Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48

Wątek: Kalibracja obiektywu

  1. #21
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Tak sobie zerknalem na te twoje fotki i rzeczywiscie musialbys zrobic sobie jakas inna plansze, albo poprobowac np. na grzebieniu, czy czyms takim. Te fotki, ktore umiesciles na poczatku tematu mnie jakos nie przekonaly, ale mysle, ze to nie jest kwestia FF czy BF. One wogole jakies takie bez wyrazu sa. A czy tego obiektywu juz wczesniej ktos nie rozbieral - ten tamron to powinna byc zyleta, to jeden z najostrzejszych dostepnych na rynku, chyba, ze grzebany, to moze byc sieczka (chodzi o pierwsza od oka sekcje soczewek - tam sa, o ile pamietam, 3 soczewki regulowane kilkoma cieniutkimi podkladkami, ale w miejscu skrecania tez sa luzy wystarczajace do rozstrojenia ukladu).Sam w takim przypadku nic nie zrobisz - w zasadzie ratuje cie serwis.Ale , byc moze, ze to wina slabej jakosci tych fotek, ktore przeslales.

  2. #22

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Obiektyw nowy.
    Zdjęcia robiłem na f/2.8, po przymknięciu do 3.2 / 3.5 jest lepiej.

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez jelcyk Zobacz posta
    Tak sobie zerknalem na te twoje fotki i rzeczywiscie musialbys zrobic sobie jakas inna plansze, albo poprobowac np. na grzebieniu, czy czyms takim. Te fotki, ktore umiesciles na poczatku tematu mnie jakos nie przekonaly, ale mysle, ze to nie jest kwestia FF czy BF. One wogole jakies takie bez wyrazu sa.

    Ale , byc moze, ze to wina slabej jakosci tych fotek, ktore przeslales.
    Autor wątku wysłał później nowy test zrobiony przy wykorzystaniu innej planszy i zrobił ten test bardzo porządnie.

    RAR Archive (692 MB) -> http://bit.ly/1KtO0iL

  4. #24
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Popatrzyłem na te fotki. Na krótkich ogniskowych mało widać bo GO niweluje problem. Na 50 żadne ustawienie nie koryguje FF. Nawet na +10 obiektyw ostrzy sporo przed punktem ostrzenia. Przy jakim swietle robiłeś test ... bo jest jakieś białe. Mamy tu na CB speca od zależności pomiędzy temp barwową światła a pracą AF.

  5. #25

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    @niki68
    Światło zastane w pokoju + lampa na sankach. WB ustawione na flash.
    Mówisz, że powinno być jeszcze dalej na + ?

  6. #26
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    1. Gratuluję cierpliwości przy testowaniu.
    2. Dzięki tej długotrwałej (jak sądzę) procedurze, można powiedzieć bardzo wiele o zachowaniu się obiektywu w całym zakresie ogniskowych. W miarę zwiększania ogniskowej rośnie FF, aż do całkowicie nieakceptowalnej wartości przy 50 mm, przy której to wielkości wychodzi poza zakres mikroregulacji aparatu (jeśli oczywiście w Twojej puszce +10 to maksimum).
    3. Może to być wina złego obiektywu lub aparatu. Jeśli jakieś inne, dość jasne obiektywy działają na tej puszce bez podobnych przypadłości, to testowany obiektyw z krótkim opisem niedomagań trzeba koniecznie wysłać do kalibracji w ramach gwarancji w serwisie Tamrona. Być może będą chcieli, żeby dołączyć aparat, z którym obiektyw ma współpracować, dlatego potrzebne jest wcześniejsze nawiązanie kontaktu.
    Życzę sprawnej i szybkiej reakcji serwisu, bo moim zdaniem kalibracja u Tamrona to jedyny sposób na piękne zdjęcia, o których marzysz.

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez novitum Zobacz posta
    @GalaktycznyMuczaczo
    Mówisz, że ostrość jest akceptowalna?
    Nie wiem, może za dużo wymagam o siebie i sprzętu...
    tak wszystko jest dobrze, poprostu wychodziszz zalozenia ze to co widzisz na necie są to zdjecia z puszek foty są czesto wyostrzane poddawane solidnej obróbce , solidnej mam na mysli obrobce ktora jest dobra a nie przeciągniecie clarity na 100, wyostrzanie itp itd i wtedy dostajesz odpowiedni obraz,
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

  8. #28
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    1. Ależ się wygłupiłem z tym sianiem paniki i koniecznością słania obiektywu do serwisu Tamrona. Bardzo przepraszam przede wszystkim Zainteresowanego. Przeczytałem właśnie w necie, że EOS 50D (widzę go w EXIFie), z którym pracuje Twój Tamron ma zakres mikroregulacji FF do +20!.
    2. Ogniskowa 50 mm (widzę z Twoich zdjęć) wymaga zwiększenia wartości poprawki co najmniej do +12. Powinno być pięknie. Mikroregulacja dla tej ogniskowej jest najważniejsza, ponieważ występuje tu najmniejsza głębia ostrości i bez precyzyjnego AF przy 50 mm nie ma mowy o normalnych portretach, a opowieści o skutecznym wyostrzaniu takich ujęć przy niecelnym autofokusie trzeba między bajki włożyć (zwłaszcza, jeśli zdjęcia chcemy komuś pokazać).
    3. Jeśli optymalne dla 50 mm zwiększenie poprawki spowoduje wyraźne wyjście poza strefę ostrości mniejszych ogniskowych na przysłonie 2.8, to jednak bez serwisu Tamrona się nie obejdzie.

  9. #29

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    @mqqlka
    Dzięki, zrobię jeszcze kilka prób powyżej +10.

    @GalaktycznyMuczaczo
    Rozgryzłeś mnie Ale coraz szybciej do mnie dociera, że nigdy nie będzie tak jakbym chciał, że dobra fotka od razu z puszki wyleci... Trzeba posiedzieć przy obróbce.
    Patrząc na zdjęcia z postu poniżej:
    http://www.canon-board.info/czlowiek...7/#post1251574
    Chciałbym osiągnąć efekt po lewej stronie. Chodzi mi o te czy! Moje zdjęcia wyglądają tak jak te z prawej.
    W LR jestem w stanie to osiągnąć?

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Kalibracja obiektywu

    Kolego brak ci nie doświadczenia (tzn tego też) ale brak co fundamentalnej wiedzy na temat tego jak wyglądają Rawy czyli surówka , foty bez obróbki , takich jak ty na tym forum masa jednie wierzą że to obiektyw załatwi im sprawę inni że body i kończą z 5d3 plus L i potem zdziwko że zdjęcie nie wygląda tak jak u innych. Nie utozsamiaj obróbki z efekciarstwem i nie wiadomo jak dziwnymi filtrami , obróbka to rzeźba porządek bazy i bez tego lezysz nie ważne jak dobrze bys obrabial( nie mówie i grafice i wklejaniu tła), wiem że fajnie by było wydać 2tys i mieć jakość jak na zdjęciach u innych ale tutaj trzeba poświęcić coś wiecej niż kasę, cos znacznie potezniejszego... Czas. Wielu się nie chce i rezygnuja właśnie w tym momencie bo obróbka jest to najbardziej żmudną i nurzaca część fotografii
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •