Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Czyszczenie gum obiektywu i body.

  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Witam, jak wyczyścić taki biały nalot na gumie pierścienia ostrości obiektywu 24-70mm.
    A wogóle skąd to się bierze, na body 50d co leżakuje w skrzynce Peli też jest takie lekkie w miejscu uchwytu po prawej stronie.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Cytat Zamieszczone przez iza73 Zobacz posta
    Witam, jak wyczyścić taki biały nalot na gumie pierścienia ostrości obiektywu 24-70mm.
    A wogóle skąd to się bierze, na body 50d co leżakuje w skrzynce Peli też jest takie lekkie w miejscu uchwytu po prawej stronie.
    W gumie jest ropuszczonych na gorąco sporo różnych dodatków (a to do wulkanizacji, a to ochrony przed ozonem, a to dla innnych celów), które powoli wychodzą na wierzch w temperaturze pokojowej.

    Najlepiej przetrzeć środkiem do upiększania gum i plastyków w samochodzie (ale nie do opon). Przez jakiś czas będzie ładne, ale w końcu znowu zbieleje.
    Mój 70-200/4LIS i jeden stary kit mają całkiem szarobiałe gumy.

    Jeżeli chodzi o konkretne substancje, np. akceleratory wulkanizacji jak np. dimetylokarbaminian cynku, są (wg. Wikipedii) bardzo mało toksyczne (jeżeli jesteś ssakiem) i dobrze wchłaniają się przez przewód pokarmowy. Mogą się wprawdzie gromadzić w tarczycy i gruczołach płciowych, ale tylko przez kilka dni, więc nie ma powodów do obaw.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Tak jestem ssakiem Dzięki za odpowiedź. W tejże samej Peli mam też 70-200 2.8 i on nie ma nalotów, no może minimalnie widać w skali 1-20 to 1.
    Na uchwycie 50d widać tak nieładnie a te body wiecej leży w Peli, ma tylko 2900 zdjęć wiec to nówka nie dotarta
    A jaki środek polecasz ?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    http://www.canon-board.info/obiektyw...az-body-91175/
    a dokładnie odpowiedź ZOOMIEGO:
    plak jest tłusty i robi połysk, polecam środek do czyszczenia deski rozdzielczej firmy Shell w spryskiwaczu
    - nie jest tłusty i nie robi połysku - ładnie czyści gumowe elementy i pogłębia kolor czarny
    psikamy na miękką szmatkę i przecieramy, nie psikamy prosto na obiektyw

    dokładnie taki :
    Oleje samochodowe, dla przemysłu, silnikowe - Shell Helix Polska -Środek do czyszczenia deski rozdzielczej

    używam od lat w samochodach a do obiektywów - zwykle przed sprzedażą lub po zakupie używanego

    oczywiście nie traktujemy tym soczewek i styków !!!
    SONY

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2012
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    109

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Najlepiej przetrzeć środkiem do upiększania gum i plastyków w samochodzie
    Jest taki bezbarwny płyn, kupowałem go w sklepie z kosmetyką samochodową. Nie próbowałem na aparacie i obiektywie ale gumowo-plastikowe części auta wyglądają ekstra.

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Mogą się wprawdzie gromadzić w tarczycy i gruczołach płciowych, ale tylko przez kilka dni,
    No..., kamień spadł mi z serca!

  6. #6

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Mam Plack super mat do deski w aucie ale chyba go nie użyję. A są jakieś dedykowane środki do gum w aparacie. Naniesie się tego na aparat a potem zafajczy obiektyw.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Cytat Zamieszczone przez iza73 Zobacz posta
    Mam Plack super mat do deski w aucie ale chyba go nie użyję. A są jakieś dedykowane środki do gum w aparacie. Naniesie się tego na aparat a potem zafajczy obiektyw.
    weszłaś w ten temat czy nie? O_O
    PLAK SIĘ NIE NADAJE I ZOOMI PODAŁ LINKA DO DOBREGO PREPARATU
    Oleje samochodowe, dla przemysłu, silnikowe - Shell Helix Polska -Środek do czyszczenia deski rozdzielczej
    KUPISZ GO NA STACJI SHELL.
    SONY

  8. #8

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    Ok dzieki ale jak ten środek działa z gumą on jest do plastiku bo nie widziałam gumowych desek rozdzielczych. Może za pół roku zacznie parcieć i się np. rozłazić, jakieś resztki wejdą w obietyw i popsują bebechy - uszczeli, dystanse itp.
    Kolega pisze - " a do obiektywów - zwykle przed sprzedażą lub po zakupie używanego" jak w salonie samochodowym, tylko czy ten kupiony jest na sprzedaż, ja narazie nie sprzedaję więc wolę coś co mi nie popsuje gumy.
    Co do rozłażenia i klejenia gumy, mam taki GPS który leżał z 3 lata w szufladzie i teraz jak go wyjęłam to ta obudowa się klei, coś jak by go posmarowano rozpuszczalnikiem.
    Nie chce tego z obiektywami za jak by nie patrzeć znaczną sumę pieniędzy.
    Ostatnio edytowane przez iza73 ; 31-12-2015 o 01:54

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    jeśli zoomi od lat stosuje to raczej by powiedział, jeśli miałoby to negatywny wpływ na gumy w obiektywach.
    SONY

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Czyszczenie gum obiektywu i body.

    ja też używam matowych, nasaczanych chusteczek do deski rozdz.i jakos nie widze złych objawów
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •