Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73

    Domyślnie Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Cześć,
    mam problem i nie udało mi się znaleźć żadnego wątku na ten temat. Być może ktoś będzie w stanie mi pomóc.

    Chodzi o aparat 1DS mark III, a także aparat 1D mark III.

    Zdjęcia zrobione w trudnych warunkach oświetleniowych (brak światła, punktowe silne światła etc, wysokie ISO) mają w prawym dolnym rogu doświetlony punkt. Podczas wywoływania zdjęcia z RAW przy podbijaniu parametru ekspozycji pojawia się wyraźny punkt o fioletowym zabarwieniu. Jest on bardzo dobrze widoczny w 1DS, i znacznie mniej widoczny na 1D. Posprawdzałem zdjęcia, jak zmniejszy się ISO poniżej 1600 problem niemal zanika/zanika. Na 1600 jest jeszcze dość mocno widoczny.

    Załączam zdjęcia przedstawiające problem:
    zdjęcie testowe, 1DS
    zdjęcie testowe 2, 1DS
    zdjęcie "terenowe", 1DS
    zdjęcie terenowe, 1D. Uwaga zła obróbka, lewa strona mocno przyciemniona aby nie rozpraszać wzroku

    Na doświetlonym zdjęciu z pokoju problem jest niemal niewidoczny, ale jednak istnieje. W dodatku widać tam punkt na środku, okazał się on syfem na matrycy w postaci drobinki prawdopodobnie oleju - dmuchnięcie na matrycę spowodowało "rozpłynięcie" się na boki, potem musiałem mocno się narobić aby to wytrzeć ściereczką bo się rozmazywało.

    Czy ktoś spotkał się z takim problemem w tych aparatach? O ile mi wiadomo żaden nie miał uderzonej matrycy, nie było też na nie świecone mocnym światłem, poza tym zbieżność obu punktów raczej eliminuje zdarzenie przypadkowe. Jakiś błąd tych modeli który wychodzi dopiero w tak specyficznych warunkach? Miałem 5D mk II, mam 40D i tego typu problemów nie zaobserwowałem.

    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Wygląda to na efekt grzania się elementów w pobliżu matrycy.
    Wysoka czułość + długie czasy?
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 029

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Wygląda to na efekt grzania się elementów w pobliżu matrycy.
    To ewidentnie potwierdzają testy na optycznych:
    Test Canon EOS-1D Mark III - Szumy i jakość obrazu w RAW - Test aparatu - Optyczne.pl
    Też widać po prawej stronie na dole jaśniejsze półkole w wysokich czułościach.
    Jak podkręciłem kontrast w fotoedytorze to podobne półkole jest też w prawym górnym rogu klatki,
    1DX + 50L

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Wysoka czułość, czasy niebardzo 1/80 lub 1/100 w tym przypadku, może 1/60 ale nie więcej tutaj akurat. Pytanie tylko czy to kwalifikuję się jako wada czy też cecha produktu? I jeśli, to jak to ograniczyć? W tym przypadku w grę może wchodzić temperatura otoczenia, poddasze było po pożarze i było tam dość ciepło, być może aparaty się trochę rozgrzały - a że DS ma większą matrycę co za tym idzie sam wytwarza większą temperaturę to problem jest bardziej widoczny. Tak czy owak dzięki za info.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    wycierałeś "ściereczką" matrycę?!
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Nie, wycierałem olej.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    ale z matrycy? bo nie bardzo zrozumiałem gdzie miałeś ten olej
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Problem z matrycą? Punktowe doświetlenie na zdjęciu. 1DS/1D mk III

    Na matrycy. Nie wiedziałem na początku, że to olej. Wytarłem go specjalną ściereczką i matryca działa dobrze, poprzednie kilka aparatów też przetrwało kilka lat użytkowania więc nie ma nad czym dyskutować. Problem w wątku dotyczył czegoś zupełnie innego.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •