Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

  1. #1

    Domyślnie Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Mam tutaj pytanie praktyczne.

    6D + Sigma 35 1,4.
    Z charakterystyki obiektywu wynika, że przy f8 ma najlepszą rozdzielczość.

    Pytanie, jak w praktyce ustawiać tutaj ostrzenie na odległość hiperfokalną. Na skali w obiektywie mam podziałki do 2 m, kolejna to już nieskończoność.
    Jak tu wtedy precyzyjnie ustawić na okolice 5-5,5m wskazywanej przez kalkulatory hiperfokalnej odległości ostrzenia.

    Jak sobie radzicie z tym tematem? Jak w praktyce wtedy wyostrzyć na taką odległość ręcznie?
    Mogę AF wycelować mniej więcej w tą odległość, po czym przekadrować. Pytanie, czy to dobry sposób? Do tego nie zawsze możliwy.

    Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Niestety, większość nowych obiektywów skale odległości ma tylko chyba z rozpędu. Innego sposobu nie widzę, jak tylko wspomniane przez Ciebie wyostrzenie na obiekt odległy o chcianą odległość.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Sigmy nie mam i nie wiem jak i na ile precyzyjnie przekazuje info do aparatu o odległości ostrzenia, ale 6D z ML w trybie LV pokazuje odległość ostrzenia na wyświetlaczu. Korzystam z tego podczas filmowania w warunkach w których inaczej nie mogę określić ostrości i się sprawdza.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  4. #4

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Cytat Zamieszczone przez tlustyx Zobacz posta
    ..6D z ML w trybie LV pokazuje odległość ostrzenia na wyświetlaczu.
    Dzięki za wskazówkę. Nie bawiłem się ML, a LV jakoś mi nie podchodził. Niemniej troszkę w krajobrazy się wkręcam, przez co chyba się z nimi przeproszę.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Ustaw kadr. Zablokuj statyw. Przelacz obiektyw w MF. Ustaw przyslone powyzej 8, najlepiej 11-16. Ustaw manualnie ostrosc w 1/3 wysokosci kadru od dołu. Jesli masz kadr pionowy zasada jest ta sama. Zrob zdjcie. Wszystko bedzie ostre. Gwarantuje.


    Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

  6. #6

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Cytat Zamieszczone przez iczek Zobacz posta
    Ustaw manualnie ostrosc w 1/3 wysokosci kadru od dołu. Jesli masz kadr pionowy zasada jest ta sama.
    Dzięki za poradę. Sprawdzę w terenie, gdyż przyznam mam w moich zdjęciach pełen niedosyt co do rozciągłości GO.
    Jest to jasno napisane, ale upewnię się. Mam wyostrzyć na coś, co znajdzie się mniej więcej w 1/3 kadru od dołu, tak? Jeśli się mylę, popraw

  7. #7

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Tak.


    Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    To trochę uproszczenie, bo to coś w 1/3 kadru od dołu może być jednocześnie czymś najbliżej aparatu w kadrze, a w skrajnych przypadkach nawet czymś najdalej aparatu w kadrze, ale i tak podoba mi się te wskazówka.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Ustawienie manualnego ostrzenia na odległość hiperfokalną

    Przy wysokiej przyslonie nie ma znaczenia co bedzie punktem ostrzenia ale w jakim dystansie znajdzie sie od matrycy. Stąd zasada 1/3. Mozna ostrzyc nawet na wode pusta jak sie potrafi


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •