Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: RawTherapee - czyste ustawienia.

  1. #1
    Początki nałogu Awatar asdf
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    279

    Domyślnie RawTherapee - czyste ustawienia.

    Witam.

    Czy jest jakiś sposób na to by ten program nie poprawiał z automatu rawów?
    Problem jest taki, że sam zmienia parametry zdjęcia i wychodzą całkiem inaczej niż z DPP, nieraz okazuje się, że te poprawki są nieudolne i psują zdjęcie, wolałbym mieć większą władzę nad procesem.
    Próbowałem jeszcze bodaj UFRaw, ale on w ogóle jakoś słabo interpretował cr2.

    PS W jakim sofcie znajdę korekcję do T17-50?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Cytat Zamieszczone przez asdf Zobacz posta
    Witam.

    Czy jest jakiś sposób na to by ten program nie poprawiał z automatu rawów?
    Problem jest taki, że sam zmienia parametry zdjęcia i wychodzą całkiem inaczej niż z DPP, nieraz okazuje się, że te poprawki są nieudolne i psują zdjęcie, wolałbym mieć większą władzę nad procesem.
    ...
    Co znaczy nie poprawiał? Każdy program "wywołuje" RAWy - do tego służy. Z każdej wywoływarki zdjęcia wyglądają nieco inaczej. Nie używam Raw Therapee, ale w LR do przebiegu tego procesu służą profile, które można tworzyć i modyfikować wg własnych potrzeb.
    Przykład jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 25-09-2015 o 21:11
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  3. #3
    Początki nałogu Awatar asdf
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    279

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Wiadomo, że nieco inaczej, ale np program z tematu sprawia wrażenie jakby "poprawiał ostrość", przez co wychodzi więcej ziarna, co często wkurza.
    W jpg mało pstrykam, ale odnoszę wrażenie, że DPP jest najbliższe obrazkowi z puszki i to miałem na myśli z "niepoprawianiem".

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Używałem starszą wersję RT 4.0.11.79 i ograniczałem się do podstawowych suwaczków (WB, exp), bo większe "operacje" wymagały więcej uwagi i wprawy.

    Pozostałe operacja w PS/PSE. Owa wersja obciążała mocno kompa i nie była zbyt płynna, ale program pewnie się rozwiął od tamtej wersji.

    Między innymi dlatego zdecydowałem używać DxO.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez asdf Zobacz posta
    Wiadomo, że nieco inaczej, ale np program z tematu sprawia wrażenie jakby "poprawiał ostrość", przez co wychodzi więcej ziarna, co często wkurza.
    Zauważyłem, że to "ziarno" było widoczne na podglądzie (albo zbyt małym powiększeniu), a po zamknięciu wszystkich operacji już tego nie było tak wiele.

  5. #5
    Początki nałogu Awatar asdf
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    279

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Teraz mam V4.0.9, co ciekawe zapisany jpeg z tego programu wyświetla się z różną ilością szumów zależnie od rodzaju przeglądarki, któryś z najnowszych próbowałem na innym kompie, ale zamulał i też przesadnie wyostrzał.

    Pozostało popróbować jakieś inne programy, tylko że RT ma dla mnie jedną zaletę - działa pod Linuksem, przez co mogę go używać na bieżąco, choć finalnie i tak fotki lecą przez DPP, nie jest zbyt szybki i zdarzało mu się zwiesić, choć na razie od dłuższego czasu działał ok.

    ograniczałem się do podstawowych suwaczków (WB, exp)
    W DPP w zasadzie robię to samo, zastanawiam się czy jest jakaś większa korzyść z przejścia na inny soft, często niestety niedarmowy.

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    256

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Jeżeli zależy Tobie na kolorach to podstawową obróbkę rób w DPP (światła, cienie, korekcje obiektywu, lekkie wyostrzenie - Unsharp mask i ewentualnie lekkie odszumianie [w RT jest doskonały mechanizm odszumiania]) i tak przygotowany plik zapisz do tiff-a.

    Otwórz tiff-a w RT (najlepiej pobierz wersję 4.2 z RawTherapee Downloads ), większość zmian widoczna w powiększeniu 100%, ale RT ma takie okienka do podglądu zwane 'lupą', i teraz możesz poszaleć.

    Jeżeli zależy Ci na jakości (w planie bardzo duże powiększenie) to obróbka od początku w RT da lepszą jakość detali niż wstępna obróbka w DPP i dopieszczanie w RT.

    Na forum RT jest dział z poradnikami RawTherapee • View forum - Tutorials - polecam.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Odpaliłem RawTherapee v5.2 - jestem zaskoczony, to przepaść w stosunku do tego co było.

    Nowy interfejs, szybsze działanie, nowe możliwości. Zachęcam do wypróbowania, bo moim zdaniem naprawdę warto.

    Info o tym:

    https://404.g-net.pl/2017/07/rawther...2-bez-zludzen/

    https://www.youtube.com/watch?v=6SoRYrLhvMI

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: RawTherapee - czyste ustawienia.

    Pojawiła się wersja 5.3 z biblioteką szkieł wielu producentów - jest imponująca.
    I mamy korekcję obiektywów.

    Ten soft to już wielki kombajn, tylko trzeba pamiętać o wybraniu w zakładce ICM Profilu wejściowego *.dcp dla właściwego aparatu i zaklikania krzywych.
    Wyjdzie kolorystyka bliska tej z DPP - od ręki.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •