Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Lightbulb [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Dziś krótka recenzja, a bardziej właściwie opis nowego produktu marki Quadralite. To lampa studyjna z zasilaniem akumulatorowym - ATLAS 600. Niegdyś recenzowałem podobny produkt marki Fomei. Atlas jest jednak produktem znacznie nowocześniejszym. Przede wszystkim posiada wbudowany odbiornik radiowy Navigator X, pracującym w TTL i obsługujący krótkie czasy naświetlania do 1/8000 sek. Zasilanie lampy jest zintegrowane z korpusem lampy - a samo ogniwo o nowocześniejszy akumulator litowo-jonowy. Lampa występuje w dwu wersjach - tańszej (ok. 2500 zł) i droższej o ok. 800 zł obsługującą dodatkowo TTL.


    Na początek krótka specyfikacja produktu:

    - praca w TTL (z wykorzystaniem radiowego wyzwalania Navigator X)
    - moc 600Ws
    - światło modelujące LED (3 poziomy jasności)
    - temperatura błysku 5600K+-200
    - możliwość wyzwalania po kablu (jack 3,5mm) oraz optycznie (fotocela) i bezprzewodowo (radio)
    - tryby HSS, manualny i stroboskopowy
    - synchronizacja z krótkimi czasami migawki do 1/8000s (HSS)
    - 8 stopni manualnej regulacji mocy - od pełnej mocy do 1/256
    - wbudowany odbiornik w wersji Canon i Nikon (umożliwia współpracę z lampami
    systemowymi Quadralite Stroboss 60)
    - wyświetlacz LCD
    - akumulator i ładowarka
    - 500 błysków pełna moc z użyciem akumulatora 8700 mAh , czas ładowania do 4 godzin
    - mocowanie akcesoriów Bowens


    Komentarz:

    Lampa przynajmniej na papierze bardzo mocna. Po zamocowaniu lampy w softboksie okazało się, że z najmocniejszymi lampami "systemowymi" o LP60 nawet nie ma co porównywać. Porównywalną moc błysku do lampy reporterskiej ustawioną na pełną moc w Atlasie uzyskałem przy ok. 1/8 mocy. Błyskając np. w plenerze musiałbym użyć około 7 zwykłych lamp reporterskich, by uzyskać moc błysku taką, jak w Atlasie przy pełnej mocy. Największą zaletą Atlasa jest bezprzewodowa współpraca nie tylko z nadajnikami Navigator X (zestaw nadajnik - odbiornik kosztuje ok 400 zł, oczywiście odbiornik jest niepotrzebny można go wykorzystać do innego urządzenia) ale również pełna współpraca z lampami reporterskimi Stroboss 60 i Reporter 360 (które mogą pracować zarówno jako nadajnik i wyzwalacz do Atlasa, ale również jako lampa Slave którą można wykorzystać np. do oświetlenia bocznego). Wszystko to pięknie działa zarówno w TTL jak i HSS. Jedyne, czego brakuje to synchronizacja z 2 kurtyną migawki, ale to może być dodane przy okazji najbliższej aktualizacji firmware (wszystkie urządzenia posiadają porty USB do aktualizacji). Sterowanie lampami jest bajecznie proste - zarówno poprzez nastawy w nadajniku Navigator, ale również można bezproblemowo ustawiać moc na poszczególnych grupach lamp bezpośrednio w menu aparatu (przynajmniej w Canonach).


    Zawartość zestawu:

    - lampa - korpus + akumulator
    - palnik
    - zasilacz do akumulatora
    - zaślepka plastikowa ochronna na palnik
    - instrucja


    Komentarz: trochę bieda niestety. Szkoda, że w zestawie nie znalazła się choć podstawowa czasza błyskowa, o torbie czy futerale nawet nie wspominając. Torbę co prawda można dokupić, ale nie pasuje ona do zmontowanej lampy, jest zbyt mała. Zgłosiłem już to do dystrybutora, więc jest szansa na pojawienie się większego produktu, do którego będziemy mogli zapakować lampę z akumulatorem i palnikiem. Słowa pochwały należą się za instrukcję, napisaną przejrzyście i przede wszystkim po polsku.



    Jakość wykonania

    No cóż, muszę przyznać, że po pierwszych zdjęciach, jakie pojawiły się w sieci wnioskowałem, że jest to produkt raczej średniej jakości wykonania. Okazało się, że to po prostu zdjęcia były złe Atlas jest wykonany wręcz pancernie, wykonany z solidnego (choć jednak) tworzywa, spasowanie materiałów, przyciski, nadruki - wszystko wykonane z należytą starannością. Wyświetlacz LCD trochę mało kontrastowy i pod kątem już jest słabo czytelny. Tutaj mogłoby być trochę lepiej. Aczkolwiek przy sterowaniu lampą z poziomu aparatu to tak naprawdę nie ma po co patrzeć na LCD. Lampa posiada wbudowany wentylator, który w miarę nagrzewania się lampy zwiększa swoje obroty. Szczerze mówiąc - błyskając z dość małą częstotliwością wydaje mi się , że nawet nie zmusiłem owego wiatraczka do załączenia się. Wręcz w ogóle nie zauważyłem nagrzewania się korpusu lampy. Być może przy częstym błyskaniu z pełną mocą pojawia się wyższa temperatura. Mocowanie statywowe - gdyby ode mnie zależało - byłoby wykonane z jakiegoś metalu. Jest plastikowe. Wypada mieć nadzieję, że jest tak samo trwałe jak wygląda - czyli solidnie. Mały plusik - mocowanie na parasolkę. Sam palnik błyskowy jest montowany bardzo łatwo - wystarczy go wcisnąć w korpus. Chroniony grubym szkłem nie powinien się zniszczyć. W razie czego można jednak łatwo go wymontować i wymienić. Gwarancja na sam palnik wynosi 3 miesiące, akumulator - 6 miesięcy, na cały produkt - 1 rok. Producent nie przewidział gwarancji na przewody połączeniowe i ... ładowarkę.



    Nie trzeba tęgiej głowy, żeby wymyśleć koncepcję pracy z tą lampą (lub nawet z kilkoma) w terenie. Odpada problem generatorów, kabli, Sama lampa z palnikiem i akumulatorem waży zaledwie 2,8 kg, do tego jest , nawet jak na lampę studyjną, dość kompaktowa. Możliwość konfigurowania całego zestawu błyskowego z mniejszymi lampami (Stroboss lub Reporter) i praca w HSS to niezaprzeczalny atut. Wydajność akumulatora 500 błysków z pełną mocą wystarczy w zupełności na niejedną sesję, po której możemy bez obaw o zmniejszenie wydajności ogniwa doładować akumulator (zaleta ogniwa litowo-jonowego).

    W przyszłości dystrybutor zapowiada dodatkowe akcesoria - palniki błyskowe, zasilacz sieciowy, możliwość dokupienia ładowarki samochodowej


    PODSUMOWANIE:

    + pierwsza chyba, przystępna cenowa mocna lampa błyskowa z wbudowanym akumulatorem i odbiornikiem radiowym, pracująca w HSS i TTL (model 600TTL)
    + duża moc lampy
    + dobra jakość wykonania
    + świetna współpraca z nadajnikiem Navigator (zasięg do 80 metrów)
    + popularne mocowanie Bowens
    + wydajny akumulator li-ion
    + regulacja do 1/256
    + mocna ledowa lampa modelująca
    + dobrze zabezpieczony szklaną czaszą palnik błyskowy
    + relatywnie niska waga (2800g)
    + dobrze napisana instrukcja PL
    + mocowanie na parasolkę


    - plastikowe elementy mocowania palnika
    - brak futerału w zestawie
    - przeciętne warunki gwarancyjne
    - słaby kontrast wyświetlacza pod kątem

    Jak widzicie minusy jakieś znalazłem, może nieco na siłę, ale i tak należą się brawa za tak innowacyjny produkt za naprawdę dobre pieniądze. Lampa w dwu wersjach już znajduje się na rynku. Co ciekawe - jest jedna wersja współpracująca i z nadajnikami do Canona i do Nikona. A jeszcze ciekawiej - co prawda nie dotyczy to Atlasa, ale można "mieszać" lampami, np. mieć w slave lampę Stroboss do Canona i do Nikona i obydwie będą równocześnie błyskać z jednego nadajnika. Krótko mówiąc - wiosno przychodź, będziem testować w plenerze



    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Wg opisu dystrybutora:
    Synchronizacja błysku: Synchronizacja z krótkimi czasami migawki (HSS) do 1/8000s, na pierwszą lub drugą kurtynę migawki.

    --- Kolejny post ---

    Gwarancja na lampe jest 2 letnia

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Cytat Zamieszczone przez live Zobacz posta
    Wg opisu dystrybutora:
    Synchronizacja błysku: Synchronizacja z krótkimi czasami migawki (HSS) do 1/8000s, na pierwszą lub drugą kurtynę migawki.

    --- Kolejny post ---

    Gwarancja na lampe jest 2 letnia
    Dystrybutor sobie, a praktyka sobie. Póki co ze sterownikiem X nie można wyzwalać na 2 kurtynę i napisałem to w recenzji. Jeśli zaś chodzi o gwarancję to: "Producent udziela rocznej gwarancji na lampę błyskową. Akumulator objęty jest gwarancją 6-miesięczną. Na palnik błyskowy 3 miesiące. Ładowarka i przewody połączeniowe nie są objęte gwarancją."

    A jeśli zaś chodzi o praktykę - jestem bardzo zadowolony Lamp a błyska przede wszystkim ze stabilną, neutralną temperaturą błysku. W pełnym złońcu z HSS naprawdę daje radę. Nawet nie trzeba walić z pełną mocą.

    Jedna fotka :

    Poprawiona tylko skóra (wygładzenie), balans bieli nigdzie nieruszany.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Nie wiem gdzie kupujesz sprzet ale i Quadralite w Krakowie i Multifoto w Warszawie daje 2 lata pisemnej gwarancji. Na aku 6 miesiecy. Kupowalem u nich dosc duzo lamp i kazda ma 2 lata gwarancji. Moze jakis lokalny dystrybutor daje rok gwarancji.
    Lampa daje rade w kazdych warunkach i polecam ja kazdemu. Cena tez całkiem przystepna za taką jakość.

    "Wszystkie produkty marki Quadralite objęte są 24-miesięczną gwarancją. Naprawą i serwisowaniem sprzętów w Polsce zajmuje się F-Service z Krakowa. Realizuje on pełen zakres napraw gwarancyjnych oraz zwykłych."

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Ja kupuję bezpośrednio u dystrybutora jutro wrzucę skan z instrukcji obsługi lampy, przecież z sufitu nie wziąlem sobie tych informacji. Warunki gwarancyjne na lampy Quadralite właśnie uległy zmianie na takie, jak napisałem - dziś potwierdził mi te informacje brand manager Quadralite.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Czy to znaczy, że "poprzednio" były korzystniejsze warunki, a po dość krótkim czasie zmieniły się na znacznie gorsze? Jeśli tak, można się zastanawiać, czy nie ma to związku z praktycznymi doświadczeniami importera (dystrybutora) dotyczącymi już sprzedanych egzemplarzy, co może wyglądać niepokojąco.
    Opisy na kilku stronach: foto-net: gwarancja 2 lata, fotozakupy: gwarancja 2 lata, accord-foto: gwarancja 24 miesiące, ale foto-tip daje jakiś punkt zaczepienia mogący wyjaśniać różnice, bo u nich jest "gwarancja konsumencka" 2 lata.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 07-05-2016 o 01:38

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Informacja o innych warunkach niż dotychczasowe (te które obowiązywały na lampy Quantuum czy Genesis) poszła do sklepów 11 marca mailingiem. Na wszystkie lampy Quadralite obowiązują więc nowe warunki gwarancyjne i są one zapisane w instrukcji do lamp. To, że sklepy mają napisane na stronach że gwarancja jest 2 lata to ich problem, ale nie zdziwcie się po zakupie, że w dokumentach produktów jest inaczej. Przecież lampy te to zupełna nowość, większość z tych sklepów nie miała jeszcze towaru na półce, a co dopiero snuć teorie o awaryjności.

    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Gwarancja swoją droga le o ile się nie mylę to obowiązuje jeszcze coś takiego jak niezgodność towaru z umową i na to jest 2 lata. Martwi się rzecz jasna sprzedawca. W sprzedaży firma - firma chyba dalej jest rękojmia...

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Rękojmia to wada fizyczna istniejąca w momencie wydania rzeczy, wątpię, czy jak się spali palnik po roku czy elektronika pójdzie z dymem będzie tu zasadna rękojmia.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  10. #10

    Domyślnie Odp: [recenzja] lampa studyjno-plenerowa Quadralite ATLAS 600 (TTL)

    Testowałem wczoraj tę lampę w sklepie i zauważyłem dziwną przypadłość, że gdy wejdę na czas powyżej 1/200 obrazek zmienia kolor, jest cieplejszy i wpada dominanta magenty, przetestowałem drugą i lampę i było dokładnie tak samo.

    http://www.wilczkiewicz.com/photos/c...0_czas_200.jpg
    http://www.wilczkiewicz.com/photos/c...0_czas_250.jpg

    i nie ważne czy czas był 1/250 czy 1/8000 obraz był taki sam, (WB w aparacie było ustawione na sztywno)

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •