Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Canon 30 - firmware

  1. #1
    Awatar quetzal
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie Canon 30 - firmware

    Sprawa jest taka: Mam Canona 30, którym bardzo lubię focić. Jak dotąd używałem go ze szkłami systemowymi, ale próbuję zmusić go do współpracy także z obiektywami M42. Przeszczepiłem mu matówkę od Canona EF-M, co sprawiło że ostrzenie stało się bajką, wciąż jednak pozostaje kwestia pomiaru światła. Wiem, że ten model ma z tym problem i przekłamuje, więc póki co biegam ze światłomierzem. W którymś z wątków na tym zacnym forum przeczytałem, że aktualizacja oprogramowania mogłaby być rozwiązaniem. Stad moje pytanie - czy w tego analoga można wgrać nowszy firmware, a jeżeli tak, to czy to rzeczywiście coś da i jak się za to zabrać?

  2. #2
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Canon 30 - firmware

    czy w tego analoga można wgrać nowszy firmware
    Teoretycznie tak, bowiem błędny pomiar światła z obiektywami niesystemowymi (błąd o ok 3 EV) dotyczył tylko EOSów 30/33 z początkowej produkcji. Nowsze aparaty mierzyły światło poprawnie, zaś starsze mogły mieć oprogramowanie aktualizowane w serwisie, bodaj czy nie w ramach gwarancji.

    Inna sprawa, że aparat po wymianie matówki może i tak nie do końca prawidłowo mierzyć ekspozycję przy otworze roboczym i mniejszych otworach przysłony.
    Ostatnio edytowane przez FlatEric ; 03-11-2015 o 18:14
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  3. #3
    Awatar quetzal
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Canon 30 - firmware

    No i właśnie, ciekawi mnie w jaki sposób serwis aktualizował oprogramowanie. Z podłączeniem tego EOSa do komputera chyba nie bardzo, ponieważ jedyne wejście, jakie ma, to wejście wężyka spustowego. No i skąd wziąć soft...

    Zastanawiałem się też nad ugryzieniem tego w inny sposób i zakupem adaptora M42/EOS z programowalnym dandelionem. Tak, żeby aparat "myślał", że ma podłączony obiektyw systemowy o konkretnej ogniskowej i zadawane różne wartości przysłony, a nie obliczał ekspozycji dla domyślnego 50 mm f/1.4. Czy to mogłoby zadziałać? A tak na marginesie, jak czytam instrukcję programowania dandeliona, to boli mię głowa. Sam diabeł nie wymyśliłby mniej intuicyjnego sposobu.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •