Pokaż wyniki od 1 do 10 z 121

Wątek: 5D synchro 1/200 i winieta

Mieszany widok

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Jeśli piszesz o fotografowaniu przy świetle ciągłym, to masz rację. Wtedy jednak nie ma problemu z synchronizacją z błyskiem, bo nie ma błysku.
    jeżeli będziesz robić np. 20D i 135L może się okazać,*że 1/200 to za mało żeby zamrozić ruch/drgnięcie własnej ręki trzymającej aparat. to przykład na wypadek, gdybyś miał za mało argumentów za tym, że synchro powyżej 1/250 s się przydaje.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Ciekawe, ile by wtedy kosztowały obiektywy.
    wejdź na stronę www.hasselblad.com, chyba nawet jest cennik.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    No i niektórzy mimo wsyztko wykorzystują czasy krótsze niż 1/1000, a tu by tego nie mieli.
    ludzie od zamierzchłych czasów mają różne potrzeby. dlatego są różne aparaty i technologie.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Jestem zdania, że profesjonalista, zawodowiec wszystkie sprawy techniczne związane ze sprzętem, którego używa powinien mieć w małym palcu. Nie może ich ignorować, nie może mówić, że woli robić zdjęcia zamiast uczyć się jak działa aparat.
    hoho, minek, ale się rozpędziłeś :-) teoria ciekawa i pewnie 20lat temu tak było. dzisiaj sobie przedzwoniłem do kilku ludzi, którzy pracują zawodowo w studiach m.in. na 5D. i dziwnie jakoś nikt o budowie migawki nie gada jak najęty. bo jak ma problem ze średnim aparatem czy obiektywem z centralną migawką to dzwoni do Adamczyka. i Wiesław Adamczyk mówi co i jak. czasy domorosłych specjalistów chyba powoli mijają. czy to jak działa migawka powoduje, że robisz lepsze zdjęcia? i nie trzymaj się uparcie jednego zdania, bo sto postów nie jest potrzebne to wyartykułowania prostej wypowiedzi nt. migawki. chyba że lubisz się*upajać tym jednym punktem zaczepienia :-)

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Musi mieć wszystko tak opanowane, żeby o tym nie myśleć.
    widzisz minek, jak miałem 20D to nie działało mi synchro z lampami na 1/250. rozmawiałem z innymi ludźmi, zajrzałem do instrukcji, pytałem w paru firmach, które sprzedają profesjonalny sprzęt studyjny (fotograficzny). nikt nie mówił, że to wina lamp. po prostu nie działa, bo producent czegoś nie dopracował - takie zdanie przeważało. to samo dotyczy napompowanego ISO w Canonie. interesowało Cię to? dopóki nie pojawia się*problem powtórnie można przyjąć, że tak musi być. tylko wiesz - jest pewna różnica dla mnie pomiędzy aparatem za 5k (20d), w którym AF szwankuje, szczęśliwie FF/BF nie mam - przy tylu fuck-up'ach canona przyciemnianie dołu klatki przy najkrótszym synchro to pikuś. kupuję jak ten idiota pełną klatkę czyli 5D. wszystko fajnie, wchodzę do studia, sesja, zamęt, mało czasu i... jest ten sam problem. tyle że 1/200 jest progiem nieosiągalnym. i wiesz - trochę mnie to już zaczyna irytować. bo mogę sobie naprawdę walić lampą w sufit, i jest naprawdę mała szansa, żeby pro fotocele w Elince nie złapały tego. i będę miał synchro 1/200, dookoła, ale będzie. nie muszę w ciągu 5 minut rozebrać aparatu na części pierwsze, wymienić jednym tchem wszystkie części od pierwszej soczewski w obiektywie po okular. daję sobie radę, takim czy innym sposobem.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Wtedy nie zaistniał by problem jak poruszony w tym wątku, gdyż było by oczywiste dlaczego tak nie jest, i jeśli koniecznie musi być synch krótszy, to nie z migawką szczelinową. Koniec.
    minek, niech nie będzie krótszy, niech będzie 1/200. powtarzam - czemu lampa 550EX odpalona na sankach wyzwala fotocele lamp studyjnych na 1/200 s i jest wszystko ok? a na kablu już nie?

    wychodzi na to, że canon ma dwa zupełnie różne systemy synchronizacji. jeden działa z lampami canonowskimi i lampami na sankach a drugi z gniazdem pc sync.

    czemu ten sam problem był i jest z 20D i czasem 1/250? czy to możliwe że jedne ezgemplarze aparatów mają ten problem a inne nie?

    być może zasłanianie się*lampami studyjnymi to ukrywanie prawdziwego problemu jakim jest właśnie migawka. lampy się wyrabiają, migawka już nie. albo system synchronizacji który jest w canonie.

    jak masz coś ciekawego do powiedzenia w tych kwestiach to zapraszam, o migawce chyba już wyczerpałeś powtarzalność jednego zdania, prawda?
    gra i buczy bebop

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    52
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    bebob: masz w instrukcji napisane że 5D ze studyjnymi lampami synchronizuje na 1/125 ? MASZ ; Więc jak byś miał problem z niedoświetleniem przy tym czasie byłoby coś nie tak ze sprzętem . Sprzęt jest sprawny , tylko Ty nie potrafisz się do tego dostosować .
    Napisz do CANONA , opisz swój problem i .......Cię wyśmieją , że nie umiesz czytać instrukcji obsługi .
    A jak Ci nie pasuje 1/125 to zmień system i będziesz zadowolony

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    47
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bebop
    jeżeli będziesz robić np. 20D i 135L może się okazać,*że 1/200 to za mało żeby zamrozić ruch/drgnięcie własnej ręki trzymającej aparat. to przykład na wypadek, gdybyś miał za mało argumentów za tym, że synchro powyżej 1/250 s się przydaje.
    Owszem, przy świetle ciągłym, ale nie błysku trwającym 1/1000s i będącym jednym bądź mocno dominującym źródłem światła

    i dziwnie jakoś nikt o budowie migawki nie gada jak najęty. bo jak ma problem ze średnim aparatem czy obiektywem z centralną migawką to dzwoni do Adamczyka. i Wiesław Adamczyk mówi co i jak.
    Bo nie musi. Wystarczy że wie jak działa, zna zalety i wady danego rozwiązania. Dzwoni do Adamczyka, bo Adamczyk ma wiedzę i narzędzia żeby naprawić. Sam zaś ma wiedzę jak tego używać.

    czy to jak działa migawka powoduje, że robisz lepsze zdjęcia?
    Nie powoduje. Ale powoduje, że wiem kiedy mogę używać jakiego oświetlenia, jaki może powstać efekt przy bardzo szybko poruszającym się obiekcie.

    minek, niech nie będzie krótszy, niech będzie 1/200. powtarzam - czemu lampa 550EX odpalona na sankach wyzwala fotocele lamp studyjnych na 1/200 s i jest wszystko ok? a na kablu już nie?
    Nie wiem.

    EDIT:
    właśnie to robię, ale niestety nadal nie jest to odpowiedź praktyka.
    jeżeli mam czas błysku 1/1100 to dlaczego nie wyrabia się migawka? bo takie teorie czy też wiedzę książkową ktoś cytował.
    Praktycy już Ci odpowiedzieli: u nich też tak działa.
    Teoretycy odpowiedzieli Ci _dlaczego_ tak działa.
    Ostatnio edytowane przez minek ; 20-04-2006 o 23:13

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Owszem, przy świetle ciągłym, ale nie błysku trwającym 1/1000s i będącym jednym bądź mocno dominującym źródłem światła
    minek, podałem Ci przykład z życia. przy błyskowym świetle - to nie jest kwestia nieruchomej modelki, tylko drgania ręki. w niewygodnej pozycji. jak sobie policzysz cropa z 135mm to wychodzi że te 1/200 to minimal do nieporuszonego zdjęcia (ręka), te 1/250 daje już mały zapas. pomijam już takie detale jak to, że krótki błysk (lampy) i szybkie synchro (aparat)

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Bo nie musi. Wystarczy że wie jak działa, zna zalety i wady danego rozwiązania. Dzwoni do Adamczyka, bo Adamczyk ma wiedzę i narzędzia żeby naprawić. Sam zaś ma wiedzę jak tego używać.
    oj minek, minek - ok - wiesz lepiej. tylko czemu Ci ta wiedza przeszkadza w zrozumieniu prostych pytań.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Nie wiem.
    wiem że nie wiesz. i to jest cały problem tego wątku, a raczej Twoich wypowiedzi. piszesz rzeczy, ktore mogę sobie doczytać w 5 minut, co zresztą już zrobilem, natomiast NIE UMIESZ odpowiedzieć na pytania które zadałem. rozumiem, że ciąży na Tobie zbiorowa odpowiedzialność udowodnienia że nie wiem, nie umiem etc. starasz się, może będzie medal pośmiertny. tak na marginesie: migawki centralne były nawet do czasów 1/2000s. tak gdybyś nie wiedział :-) nie kosztowały majątku, aczkolwiek nie bylo to szkło dla każdego.

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Praktycy już Ci odpowiedzieli: u nich też tak działa.
    Teoretycy odpowiedzieli Ci _dlaczego_ tak działa.
    zaczyna to być*ciekawe. praktycy podzielili się na legendziarzy, nieśmiałych i nieobecnych. najgłośniej byli oczywiście Ci pierwsi. u nich wszystko działa. nawet wbrew temu co teoretycy twierdzą. bo gdzieś coś czytali ale nie do końca. jasnej prostej i niepodważalnej odpowiedzi się*nie doczekałem. z tropów KuchatKa trafilem na inne rzeczy, również ciekawe, ale może faktycznie nie na to forum to temat?

    bardzo ciężko było doszukać się w tym wątku prostej informacji: migawka szczelinowia pionowa ze względu na swoją konstrukcję nie umożliwia szybszego synchro niż 1/250. dlaczego w 5D jest wolniejsze synchro (1/200)? FF? i dlaczego nie działa te synchro z kablem a (ponoć) będzie dzialać przez kostkę montowaną na sanki do lamp? ja już trochę przemyśleń mam, czego i innym szczerze życzę. w końcu to nie jest temat tylko o 5D i lampach studyjnych?

    PS. czekam Tomku Goliński aż zamkniesz wątek. zabrakło argumentów, ja obrażać nikogo nie mam zamiaru, sytuacja patowa. może Muflon da radę? jak'em troll
    gra i buczy bebop

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    52
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    bebop: Cały czas mam wrażenie że zakupiłeś sprzęcik , który tak do końca nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań i szukasz dziury w całym . Wyluzuj , przestaw czas i rób ładne foty . Życzę powodzenia .


    PS: oczywoiście jak chcesz sobaczyć jak sobie radzę z pięcioma lampami to zapraszam na [Battle Cage]

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    bebop: Cały czas mam wrażenie że zakupiłeś sprzęcik , który tak do końca nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań i szukasz dziury w całym.
    bingo! nie - korekta - pudło. musisz dopytać kolegów co napisać nx time. jeżeli sprzęt mi nie pasuje to go sprzedaję, nie mam z tym problemu.

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    Wyluzuj , przestaw czas i rób ładne foty. Życzę powodzenia.
    szukam odpowiedzi na pytania pt. canon, a braki luzu zauważam w dużej grupie forumowiczów :-) dziękuję za życzenia, jeżeli urodzinowe to spóźnione.

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972
    PS: oczywoiście jak chcesz sobaczyć jak sobie radzę z pięcioma lampami to zapraszam na [Battle Cage]
    wow. czy mam to rozumieć jako wyzwanie? chyba że są tam [battle cage] jakieś*ukryte foty z 5cioma lampami - do obejrzenia??
    gra i buczy bebop

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    52
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bebop
    musisz dopytać kolegów co napisać nx time. jeżeli sprzęt mi nie pasuje to go sprzedaję, nie mam z tym problemu.
    Jakoś w tym wątku tego nie widzę . Sprzedaj więc i będziesz mieć jeden problem mniej

    Cytat Zamieszczone przez bebop
    szukam odpowiedzi na pytania pt. canon, a braki luzu zauważam w dużej grupie forumowiczów :-)
    A ile razu można tłumaczyć dorosłemu człowiekowi to samo ?
    Cytat Zamieszczone przez bebop
    wow. czy mam to rozumieć jako wyzwanie? chyba że są tam [battle cage] jakieś*ukryte foty z 5cioma lampami - do obejrzenia??
    Po prostu jak chcesz to możesz mnie wyzwać i się przekonać .

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bebop
    PS. czekam Tomku Goliński aż zamkniesz wątek. zabrakło argumentów, ja obrażać nikogo nie mam zamiaru, sytuacja patowa. może Muflon da radę? jak'em troll [/B]
    A moze ty dasz rade przestac odpisywac na kazdy post jaki tu padnie?
    Wtedy nie byloby potrzeby posuwac sie do zamykania watku.
    Przeciez zabraklo ci argumentow jak twierdzisz... wiec po co lejesz wode?

    Pozostali tez mogliby sie powstrzymac bo wszelkie wyjasnienia zostaly juz napisane i przeszukiwanie stogu zdzblo po zdzble a przez to draznienie sie nawzajem nic wiecej nie da.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •