Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Nieostra prawa część zdjęcia

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2015
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Nieostra prawa część zdjęcia

    Cześć! Ostatnimi czasy zacząłem poważnie martwić się, pewnymi objawami w moim 500D, gdzie po wykonaniu klatki znaczna prawa strona kadru jest nieostra, natomiast pozostałe części kadru są bardzo zadowalające. Zaglądałem wzrokowo używając soczewek i światełka UV i nie dostrzegłem żadnych rys czy uszkodzeń na lustrze i matrycy. Dla potwierdzenia mojego problemu ustawiłem aparat na statywie i wykonałem po 6 klatek na każdym zakresie ISO (od 100 do 1600)oraz przesłonie F5-F8. AF ustawiłem na Automat i na ręczny (w centrum kadru) z prawie 200 zdjęć tylko 24 zdjęcia były wszędzie ostre jak brzytwa. Posiłkowałem się wyszukiwarką czy ktoś miał podobny problem, ale nic nie znalazłem podobnego. Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?

    Pozdrawiam!

  2. #2
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez WaMNip Zobacz posta
    Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?
    Sprawdź z innym obiektywem. Takie objawy daje "przekoszenie", tj. jeśli jedna soczewka (lub grupa soczewek) nie jest ustawiona idealnie w osi.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez WaMNip Zobacz posta
    Cześć! Ostatnimi czasy zacząłem poważnie martwić się, pewnymi objawami w moim 500D, gdzie po wykonaniu klatki znaczna prawa strona kadru jest nieostra, natomiast pozostałe części kadru są bardzo zadowalające. Zaglądałem wzrokowo używając soczewek i światełka UV i nie dostrzegłem żadnych rys czy uszkodzeń na lustrze i matrycy. Dla potwierdzenia mojego problemu ustawiłem aparat na statywie i wykonałem po 6 klatek na każdym zakresie ISO (od 100 do 1600)oraz przesłonie F5-F8. AF ustawiłem na Automat i na ręczny (w centrum kadru) z prawie 200 zdjęć tylko 24 zdjęcia były wszędzie ostre jak brzytwa. Posiłkowałem się wyszukiwarką czy ktoś miał podobny problem, ale nic nie znalazłem podobnego. Czy ktoś z doświadczonych Canoniarzy ma odpowiedź na mój problem?

    Pozdrawiam!
    Jaki to obiektyw?

  4. #4
    Bywalec Awatar DarekB
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Działdowo
    Wiek
    56
    Posty
    182

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Widziałem coś podobnego w EF 24-105L.
    Takie klatki pojawiały się losowo, tak 10% całości.
    Szkło było 2 razy w serwisie na Żytniej i za każdym razem serwis stwierdzał, że u nich wszystko ok.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2015
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Korzystam z dwóch obiektywów, standardowy kit 18-55, oraz Tamron 18-200. Obiektywy sprawdzałem na EOS 450D i wszystko było w porządku.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Położenie matrycy w aparatach też się reguluje, może być z tym jakiś problem.
    Jeśli efekt jest wyraźny na tak ciemnych obiektywach, i nie zależy od obiektywu, proponuję wycieczkę na Żytnią (E-CSI), jeśli nic się nie zmieniło, diagnoza jest darmowa. Masz tez drugi autoryzowany serwis (Fototronik, ul.Żurawia), nie wiem jak u nich z warunkami diagnozy i serwisu.
    Zanim się wybierzesz, warto byłoby sprawdzić to na jakimś jasnym (mała głębia ostrości) obiektywie i porównać z innym aparatem w dokładnie takich samych warunkach (zaraz się narażę niektórym kolegom, ale chyba pasowałoby zdjęcie ściany z drobnymi szczegółami, ze statywu, z aparatem ustawionym tak, aby oś optyczna obiektywu była prostopadła do ściany).

  7. #7
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Położenie matrycy w aparatach też się reguluje, może być z tym jakiś problem.
    Może to też być coś nie tak z bagnetem...
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez WaMNip Zobacz posta
    Korzystam z dwóch obiektywów, standardowy kit 18-55, oraz Tamron 18-200. Obiektywy sprawdzałem na EOS 450D i wszystko było w porządku.
    Sprawdzasz na wszystkich ogniskowych ? Na obydwu obiektywach jest problem na 500D ?

  9. #9

    Dołączył
    Apr 2015
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Nieostre fragmenty zdjęć wychodzą niemal na każdej ogniskowej, na której fotografowałem gdy zauważyłem problem, a zwłaszcza na zakresie od ~30 do ~80 mm.

  10. #10
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Nieostra prawa część zdjęcia

    Jak z innymi aparatami oba dzialaja jak trzeba, to wyglada na to, ze masz matryce do ustawienia ( no chyba, ze az tak czyms sie zasyfila po jednej stronie). A nie czysciles jej ostatnio? A moze stuknales w cos aparatem?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •