Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 59 z 59

Wątek: Opłaty za plener foto w Tatrach

  1. #51
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    jak masz wykupione to ok
    ale jak nie wykupiłeś a po wejściu przepisów sprzedałeś to mogą się upomnieć o swoje
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  2. #52
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Nie jestem prawnikiem ale to co napisał becekpl jest dla mnie zupełną abstrakcją. Przykładowo mój dziadek mógł zrobić zdjęcie krajobrazowe na terenie parku w 1939 r. Sprzedał je teraz w 2016. Idąc tokiem rozumowania becekpl park mógłby wystąpić do niego o uiszczenie opłaty za komercyjne wykorzystanie zdjęcia. Paranoja

  3. #53
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Nie jestem prawnikiem ale to co napisał becekpl jest dla mnie zupełną abstrakcją. Przykładowo mój dziadek mógł zrobić zdjęcie krajobrazowe na terenie parku w 1939 r. Sprzedał je teraz w 2016. Idąc tokiem rozumowania becekpl park mógłby wystąpić do niego o uiszczenie opłaty za komercyjne wykorzystanie zdjęcia. Paranoja
    żebyś się nie zdziwił, skoro urząd jest w stanie ścigać ludzi i ponaglać za pare groszy nie uiszczonej opłaty (i rozumie ze grosz do grosza itd) ,ale w tym wypadku zasada jest ta sama . Jeżeli Państwo ma możliwość gdzieś podebrać kase dla podatnika to to zrobi, na prawdę mnie już to nie dziwi w tym kraju.
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

  4. #54
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Łódź
    Posty
    50

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Za wjazd rowerem w Dolinę Chochołowską też trzeba dodatkową opłatę uiścić.

  5. #55

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    No to pojdzmy dalej - a co ze zdjeciem zrobionym z szybowca (tym wolno latac nad Parkiem bo nie ma silnika, i zreszta czesto ludzie lataja jak wieje halny) albo z samolotu komunikacyjnego lecacego 10km nad Parkiem? Tez nalezy sie oplata? jaja
    Mały, prosty, fajny 100D. https://www.flickr.com/photos/andrzejxm/

  6. #56
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 736

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    A czemu nie pójśc od razu na całość i zapytać co ze zdjęciami z kosmosu .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  7. #57
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez AndrzejXM Zobacz posta
    No to pojdzmy dalej - a co ze zdjeciem zrobionym z szybowca (tym wolno latac nad Parkiem bo nie ma silnika, i zreszta czesto ludzie lataja jak wieje halny) albo z samolotu komunikacyjnego lecacego 10km nad Parkiem? Tez nalezy sie oplata? jaja
    A jak zrobię zdjęcie sąsiadowi przez płot ze swojej działki to nie potrzebuje Model Release? "jaja" ;-)

  8. #58
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Powyższe kwestie trzeba by rozstrzygnąć poprzez sprawdzenie definicji, co oznacza "teren parku narodowego". Założę się, że przestrzeń kosmiczna tego nie obejmuje, jak również powietrzna na wysokości 10 km. Ale jak to jest dokładnie, to trzeba w ustawach posprawdzać

    Wracając do dyskusji sprzed kilku miesięcy (dopiero teraz przeczytałem), czy nikt nie zauważył, że poniższa wiadomość jest wewnętrznie sprzeczna?

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    W USA w Parkach Narodowych można robić śluby za darmo. W zasadzie każdą komercyjną fotografię można uprawiać w parkach narodowych za darmo jeżeli nie używa się sprzętu i rekwizytów które by przeszkadzały. ( Np. z fotografowaniem gołych bab na tle gór może być problem.)

    Natomiast na komercyjne profesjonalne filmowanie trzeba mieć pozwolenie.

    W Polsce jak zwykle małpują, ale nie dokładnie czytają. Niedawno wprowadzone przepisy za Obamy, no to zaraz w Polsce "my też". Fotografia ślubna w szczególności, jako przeznaczona dla małej liczby odbiorców tak czy inaczej powinna być wyjęta spod tych ograniczeń, bo całość tej opłaty musi zapłacić pojedynczy klient, który już i tak utrzymuje park z całą bandą urzędników płacąc podatki. Natomiast przy produkcji filmu opłata parkowa jest drobnostką w budżecie.


    Still photography and audio recording (whether commercial or noncommercial), in accordance with Public Law 106-206, and 36 CFR 5.5 will not require a permit unless

    -it takes place at a location(s) where or when members of the public are generally not allowed, or

    -it uses model(s) or prop(s) that are not a part of the location's natural or cultural resources or administrative facilities, or

    -it uses equipment that requires mechanical transport

    -it uses equipment that requires an external power source other than a battery pack; or

    -the National Park Service would incur additional administrative costs to manage and oversee the permitted activity to: avoid unacceptable impacts and impairment to resources or values; or minimize health or safety risks to the visiting public.
    O ile dobrze znam angielski, to fragment:

    "Still photography and audio recording (whether commercial or noncommercial), in accordance with Public Law 106-206, and 36 CFR 5.5 will not require a permit unless
    ...
    -it uses model(s) or prop(s) that are not a part of the location's natural or cultural resources or administrative facilities, or
    ..."


    jednoznacznie określa, że pozwolenie na robienie sesji ślubnej w parku narodowym jest konieczne, ponieważ jest to fotografowanie modeli.

    Jak by ktoś miał jakieś wątpliwości, to tu są konkretne stawki ślubne u źródła:
    https://www.nps.gov/inde/planyourvis...nformation.htm

    Stawki są mogą być inne w innych parkach, ale opłaty są chyba wszędzie. Ten przypadek jest ciekawy ze względu na poniższy fragment:

    "Wedding photography applicants are limited to only one of the following 9 locations in the park: the Magnolia Garden, Rose Garden, 18th Century Garden, Benjamin Rush Garden (sometimes referred to as the Bishop White Garden), south steps and lawn area of the Second Bank of the United States, front steps of the First Bank of the United States, the lawn area on the south side of Carpenters' Hall between 3rd and 4th Streets, Washington Square (vicinity of the Tomb of the Unknown Soldier excluded) and behind the Merchants' Exchange (permit holder may not move or go behind the chain at the foot of the steps). A map of the approved areas is provided. Wedding photography is not permitted in any other areas of the park. Permits are limited to one hour, unless specifically requested."

    Także ograniczenia niemałe.
    Ostatnio edytowane przez rysz ; 30-08-2016 o 14:45

  9. #59
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    Kielce
    Posty
    129

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Ciekawe jak traktować przypadek, gdy kilka zdjęć krajobrazowych zrobionych w Tatrach po jakimś czasie wrzucę na stocki, ktoś je kupi za drobne i wykorzysta w celach reklamowych
    a no jak się ktoś uprze to skieruje sprawę do sądu i może chcieć np. 20 pln.....za każde wyświetlenie strony na której jest takie zdjęcie.


    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Załóżmy, że postanawiam wyjechać w tym roku na tydzień w Tatry robić zdjęcia, które później chciałby sprzedać. Kupuję pozwolenie na rok. Korzystam z terenu TPN. Niestety przez rok nikt moich gniotów nie chce kupić. Po dwóch latach pojawia się znawca sztuk abstrakcyjnych i kupuje jedno zdjęcie. Dlaczego mam płacić drugi raz?
    Nie musisz płacić drugi raz.
    jak już raz zapłacisz to nikogo nie obchodzi czy zdjęcie sprzedałeś 1 raz czy 1'000'000 razy i kiedy.
    Najważniejsze to żeby zostawić sobie papier z potwierdzeniem że uiściłeś opłatę.
    A jeśli już z góry wiesz że będziesz na tym zarabiał i chcesz za to zapłacić to drukujesz sobie zgodę na wykonanie zdjęć w celach komercyjnych (na stokach dostępne są gotowce) i przy wrzucaniu na stoka dodajesz załącznik w postaci zgody.


    Cytat Zamieszczone przez rysz Zobacz posta
    Powyższe kwestie trzeba by rozstrzygnąć poprzez sprawdzenie definicji, co oznacza "teren parku narodowego". Założę się, że przestrzeń kosmiczna tego nie obejmuje, jak również powietrzna na wysokości 10 km. Ale jak to jest dokładnie, to trzeba w ustawach posprawdzać
    Z grubsza chodzi o to że na podstawie zdjęcia można określić co to za miejsce.
    O ile panoramy Giewontu nie da się ukryć że to Giewont, o tyle jakieś pojedyncze kadry ze środka parku to już by ktoś musiał znać na pamięć każdy metr kwadratowy parku, każde drzewo, krzaczek itp. aby udowodnić że dane zdjęcie np. drzewa jest z tego konkretnego parku.

    Stawki za parki itp widzę że są różne.
    Świętokrzyskie parki chcą 500 zł.
    Skansen w Tokarni również 500.

    Pytałem w jednym z muzeów w świętokrzyskim o opłatę za zdjęcia to Pani z marketingu powiedziała że odkąd ona tam pracuje to ja pierwszy się o to pytam i nie kojarzy aby były u nich jakieś opłaty. Temat generalnie został bez odpowiedzi.

    Inną sprawą jest, że w przypadku np. skansenu zapłaci się te 500 a okaże się że przyjedzie jakaś wycieczka szkolna i dzieciaki cały czas będą właziły w kadr.

    Nie wiem jakby się to sprawdziło żeby jechać porobić zdjęcia a jak okaże się że nadają się na jakieś stoki lub do innych komercyjnych zastosowań to dopiero wtedy jechać uiścić opłatę i otrzymać stosowne oświadczenie o zgodzie.

    Mniej więcej rok temu czytałem regulamin któregoś z parków w świętokrzyskim i odpuściłem.
    Wychodziło 500 zł.
    Ostatnio edytowane przez adamm ; 30-08-2016 o 23:42
    Canon 70D, EF-S 18-135 KIT, EF 100L 2.8 IS USM, YN600EX-RT, 1x400Ws, 2x300Ws

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •