Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

  1. #1

    Domyślnie Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Witam na forum

    Od razu przejdę do rzeczy. Zamówiłam niedawno obiektyw Canon 70-200 f/4L USM (wersja bez IS), dziś do mnie dotarł. Niestety, nie działa jak powinien... Mianowicie, skala odległości nie sięga 1,2 - zatrzymuje się na 1,5 i dalej nie idzie, zarówno w AF jak i MF. Przy AF próba przeskoczenia na 1,2 charakterystycznie "strzela", jakby się zaciął, próbował do skutku. Dzieje się tak przy całym zakresie ogniskowych, od 70 po 200. Również zmiana przełącznika na 1.2 - ∞ nic nie daje. Przy opcji 3 - ∞ mierzy od 2,5 do ∞. Nie wiem, jakie są prawidłowości, nigdy nie miałam obiektywu ze skalą odległości, ale nawet logicznie myśląc, skoro przełącznik mówi, że jest od 1,2 do ∞ , to przy ostrzeniu powinno przerzucić całą skalę. Znalazłam nawet film, na którym widać, że skala idzie od początku do końca (https://www.youtube.com/watch?v=V3jMjjQTNSM) - u mnie tak nie ma. Raczej nie ma to znaczenia, ale używam Canona 70D.

    Niestety, mieszkam w mieście, w którym jest tylko jeden sklep ze sprzętem fotograficznym, ale ten sklep napraw nie prowadzi (jedynie wysyła do serwisu), więc nie wiem, czy sprzedawca będzie w stanie chociaż domyśleć się, co się dzieje i oszacować koszt naprawy.

    Sprzedający zgodził się na zwrot pieniędzy - nie był przekonany, zgodził się przyparty do muru, ale nie zdziwię się, jeśli jutro jego telefon przestanie odpowiadać... Nawet, jeśli przyjmie zwrot bez problemu, chciałabym się dowiedzieć, co może powodować ten problem, czy to poważna usterka i czy naprawa jest kosztowna i jak bardzo? z góry dziękuję za pomoc!

    to mój pierwszy obiektyw z serii L i już na początku takie problemy...

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2 018

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Ale jaki koszt naprawy? Rozumiem, że obiektyw kupiony niedawno. Masz paragon, sklep to nie prowizoryczny warzywniak na chodniku. Żądasz naprawy lub wymiany na nowy i po sprawie. Obiektyw ewidentnie walnięty.
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  3. #3

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    niestety, obiektyw kupiony na jednym z serwisów ogłoszeniowych, brak pudełka i paragonu. tak że kwestia zwrotu do sklepu itp nie wchodzi w grę, stąd pytam tutaj. obiektyw odbierał mój mąż, niestety fotografia jego pasją nie jest i sprawdził obiektyw jak zwykły, czy nie ma rys na szkłach, czy robi zdjęcia, czy nie ma mazów itp, ale nie zauważył, że skala odległości nie dochodzi do końca, a sprzedający go nie poinformował (również mnie w trakcie rozmowy, kiedy zapytałam o wady i uszkodzenia, odpowiedział, że jest perfekto, żadnych wad i działa idealnie) - albo sam nie zauważył, albo wykorzystał brak wiedzy mojego męża. niestety, nie mogłam z nim jechać, bo pracuje jako dostawca i po prostu odebrał obiektyw w trakcie pracy, więc naturalne, że mnie nie zabrał, a że do tego miejsca miał 2,5h drogi, to tym bardziej. swoją drogą, mój mąż mógł zadzwonić i poinformować, co bierze, zadać kilka pytań, nie zrobił tego i jest problem, tak że wina leży po obu stronach...

    tak jak pisałam, facet zgodził się na zwrot, ale czy do niego dojdzie, okaże się jutro. ale jeśli będzie unikał, to muszę mieć argument, m.in. w postaci kosztu naprawy, może podciągnę to pod oszustwo i zagrożę zgłoszeniem na policję czy coś - nie orientowałam się jeszcze, czy mogę. może w Polsce jest tak jak z samochodami - bierzesz co widzisz, jak nie zauważysz to twoja wina... ale w Irlandii, gdzie mieszkam i gdzie kupiłam obiektyw, może być nieco inaczej. na dowód mam screen z rozmową z facetem, jak mi pisze, że jest idealny stan itp., więc może coś bym zdziałała.

    udało mi się rozszyfrować datę produkcji, 09.2006 - rozumiem, że to może być po prostu zużycie silnika. ale też upadek, paprochy... pewnie cokolwiek.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar eleroo
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    339

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Jeśli facet powiedział, że odda kasę to dlaczego miałby nie oddać? Nie kombinuj, zwróć to szkło i już. I zanim wyciągniesz cięzką artylerię pogadaj może najpierw zwyczajnie? Jak na razie nie ma powodów do obaw. Koszty naprawy nie będą niskie 150-200 euro trzeba liczyć lekko.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Chciałabym uzasadnić jakoś ten zwrot, a przy okazji uniknąć takich problemów w przyszłości i trochę nauczyć się co nieco o kupowaniu takiego sprzętu z drugiej ręki... Zresztą, rożnie bywa, dopóki nie oddał pieniędzy, nie mogę być niczego pewna...

    Przed chwila byłam w tzw camera shop, potwierdzili problem z focusem (przy lekkim ściśnięciu pierścienia czuć opór w okolicach 5 ft - to wg sprzedającego znak, ze w tym miejscu cos blokuje)... A naprawa może kosztować pomiędzy 150 a 300 euro, nie licząc 40 e wysyłki i inspekcji w autoryzowanym serwisie. To tylko przypuszczenia, ale przynajmniej wiem, że to nie jest byle usterka.

    No nic, ciężką artylerię wyciągnę w ostateczności, ale mimo wszystko dobrze czegoś się nauczyć...

  6. #6
    Początki nałogu Awatar eleroo
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    339

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    A nie no pewnie, uczyć się zawsze dobrze Chodziło mi raczej o to, żeby niepotrzebnie w popłoch nie wpadać. Zwrot uzasadniasz tym, że szkło nie jest w pełni funkcjonalne, to w zupełności wystarczy. Facet na razie nie dał powodów do niepokoju, nie zbył Cię przecież, napisał, że odda kasiorkę. Jak zacznie robić kłopoty, wtedy sie będziesz martwić. Nimniej przygotowanym warto być i to dobre podejście. Powodzenia!

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    pieniądze zwrócone, uff... chociaż facet zaczął kręcić, przyniósł dalmierz, lampę, zaczął opowiadać, że bez tego sprzętu nie docenię obiektywu, że z następnym będzie tak samo i inne tego typu bajki. szkoda było słuchać farmazonów, nawet nie było mowy o naprawach itp, stwierdziłam, że nie ma co, bo jeszcze pieniędzy nie odda. jak wierzy w sprawność swojego sprzętu, to niech wierzy dalej, lepiej, żeby mnie o uszkodzenia nie posądzał. skoro profesjonalista w sklepie potwierdził uszkodzenie, mając obiektyw w ręku, również tu było mi powiedziane, że jest ewidentnie uszkodzony, to swoje już wiem i to mi wystarczy. a co z nim dalej zrobi, to już nie moja broszka.

    ale swoją drogą, z tego, co widziałam, to obiektyw został ponownie wystawiony na sprzedaż. facet widocznie nie bierze pod uwagę żadnej naprawy, kolejnej osobie sprzeda go jako obiektyw w super kondycji. mam jednak nadzieję, że następcy będą mądrzejsi ode mnie i nie wyślą nieobytych w temacie mężów czy żon na inspekcję...

    ostatecznie zdecydowałam się na zakup nowego egzemplarza, w sklepie, z gwarancją, za dodatkowe 150 euro. nowy to jednak nowy, jest gwarancja, dłużej posłuży, a i z ewentualną sprzedażą będzie dużo łatwiej, bo za kilka lat nie będzie aż tak wysłużony (biorąc pod uwagę, że nie robię zdjęć profesjonalnie i nie wyeksploatuję go nadmiernie - tym bardziej).

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Adam71
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Pruszków
    Wiek
    53
    Posty
    316

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Nie wiem jaka puszka ale poważnie pomyśl na wersją IS. Nawet używaną. Jeśli APSC to tym bardziej bo przy cropie to przy F4 musisz trzymać czas 1/300 albo lepiej na długim końcu . Reguła 1/f dla tele.
    Ostatnio edytowane przez Adam71 ; 07-11-2015 o 14:02

  9. #9
    Uzależniony Awatar trothlik
    Dołączył
    Sep 2004
    Wiek
    46
    Posty
    782

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Cytat Zamieszczone przez Adam71 Zobacz posta
    Nie wiem jaka puszka ale poważnie pomyśl na wersją IS. Nawet używaną. Jeśli APSC to tym bardziej bo przy cropie to przy F4 musisz trzymać czas 1/300 albo lepiej na długim końcu . Reguła 1/f dla tele.
    I tu bym uważał.
    Mam 70-200 f4 LIS
    Działa teraz bez zgrzytu ale to w sumie 3 szkło. Dwa pierwsze posypały się w przeciągu roku. Na szczęście obowiązywała je gwarancja. Szkło jak najbardziej warte polecenia jednak nie pchałbym się w używane...
    trothlik
    "Nie istnieją różnice prócz różnic stopni między różnymi stopniami i brakiem różnicy. To znaczy w przekładzie na ludzki język: któż teraz nie pije".

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    2 872

    Domyślnie Odp: Canon 70-200 f/4L USM - problem z fokusem

    Cytat Zamieszczone przez Nikaa87 Zobacz posta
    pieniądze zwrócone, uff... chociaż facet zaczął kręcić, przyniósł dalmierz, lampę, zaczął opowiadać, że bez tego sprzętu nie docenię obiektywu, że z następnym będzie tak samo i inne tego typu bajki. szkoda było słuchać farmazonów, nawet nie było mowy o naprawach itp, stwierdziłam, że nie ma co, bo jeszcze pieniędzy nie odda. jak wierzy w sprawność swojego sprzętu, to niech wierzy dalej, lepiej, żeby mnie o uszkodzenia nie posądzał. skoro profesjonalista w sklepie potwierdził uszkodzenie, mając obiektyw w ręku, również tu było mi powiedziane, że jest ewidentnie uszkodzony, to swoje już wiem i to mi wystarczy. a co z nim dalej zrobi, to już nie moja broszka.

    ale swoją drogą, z tego, co widziałam, to obiektyw został ponownie wystawiony na sprzedaż. facet widocznie nie bierze pod uwagę żadnej naprawy, kolejnej osobie sprzeda go jako obiektyw w super kondycji. mam jednak nadzieję, że następcy będą mądrzejsi ode mnie i nie wyślą nieobytych w temacie mężów czy żon na inspekcję...

    ostatecznie zdecydowałam się na zakup nowego egzemplarza, w sklepie, z gwarancją, za dodatkowe 150 euro. nowy to jednak nowy, jest gwarancja, dłużej posłuży, a i z ewentualną sprzedażą będzie dużo łatwiej, bo za kilka lat nie będzie aż tak wysłużony (biorąc pod uwagę, że nie robię zdjęć profesjonalnie i nie wyeksploatuję go nadmiernie - tym bardziej).
    Jest kilka możliwości na w miarę pewny zakup:
    -kupuj używany sprzęt w zarejestrowanych firmach, masz 14 dni na zwrot, bez nerwów
    -kupuj z odbiorem osobistym
    -kupuj nowy sprzęt

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •