Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

  1. #1

    Thumbs up [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Witajcie, jestem tu świeżakiem, więc postanowiłem wrzucić coś bardziej wartościowego na forum. Jakiś czas temu na moim blogu, zrobiłem małą recenzję tytułowego obiektywu. Pomyślałem że i Wam może się do czegoś przydać, więc przedstawiam ją na forum, w nieco zmienionej formie - oryginalny tekst, dostępny tutaj . Zapraszam!

    Od jakiegoś czasu chodziła za mną nieprzeparta chęć dokonywania głębokich zbliżeń*, więc pomyślałem że najwyższy czas na zakupienie jakiegoś teleobiektywu ze stabilizacją. Traf chciał, że akurat mój stały diler (znany na forum jako salas), napalił się dość mocno na Canonowską L-kę 70-200 f/4 (zestawienie podobnych rawów znajdziecie poniżej) i pozbywał się omawianego Tamrona. w końcu nadszedł dzień sumiennego rozliczenia Tamrona, więc z miłą chęcią zapraszam Was do lektury. Jest to sprzęt amatorski, więc w takiej skali będę go oceniał

    Dlaczego różowa gumka? Zachęcam do przeczytania wyjaśnień poniżej.

    Budowa, jakość wykonania i funkcje€“ 7/10

    Tamron prezentuje się bardzo elegancko, jest solidnie wykonany i trzyma się go bardzo dobrze, guma nie odchodzi (mój egzemplarz ma ponad 2.5 roku), a obiektyw trzyma się bardzo stabilnie. Doświadczymy na nim dwóch przełączników, odpowiadającym włączaniu / wyłączaniu stabilizacji, oraz standardowemu switchowi AF / MF. Nie ma możliwości wyboru trybu pracy stabilizacji, szczerze mówiąc jak za taką kwotę zakupu, nie dziwi mnie to wcale. Bardzo miłym faktem jest, że posiada okienko / przedziałke ostrości.

    Może za bardzo się przyzwyczaiłem do etykiety €žMade in Japan, bo zarówno mój Canon 5D MK I, jak i Tamron SP 28-75 f/2.8 są produkcji Japońskiej, to omawiamy tele niestety jest produkowany w Chinach. Kolejną i poważną wadą, jest opadający pod własnym ciężarem tubus. Denerwuje to niemiłosiernie, na szczęście ja zakupiłem już wersję poprawioną różowa gumka służy do poprawnego kontrolowania oporu pierścienia zmiany ogniskowej (Salas, dlaczego akurat różowa? ) Na szczęście, tyczy się to tylko problemu przy zmianie ogniskowej, ostrość ustawiana jest wewnętrznie w obiektywie (IF). Warto dodać, ze obiektyw trochę zasysa małe ilości kurzu, ale jak na typowo amatorskie zastosowania, nikt nie powinien mieć z tym problemu.

    Jakość obrazu i własności optyczne 8/10

    Rozdzielczość obiektywu stoi na na prawdę wysokim poziomie. W testowanych przeze mnie warunkach, jakość zdjęć na maksymalnym otworze, była na prawdę bardzo dobra, jak na ten klasy sprzęt. Podobno krążą legendy że na 5D MK I wszystko jest ostre (to prawda drodzy forumowicze?). Poniżej przedstawiam dwa ujęcia na najdłuższym końcu, oraz przysłonach kolejno f/5.6 i f/8:

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4539.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4540.jpg

    Aberracje nie są aż tak dużym problemem, widać je tylko przy na prawdę kontrastowych zdjęciach / wykonanych pod światło, podobnie rzecz ma się z flarami. Poniżej możemy zobaczyć jak wyglądają obie te wady, oraz praca pod słońce:

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4602.jpg

    Sprawa z winetą wygląda już nieco gorzej, na szczęście wada stanowczo zmniejsza się po przykmnięciu do f/8 (oba zdjęcia na 70mmm):



    Skuteczność stabilizacji, oraz praca AF€“ 9/10

    System stabilizacji w tym obiektywie, to coś pięknego. Średnio 1 na 3 zdjęcia, na czasie 1/10 sekundy i ogniskowej 300mm, są w miarę ostre. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony takim stanem rzeczy, tym bardziej że moje łapy nie należą do super stabilnych. Dla porównania, bez stabilizacji utrzymuje 1/ekwiwalent tak ze skutecznością (na oko) 3 ostre na 1 nieostre.

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4576.jpg

    Jeśli chodzi o działanie silnika USD, nie zanotowałem żadnych nieprawidłowości, jest w miarę szybki i celny. Przebiegnięcie całego zakresu i powrót, zajmuje mu lekko ponad sekundę. Rzadko też się gubi, jeśli oczywiście fotografujemy w godziwych warunkach.

    Brak obrazka (Jeden musiałem wyciąć - ograniczenie do 15 :P)
    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4748.jpg

    Porównanie: Canon 70-200 L f/4 vs Tamron 70-300 f/4-5.6 VC
    Z racji tego, że Salas wpadł do nas na wieś ze swoją nową zdobyczą (Busko - Zdrój, 50 km od Kielc), to mieliśmy okazję porobić parę zdjęć i skonfrontować te dwie skrajne klasy: Canon 6D z L-ką i Canon 5D MK I z Tamronem. Jak wyszło? Wnioski wyciągnijcie sami.

    Pragnę też poinformować, że wszystkie zdjęcia, użyte w tym artykule, to niemodyfikowane pliki RAW, które zostały wywołane do plików JPG o jakości 80%. Jeśli macie ochotę pooglądać oryginalne rawy, łapcie paczuszkę: link . Bardzo mile widziane krytyczne komentarze i uwagi co poprawić / zmienić, oraz ogólnie co o takim recenzji / teście myślicie. Pozdrawiam, Maciej.

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4699.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5254.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4698.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5252.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4694.jpg

    Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5247.jpg
    Ostatnio edytowane przez baziu ; 15-03-2016 o 22:14
    Moje skromne portfolio i blog fotograficznybaziu.pl

    Sprzęt: Canon 5D MK I + YN-568 EX II + Tamron SP 28-75 f/2.8 + Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 + m42 (Helios 44m4 + Pentacon f/4 + tymczasowo Takumar 55mm f/1.8)

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    WN
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Podobno krążą legendy że na 5D MK I wszystko jest ostre (to prawda drodzy forumowicze?)
    Naświętsza prawda
    Zdradzę drugą - na 7D wszystko jest nieostre.

  3. #3

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Dzięki za informacje. Na szczęście jakoś tak mnie 7D nie kręci - jakbym miał kupować cropa ofc
    Ostatnio edytowane przez baziu ; 15-03-2016 o 22:35
    Moje skromne portfolio i blog fotograficznybaziu.pl

    Sprzęt: Canon 5D MK I + YN-568 EX II + Tamron SP 28-75 f/2.8 + Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 + m42 (Helios 44m4 + Pentacon f/4 + tymczasowo Takumar 55mm f/1.8)

  4. #4
    Uzależniony Awatar jac+
    Dołączył
    Jun 2006
    Wiek
    49
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Tak dla jasności... Zdjęcia są prezentowane w kolejności Tamron - Canon?
    Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Cytat Zamieszczone przez jac+ Zobacz posta
    Tak dla jasności... Zdjęcia są prezentowane w kolejności Tamron - Canon?
    tak, ale wiewiórka z canona jest poruszona, ja bez stabilizacji nie daje rady trzeba będzie poćwiczyć, a to były pierwsze testy
    SONY

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Z Tamronem jest tak, że jeśli chcesz mieć ostro to musisz sobie wybrać. Zanim kupiłem używany egzemplarz wysłałem do różnych sprzedających chyba z 10 maili z prośbą o surowy raw na 300mm i przysłonie 5,6 I wybrałem egzemplarz najlepiej rokujący... a i tak zdarza mu się zrobić dwa zdjęcia jedno po drugim - pierwsze nieostre - drugie ostre lub odwrotnie
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Cytat Zamieszczone przez zanussi Zobacz posta
    Z Tamronem jest tak, że jeśli chcesz mieć ostro to musisz sobie wybrać. Zanim kupiłem używany egzemplarz wysłałem do różnych sprzedających chyba z 10 maili z prośbą o surowy raw na 300mm i przysłonie 5,6 I wybrałem egzemplarz najlepiej rokujący... a i tak zdarza mu się zrobić dwa zdjęcia jedno po drugim - pierwsze nieostre - drugie ostre lub odwrotnie
    no ten tamron jest ode mnie, wybierałem w sklepie z kilku sztuk i jeszcze dodatkowo był na kalibracji/poprawce w serwisie + 5d które naprawdę sprawia, że obrazek z niego jest bardzo dobry. Ten sam tamron na moim 60d i 6d był słabszy, na tyle słabszy że go sprzedałem a kupiłem 70-200 4 L bez IS'a - teraz obrazek mam dużo lepszy, ale mam problemy z nieporuszonymi zdjęciami więc chyba dołożę do wersji z ISem
    SONY

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 998

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Cytat Zamieszczone przez salas Zobacz posta
    kupiłem 70-200 4 L bez IS'a - teraz obrazek mam dużo lepszy, ale mam problemy z nieporuszonymi zdjęciami więc chyba dołożę do wersji z ISem
    Miałem 70-200/4 IS i chyba cegła mi spadła na łeb że go sprzedałem. Jeden z najlepszych obiektywów C jaki miałem w łapach. A parę miałem. Na pewno do niego wrócę.
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    Cytat Zamieszczone przez Eberloth Zobacz posta
    Miałem 70-200/4 IS i chyba cegła mi spadła na łeb że go sprzedałem. Jeden z najlepszych obiektywów C jaki miałem w łapach. A parę miałem. Na pewno do niego wrócę.
    ja wiem, że ten obiektyw kozak ale ponad 1000zł różnicy z wersją bez IS, ta bez IS'a na f/4 jest bardzo ostra, dla mnie w pełni użyteczna i pierwotnie miałem po prostu dokupić 85 1.8 zamiast dopłacać do wersji z IS a teraz chyba bardziej jestem za zamianą na wersję z ISem jeszcze zobaczymy. Niby iso w 6d pozwala mi na to żeby focić z wystarczająco długim czasem, ale to nie to samo Trochę zboczyłem z tematu tamrona, więc sorry i już nie spamuje tu o moich rozterkach
    SONY

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: [recenzja] Tamron SP 70 - 300 f/4-5.6 USD VC + porównanie z 70 - 200 L f/4

    mnie w 70-200 brakuje 300mm Nie wiem jak się ten obiektyw (w wersji z IS) sprawuje z konwerterem 1,4 (powiedzmy wersja III) Ktoś ma taki zestaw i pochwali się obrazkiem? (Zawsze można kupić używkę Canon 70-300 4-5,6 IS L - to także wymiatacz optyczny )
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •