Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

  1. #1

    Domyślnie Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Powiedzcie proszę jak z tym autofokuesm w końcu jest.
    Udało mi się dorwać jasną stałkę Canona 24mm 1.4 II (która nie ma opinii demona celności). Na początku wymagała mikroregulacji bo miała spory FF (+13 w body 6d). Jednak dalej miałem problem z powtarzalnością celności autofokusa. Nie wytrzymałem i przymocowałem body do statywu, a naprzeciwko ustawiłem kontrastowy wydruk. W liveview oczywiście kontrastowy AF i wszystko OK, celny i powtarzalny. Po przełączeniu na fazowy zaczyna się jazda (dosłownie). Korzystałem z wężyka i po każdym niemal naciśnięciu słyszę i widzę jak wskaźnik „focusa” na podziałce: w lewo, w prawo, w lewo, w prawo, czasami kilka razy się zatrzyma w dobrym punkcie – tym samym co liveview, potem znowu w lewo, w prawo, w lewo… itd. Oczywiście jak robiłem zdjęcia w skrajnych punktach rozjazdu to utrata ostrości jest zauważalna.
    Sprawdziłem sobie jeszcze na 50mm 1,8 stm i efekt podobny, 135L już dużo mniej, 17-40 żadnego ruchu i „bujania” w stosunku do liveview (ale przy świetle 4 to GO jest tak duża, że nie ma znaczenia).
    Światło było „żarówkowe” ale było naprawdę jasno. Zresztą w dzień „bujanie” występuje też.
    Proszę nie piszcie tylko, że to wina użytkownika, że GO jest cieniutka (to to ja wiem), bo aparat i obiekt był w totalnym bezruchu.

    Dodatkowo próbowałem ją potraktować FoCal'em i efekt był taki, że program kilka razy wywalał komunikat o tym, że wyniki są tak rozjechane i nie można kontynuować testu (wyniki na wykresach to potwierdzały).

    Z czego wynika ta wędrówka AF?
    Czy to jest normalna cecha jasnej stałki w połączeniu z AF fazowym?
    Czy może coś być nie tak z puszką? Jakby co to dmuchałem czujniki AF.

    Z góry dziękuję.

  2. #2
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Cytat Zamieszczone przez milsa666 Zobacz posta
    Z czego wynika ta wędrówka AF?
    Czy to jest normalna cecha jasnej stałki w połączeniu z AF fazowym?
    Czy może coś być nie tak z puszką? Jakby co to dmuchałem czujniki AF.
    Facet, który przez 15 lat handlował sprzętm Canona powiedział mi, że w przypadku obiektywów klasy L rozrzut jakościowy jest w nich zdecydowanie mniejszy niż rozrzut jakościowy w puszkach. To one najczęściej są przyczyną problemów z AF. Może warto byłoby sprawdzić puszke w serwisie.
    Pozdrawiam

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Kiedyś mój C 50/1.4 miał podobne objawy z 6d. Wysłałem do serwisu wtedy cały zestaw jaki miałem (jeszcze na gwarancji) dokonali kalibracji całego zestawu a w 50-tce wymienili jeszcze moduł AF, bo był jakiś problem z powtarzalnością celności (co ciekawe szkło miało niecałe pół roku).

  4. #4

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Kiedyś mój C 50/1.4 miał podobne objawy z 6d. Wysłałem do serwisu wtedy cały zestaw jaki miałem (jeszcze na gwarancji) dokonali kalibracji całego zestawu a w 50-tce wymienili jeszcze moduł AF, bo był jakiś problem z powtarzalnością celności (co ciekawe szkło miało niecałe pół roku).
    Ale rozumiem, że nie miałeś takich problemów z innymi obiektywami? Chyba, że nie miałeś innych jasnych stałek...
    Ok. Spróbuję wysłać do serwisu puszkę i szkła.
    Zobaczymy.

    Proszę jeszcze o informacje od doświadczonych kolegów/żanek czy takie zachowanie układu AF jest rzeczywiście dziwne i to, że są to jasne stałki tutaj nie ma znaczenia.

    pozdrawiam

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 256

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Na cztery wymienione przez Ciebie obiektywy trzy zaliczają niezłą dyskotekę. A to świadczy o tym że coś jest nie tak z puszką i zapewne będzie trzeba zrobić regulację układu AF do wzorca wraz z regulacją położenia matrycy, zwłaszcza jeżeli aparat ma już większy przebieg.

    Ustawienie AFMA w aparacie na +13 może z kolei wskazywać na to że coś nie tak jest z tym Twoim Canon EF 24mm f/1.4L II USM albo problem powoduje puszka. Jak masz dobry egzemplarz obiektywu to nie powinieneś nic grzebać w mikroregulacji AF, ewentualnie w jakimś bardzo minimalnym stopniu w zakresie powiedzmy -4 0 +4.

    Czytałeś oceny czytelników na Optyczne.pl związane z tym obiektywem? Canon EF 24 mm f/1.4L II USM - Optyczne.pl Jak nie to weź sobie przeczytaj tę pierwszą z 28 sierpnia 2015 pod "Podsumowanie:".

    Więc najlepiej zrobisz jak jedno i drugie wyślesz na serwis i niech się zajmą diagnostyką a poźniej zapewne naprawą.

    Ja zaliczyłem teraz coś podobnego tylko w drugą stronę. Mam teraz 5DS i wszystkie moje obiektywy ostrzą jak trzeba bez żadnych mikroregulacji. Najczęściej latam wszędzie z Canon EF 50mm f/1.8 STM bo jest mały, lekki i ostry. Przed weekendem odebrałem paczkę z nowiutkim wyprodukowanym w tym roku (2015) Canon EF 50mm f/1.4 USM. Kilka lat temu miałem używkę z Allegro i nie narzekałem prawie na nic (na pewno nie na ostrość) no to teraz powinno być wszystko na tip top bo to przecież nówka no i będzie trochę jaśniejszy więc będzie można na trochę mniejszym ISO porobić zdjęcia...

    Luz na pierścieniu od MF jak w jakichś przechodzonych Tamronach. Przy zdjęciach ze statywu gdzie cel znajdował się na odległości około 8m zbliżoną ostrość jaką mam na dzień dobry w STM-ce uzyskał na f/1.8 dopiero przy AFMA +20 a jakby się dało więcej to też by mu nie zaszkodziło. Na 2,5m celując do planszy SpyderLENSCAL praktycznie za każdym razem po przeostrzaniu pierścieniem od MF wychodziło inne zdjęcie czyli brak powtarzalności. Więc z dniem dzisiejszym odesłałem go do sklepu wraz z pismem o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość i niech mi oddają kasę skoro mam do tego prawo.
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 01-12-2015 o 00:26

  6. #6

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta
    Na cztery wymienione przez Ciebie obiektywy trzy zaliczają niezłą dyskotekę. A to świadczy o tym że coś jest nie tak z puszką i zapewne będzie trzeba zrobić regulację układu AF do wzorca wraz z regulacją położenia matrycy, zwłaszcza jeżeli aparat ma już większy przebieg.

    Ustawienie AFMA w aparacie na +13 może z kolei wskazywać na to że coś nie tak jest z tym Twoim Canon EF 24mm f/1.4L II USM albo problem powoduje puszka. Jak masz dobry egzemplarz obiektywu to nie powinieneś nic grzebać w mikroregulacji AF, ewentualnie w jakimś bardzo minimalnym stopniu w zakresie powiedzmy -4 0 +4.

    Czytałeś oceny czytelników na Optyczne.pl związane z tym obiektywem? Canon EF 24 mm f/1.4L II USM - Optyczne.pl Jak nie to weź sobie przeczytaj tę pierwszą z 28 sierpnia 2015 pod "Podsumowanie:".

    Więc najlepiej zrobisz jak jedno i drugie wyślesz na serwis i niech się zajmą diagnostyką a poźniej zapewne naprawą.

    Ja zaliczyłem teraz coś podobnego tylko w drugą stronę. Mam teraz 5DS i wszystkie moje obiektywy ostrzą jak trzeba bez żadnych mikroregulacji. Najczęściej latam wszędzie z Canon EF 50mm f/1.8 STM bo jest mały, lekki i ostry. Przed weekendem odebrałem paczkę z nowiutkim wyprodukowanym w tym roku (2015) Canon EF 50mm f/1.4 USM. Kilka lat temu miałem używkę z Allegro i nie narzekałem prawie na nic (na pewno nie na ostrość) no to teraz powinno być wszystko na tip top bo to przecież nówka no i będzie trochę jaśniejszy więc będzie można na trochę mniejszym ISO porobić zdjęcia...

    Luz na pierścieniu od MF jak w jakichś przechodzonych Tamronach. Przy zdjęciach ze statywu gdzie cel znajdował się na odległości około 8m zbliżoną ostrość jaką mam na dzień dobry w STM-ce uzyskał na f/1.8 dopiero przy AFMA +20 a jakby się dało więcej to też by mu nie zaszkodziło. Na 2,5m celując do planszy SpyderLENSCAL praktycznie za każdym razem po przeostrzaniu pierścieniem od MF wychodziło inne zdjęcie czyli brak powtarzalności. Więc z dniem dzisiejszym odesłałem go do sklepu wraz z pismem o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość i niech mi oddają kasę skoro mam do tego prawo.
    Hmm.
    Canon ma zaledwie 1+ rok. Nie jest użytkowany mega intensywnie na pewno nie ma 10k zdjęć.
    Co ciekawe dopowiem, że na wszystkich tych stałkach mam w mikroregulacji +ileś tam, tj. +13(24mm), +10(50mm1.8stm), +11(135mm).
    Z nich trzech 135mmL buja się najmniej.
    Ok. Wysyłam body + 3 obiektywy (może tej 50mm1.8stm nie ma po co bo i tak tam nie ma żadnej regulacji?).
    Trochę czytałem o serwisie na Żytniej, z reguły niezbyt pochlebne opinie. Jednak mam nadzieje, że ludzie chętniej i częściej piszą gdy coś jest nie tak niż w przypadku dobrze wykonanej pracy.
    Ma ktoś najświeższe opnie?
    Jak przygotować aparat? - Trzeba dołączyć kartę SD? Trzeba wyczyścić mikroregulację na 0 dla wszystkich obiektywów?
    Trochę strach tyle kasy tak kurierem puszczać...

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 256

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Ile to wszystko jest razem warte? Z piętnastaka? To tyle co sam mój obecny aparat. Więc ludzie ze sklepu w którym go kupowałem online też pewno mieli stres czy dojdzie w całości ale doszedł. Nie można nastawiać się od razu negatywnie na to "że coś się stanie" bo wtedy się na pewno stanie.

    To już od Ciebie zależy czym wyślesz, oni korzystają z UPS Zgłoś sprzęt - autoryzowany serwis fotograficzny CSI Foto i Video Ja osobiście nie mam absolutnie żadnych złych doświadczeń z tą firmą kurierską czego nie mogę powiedzieć o wszystkich innych. W takim przypadku wysyłka na ich koszt dotrze do nich na drugi dzień ale raczej nie będzie ubezpieczona. Jak chcesz mieć ubezpieczoną i nie stracić majątku na opłatę za wysyłkę to trzeba by skorzystać z oferty jakiegoś pośrednika np. https://www.sendit.pl/oferta albo w ostateczności Pocztexem Cennik - Pocztex | cennik.poczta-polska.pl W takim wypadku wysyłasz sprzęt na swój koszt.

    Cytując serwis:

    "Prosimy o niedołączanie akcesoriów nie mających związku ze zgłaszaną usterką. Za takie akcesoria serwis nie bierze odpowiedzialności."

    Zdejmujesz "gumkę" z wizjera, wyjmujesz kartę pamięci, usuwasz wszystkie dane o mikroregulacji AF z aparatu, nie pamiętam co z akumulatorem czy się go zostawia czy też nie ale chyba nie. Nie pamiętam co z akumulatorem bo na Żytnią wysyłałem sprzęt raz w życiu bodajże w 2011 roku.

    Jak nigdy nie spisywałeś sobie gdzieś na kartce numerów seryjnych sprzętu to zrób to teraz i zostaw w domu tę informację.

    Przed wysyłką i całkowitym zamknięciem paczki obfotografowujesz ją w środku tak żeby było widać co w tej paczce jest - musisz mieć jakiś dowód na to że faktycznie sprzęt takiej wartości był w środku na wypadek jakichś problemów z dostawą.

    Serwis przeprowadzi wstępną diagnostykę a po jej przeprowadzeniu dostaniesz kosztorys i podejmiesz decyzję co mają dalej robić.

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 704

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    @ milsa666 - tylko z tamtą 50tką miałem taki problem, z innymi nie (a miałem jeszcze wtedy 85.1.8, a teraz mam z jasnych jeszcze 135/2)

    Jak wróciła z serwisu - zero problemów tego typu.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Puszka i 24L poszedł do serwisu.
    Zobaczymy co będzie.
    Postanowiłem wysłać tylko "najgorszy" obiektyw. W nadziei, że jeżeli zostanie skorygowana puszka (pod kątem FF) to poprawi się sytuacja z pozostałymi, a jeżeli 24L jest wadliwy to zostanie prawidłowo zdiagnozowany.
    Dam znać jaki będzie efekt.
    Mam tylko nadzieję, że zdążą jeszcze przysłać wszystko przed świętami...

    Ma ktoś doświadczenia po jakim czasie następuje "diagnoza" i jak czasowo wygląda "typowa" usługa serwisowa?

    pozdrawiam

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie Odp: Wędrówki autofokusa a jasne stałki

    Jeśli tylko kalibracja to maksymalnie w ciągu tygodnia sprzęt powinien być z powrotem.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •