatybilny z 80D ale stwierdzil ze dziala z 5DIII i w zwiazku z tym sadzi ze z 80D nie bedzie problemu. Bede do niego najprawdopodobniej jechac by sprawdzic przed zakupem pierscien. Dam znac jak bede juz znac odpowiedz.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Adapter M42 z dandelionem - jaki?

    Cytat Zamieszczone przez fristajlor Zobacz posta
    Nie wie czy jest on kompatybilny z 80D ale stwierdzil ze dziala z 5DIII i w zwiazku z tym sadzi ze z 80D nie bedzie problemu.
    Szansa być może jest że będzie kompatybilny - bo jeden i drugi korpus ma ten sam procesor (Digic 5), ale 80D jest nowszy a to oczywiście zmniejsza szansę. Przy zmianie korpusu na taki z Digic 6 problem może pojawić się znowu.
    1DX + 50L

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •