Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 59

Wątek: Opłaty za plener foto w Tatrach

  1. #21
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Tylko kto będzie decydował o tym czy sesja jest komercyjna?
    To chyba jest zero-jedynkowo, nie ma tu nic uznaniowego, bierzesz pieniądze za sesję = komercyjna, prowadzisz działalność gospodarczą związaną z fotografią = komercyjna. Chyba, że chodzi Ci o to, że łatwo można nakłamać: to moja rodzina, aparat mam pożyczony i właściwie dopiero uczę się jak go obsługiwać. Ale jak to z kłamstwem, po pierwsze trzeba chcieć nakłamać, a po drugie to może mieć krótkie nogi.

    Podobnie, jak z różnego rodzaju zawodami w Parkach Narodowych, organizator oczywiście może iść w zaparte, niech każdy uczestnik kupi sobie normalny bilet, umawiamy się niby przypadkowo w danym miejscu i udajemy, że to pełen spontan. Tylko kto w to uwierzy.

    Osobiście jestem za tym, że za wszelkie komercyjne imprezy w Parkach Narodowych - w tym sesje fotograficzne, szkolenia, komercyjne obserwacje przyrody itp. - powinny podlegać opłacie. Podobnie jeśli chodzi o miejsca takie jak: Łazienki Królewskie, bo tam gdzie trzeba kupić bilet takie opłaty są dosyć powszechne.
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 25-05-2016 o 11:16

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Ja ogólnie to nawet lubię jak kwestie opłat są jasno uregulowane - płacę i mam wszystko w ... - w innych wypadkach zwykle focą (za darmo oczywiście) znajomi królika, a panowie dyrektorowie są współtwórcami albumów fotograficznych - nie wiem czy się śmiać czy płakać - żenua jak to mawiają u mnie na wsi ale to lud prosty i rozumiejący rzeczywistość na wprost, reszta gawiedzi jest opieprzana jak widzą statyw czy lustrzankę (bo panisko dyrektor nie znosi konkurencji) dobrze że jeszcze pomiędzy cropem a FF nie rozgraniczają - w ramach mojego osobistego protestu nie wchodzę i nie płacę za miejsca których w mogę fotografować .
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 25-05-2016 o 11:13
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Ciekawe jak traktować przypadek, gdy kilka zdjęć krajobrazowych zrobionych w Tatrach po jakimś czasie wrzucę na stocki, ktoś je kupi za drobne i wykorzysta w celach reklamowych. Znaczy komercyjnych. Robiąc zdjęcia nie myślałem o ich sprzedaży i o ich dalszym wykorzystaniu.
    Jeśli rzeczywiście wtedy o tym nie myślałeś, robisz to raczej sporadycznie niż jest to twoje źródło utrzymania, to moim zdaniem OK, byłaby możliwość zapłaty post factum w takim przypadku. Jeśli chodzi o stocki to moim zdaniem stawka per zdjęcie byłaby na miejscu - taki rodzaj płatnego model release, tyle że dla Parku a nie dla osoby.

  4. #24
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Jeśli rzeczywiście wtedy o tym nie myślałeś, robisz to raczej sporadycznie niż jest to twoje źródło utrzymania, to moim zdaniem OK, byłaby możliwość zapłaty post factum w takim przypadku. Jeśli chodzi o stocki to moim zdaniem stawka per zdjęcie byłaby na miejscu - taki rodzaj płatnego model release, tyle że dla Parku a nie dla osoby.
    Czyli obecnie chcąc być uczciwym za sprzedaż zdjęcia za 1 USD na stocku trzeba by post factum wpłacić 5000 zł do kasy parku. Wydaje się, że to stawka raczej dla większych firm z branży reklamowej. Stawka per zdjęcie nie do wyegzekwowania. Ciekawe jak to jest uregulowane w innych krajach w parkach narodowych.

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez pdxfoto Zobacz posta
    W niektorych miastach USA trzeba wykupic pozwolenie na komercyjna fotografie w miejscach publicznych, parkach itp. $50-$300. Tam sie nie dyskutuje z policja tylko dostaje mandat i wezwanie do sadu i dyskutowac mozna z sadem.
    W USA w Parkach Narodowych można robić śluby za darmo. W zasadzie każdą komercyjną fotografię można uprawiać w parkach narodowych za darmo jeżeli nie używa się sprzętu i rekwizytów które by przeszkadzały. ( Np. z fotografowaniem gołych bab na tle gór może być problem.)

    Natomiast na komercyjne profesjonalne filmowanie trzeba mieć pozwolenie.

    W Polsce jak zwykle małpują, ale nie dokładnie czytają. Niedawno wprowadzone przepisy za Obamy, no to zaraz w Polsce "my też". Fotografia ślubna w szczególności, jako przeznaczona dla małej liczby odbiorców tak czy inaczej powinna być wyjęta spod tych ograniczeń, bo całość tej opłaty musi zapłacić pojedynczy klient, który już i tak utrzymuje park z całą bandą urzędników płacąc podatki. Natomiast przy produkcji filmu opłata parkowa jest drobnostką w budżecie.


    Still photography and audio recording (whether commercial or noncommercial), in accordance with Public Law 106-206, and 36 CFR 5.5 will not require a permit unless

    -it takes place at a location(s) where or when members of the public are generally not allowed, or

    -it uses model(s) or prop(s) that are not a part of the location's natural or cultural resources or administrative facilities, or

    -it uses equipment that requires mechanical transport

    -it uses equipment that requires an external power source other than a battery pack; or

    -the National Park Service would incur additional administrative costs to manage and oversee the permitted activity to: avoid unacceptable impacts and impairment to resources or values; or minimize health or safety risks to the visiting public.
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 25-05-2016 o 11:39
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    a z mostu brooklynskiego policja przegania od dawna jak się statyw wyciągnie
    i nikt nie wnika w jakim celu robione jest zdjecie
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Czyli obecnie chcąc być uczciwym za sprzedaż zdjęcia za 1 USD na stocku trzeba by post factum wpłacić 5000 zł do kasy parku. Wydaje się, że to stawka raczej dla większych firm z branży reklamowej. Stawka per zdjęcie nie do wyegzekwowania. Ciekawe jak to jest uregulowane w innych krajach w parkach narodowych.
    W Polsce może tak, w USA nie trzeba nic płacić.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    W USA w Parkach Narodowych można robić śluby za darmo. W zasadzie każdą komercyjną fotografię można uprawiać w parkach narodowych za darmo jeżeli nie używa się sprzętu i rekwizytów które by przeszkadzały.
    Wszystko w temacie.

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    56
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    W USA w Parkach Narodowych można robić śluby za darmo. W zasadzie każdą komercyjną fotografię można uprawiać w parkach narodowych za darmo jeżeli nie używa się sprzętu i rekwizytów które by przeszkadzały. ( Np. z fotografowaniem gołych bab na tle gór może być problem.)

    Natomiast na komercyjne profesjonalne filmowanie trzeba mieć pozwolenie.

    W Polsce jak zwykle małpują, ale nie dokładnie czytają. Niedawno wprowadzone przepisy za Obamy, no to zaraz w Polsce "my też". Fotografia ślubna w szczególności, jako przeznaczona dla małej liczby odbiorców tak czy inaczej powinna być wyjęta spod tych ograniczeń, bo całość tej opłaty musi zapłacić pojedynczy klient, który już i tak utrzymuje park z całą bandą urzędników płacąc podatki. Natomiast przy produkcji filmu opłata parkowa jest drobnostką w budżecie.


    Still photography and audio recording (whether commercial or noncommercial), in accordance with Public Law 106-206, and 36 CFR 5.5 will not require a permit unless

    -it takes place at a location(s) where or when members of the public are generally not allowed, or

    -it uses model(s) or prop(s) that are not a part of the location's natural or cultural resources or administrative facilities, or

    -it uses equipment that requires mechanical transport

    -it uses equipment that requires an external power source other than a battery pack; or

    -the National Park Service would incur additional administrative costs to manage and oversee the permitted activity to: avoid unacceptable impacts and impairment to resources or values; or minimize health or safety risks to the visiting public.
    "a u nas cały czas mentalność soviecka, wszystko za darmochę"
    tam to dopiero mają "sovieckie" podejście/myslenie
    da się?
    Ostatnio edytowane przez tombas ; 25-05-2016 o 11:57
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  10. #30
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Opłaty za plener foto w Tatrach

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Fotografia ślubna w szczególności, jako przeznaczona dla małej liczby odbiorców tak czy inaczej powinna być wyjęta spod tych ograniczeń, bo całość tej opłaty musi zapłacić pojedynczy klient, który już i tak utrzymuje park z całą bandą urzędników płacąc podatki.
    Ale przecież te opłaty właśnie idą w tym kierunku, żeby ten pojedynczy klient co chce mieć sesję w parku utrzymywał ten park, w większym stopniu niż miliony płacące podatki, których noga tam nie postanie. Moim zdaniem to jest krok w dobrym kierunku.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •