Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: 550EX z 300D

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Inowrocław
    Posty
    71

    Domyślnie 550EX z 300D

    Jak najszybciej okiełznać? Wiem, instrukcję poczytam, ale że mam lampę od paru dni możecie mi coś poradzić jak i co tak na szybko? Chodzi mi jakie ISO? Czy lepiej program Av czy Tv, a może M? Tak w ogóle to jakie macie wrażenia z pracy na tym zestawie?
    Canon EOS 300D

  2. #2
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie Re: 550EX z 300D

    Cytat Zamieszczone przez Jarbas
    Jak najszybciej okiełznać? Wiem, instrukcję poczytam, ale że mam lampę od paru dni możecie mi coś poradzić jak i co tak na szybko? Chodzi mi jakie ISO? Czy lepiej program Av czy Tv, a może M? Tak w ogóle to jakie macie wrażenia z pracy na tym zestawie?
    Najczesciej uzywam Av gdyz switnie miesza swiatlo zastane i blyskowym a dotego mozna popracowac nad glebia, Tv zadko stosuje na szybkich akcjach mi nie zalezy! a wiekszsci fotrafuje w trudnych warunkach oswietleniowych! M niestosuje Av daje mi i tak bardzo dobe rezultaty!
    jedyna sprawa to nauczyc sie wprowadzac korekty i blokowac blysk!
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Inowrocław
    Posty
    71

    Domyślnie

    Dzięki Przemek
    Canon EOS 300D

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    258

    Domyślnie

    Najwazniejsza zasada (imho) przy fotkach z lampą: nie używac lampy Jesli juz koniecznie trzeba - odbijac swiatlo wzmacniajac odpowiednio blysk. Jesli sie nie da odbijac - rozpraszać. Lampa zabija klimat...
    Tryb AV, ekspozycja nieco na minus, RAW, ISO400, przyslona zaleznie od potrzeb, w lampiei korekta sily blysku na plus przewaznie - ja tak robie.
    Pozdr - JaW
    Moja galeria Fotojaw
    Moje zdjęcia na plfoto
    Kiedyś miałem: 300D, Canon 28-135 IS, Canon 100mm Macro USM, Canon 50mm f/1.8, 550EX

  5. #5
    dvd2divx
    Guest

    Domyślnie

    Zaraz, dlaczego ekspozycja na minus a w lampie na plus? Ja zawsze robię odwrotnie, w aparacie na plus w lampie na minus - wtedy według mnie mam trochę więcej światła zastanego w stosunku do błysku. Ale może się mylę...
    Acha, na plus w lampie jeśli odbijam?

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Moze niekoniecznie do 550EX, ale ogolie do robienia zdjec lampa: ja robie albo w M gdy warunki dookola raczej niezmienne (impreza, kosciol, wesele, pokoj w domu) albo na Av gdy warunki zmienne tzn gdzie sie skieruje tam moze byc inne oswietlenie (np kocie wystawy, wieksze pomieszczenia z nierownym oswietleniem).
    Przy Av czesto korekcja w body na minus by niedoswietlic ale miec dzieki temu krotszy czas naswietlania by nie poruszyc - w zaleznosci od ogniskowej, staram sie jednak trzymac okolice 1/50 przy uzywaniu Tamrona, iso400 zazwyczaj, dodatkowo softbox i korekta blysku lampy na -1/3 bo gdy zrobie z bliska to lubi przysmazyc, rowniez na tym iso lampa lubi przysmazac.
    Co do trybu M (uzywany rowniez gdy na Av za ciemno jest dla aparatu i lampy ustawionych na fill flasz a nie chce robic na sile w Av z czasem 1/200) - tutaj raczej nie przejmuje sie w ktora strone akurat sie zwrocilem, ustawiam czas tak by nie poruszyc a zarazem miec troche swiatla z tla (rowniez okolice 1/50 i rowniez w zaleznosci od ogniskowej), przyslona jak w Av - w zaleznosci od wymaganej GO, iso 400. Reszte swiatla biore z lampy. Sila lampy rowniez na -1/3.
    I poza tym - BARDZO czesto stosuje FEL - najczesciej na twarz, oczy.
    Ostatnio z pospiechu i by nie rozpraszac oraz nie zwracac na siebie uwagi stosowalem FEL zbyt rzadko - i teraz tego zaluje
    Aha... na upartego w niektorych miejscach przy podpietej 50 1.8 iso 1600, przyslona maks otwarta i bez lampy - znowuz rowniez by nie rozpraszac blyskiem i nie zwracac na siebie uwagi.

  7. #7
    Bywalec Awatar TomaszQ
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Polska
    Posty
    127

    Domyślnie

    Czy ktos z szanownych forumowiczów może mnie zachęcić lub zniechęcić do zakupu 550 EX. Najczęściej używam Metza 50 MZ5 i porównuję moje doświadczenia z innymi zaczytanymi gdzieś w necie. A ponieważ już od dłuższej chwili przymierzam się do EX jestem w kropce i coraz poważniej zastanawiam się nad sensem przesiadki na E-TTL Canona. Metz pracuje najczęściej w trybie automatyki lampy, w wysokich pomieszczeniach z Lumiquestami (różnymi) a w niskich na sufit. Czasem dopalam też małym palnikiem. Moje wrażenia są takie:
    - od odległości 2m żadnych korekcji i wszystko OK
    - do 2m korekcja - 1 do -1,5 bo lubi przepalić
    - pozostałe zabawy z czasami, przesłonami etc. identyczne jak w EX
    - w jasnym pomieszczeniu pozwala na robienie zdjęć seryjnych z pełnym błyskiem
    - w ciemniejszych od 1 do 2 klatek na sek.
    - niesamowicie potrafi "wypełnić" pomieszczenie światłem. Z róznymi lampami już fociłem ale takie zjawisko obserwuję po raz pierwszy. Zobaczcie z resztą sami http://www.ihe.pl/foto/adrian.jpg Oczywiście nie komentujcie słabej fotki. Chodzi mi tylko o pokazanie rozkładu światła w pomieszczeniu.
    Minus znalazłem tylko jeden. Wielkość i waga. No i hipotetycznie brak E-TTL.
    Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550? A jeśli tak to dlaczego? Co mogę zyskać, poza gabarytami bo to oczywiste, a co stracić?

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    258

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dvd2divx
    Acha, na plus w lampie jeśli odbijam?
    Tak.
    Minusowa korekta na body jest u mnie na stałe, taka na wyrost nieco, aby uzystac nieco krotsze czasy naswietlania. Poruszona fotka jest do wywalenia, a lekko niedoswietloną bez problemu skoryguje w C1. Lubie sobie regulowac sile blysku na lampie, kombinowac z szerokoscia wiazki swiatla i jej odbijaniem - dlatego tak, a nie inaczej. Ale to tylko moje amatorskie proby, prawdziwi fachowcy to walą prosto po oczach z pelną moca
    Pozdr - JaW
    Moja galeria Fotojaw
    Moje zdjęcia na plfoto
    Kiedyś miałem: 300D, Canon 28-135 IS, Canon 100mm Macro USM, Canon 50mm f/1.8, 550EX

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TomaszQ
    Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550?
    A jakie masz body? Wspomniales o roznych rodzajach korekcji w zaleznosci od odleglosci. Jesli body i obiektywy (lub planowane body) ci na to pozwola to moze zastanowisz sie nad 580EX oraz systemem E-TTL II ?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Cytat Zamieszczone przez TomaszQ
    Ponieważ focicie na codzień z EX, napiszcie proszę czy jest w ogóle sens przesiadki na 550?
    A jakie masz body? Wspomniales o roznych rodzajach korekcji w zaleznosci od odleglosci. Jesli body i obiektywy (lub planowane body) ci na to pozwola to moze zastanwoszi sie nad 580EX oraz systemem E-TTL II ?
    Ja z okazji ślubu kolegi też zastanawiam się nad lampą... niestety (jak można przeczytać w reklamach drobnym drukiem na dole strony) wszystkie te bajery 580EX są dostępne tylko dla posiadaczy 20D lub 1DmkII

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •