Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

  1. #1

    Domyślnie DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Witam!
    Chciałbym zadać pytanie dotyczące poprawek korekcyjnych?
    Otóż w aparacie (70D)sa poprawki/dane korekcyjne dotyczące aberracji i winietowania, które można włączać i wyłączać. Można je także włączać i wyłączać w DPP 4.
    Natomiast w oprogramowaniu DPP 4 znajduje się coś więcej a mianowicie dane i funkcjonalność Data Lens Optimizer.
    W związku z powyższym mam pytania:
    1) co ta funkcjonalność dokładnie poprawia, jakie parametry/cechy obiektywu koryguje, co poprawia ?
    2) Jeśli jest jakaś korekcja to po co jest suwak z % tej korekcji - jak rozumieć poprawianie np w 50% ?
    3) Czy ustawienie default-owe w tym oprogramowaniu na 50% należy uznać za najbardziej właściwe ?
    4) czy gdy robię zdjęcia w jpg to aparat z automatu ma zaszyte Data Lens Optimizer i je stosuje ?

    Czy mógłby mi to ktoś wujaśnić o co chodzi z tym Data Lens Optimizer ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Lutek ; 22-07-2015 o 12:26
    Lutek
    EOS 70D | Canon 50mm f/1.8 STM | Canon 18-135 3.5-5.6 IS STM | PIXMA MG7150

  2. #2

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Cytat Zamieszczone przez Lutek Zobacz posta
    Witam!
    Chciałbym zadać pytanie dotyczące poprawek korekcyjnych?
    Otóż w aparacie (70D)sa poprawki/dane korekcyjne dotyczące aberracji i winietowania, które można włączać i wyłączać. Można je także włączać i wyłączać w DPP 4.
    Natomiast w oprogramowaniu DPP 4 znajduje się coś więcej a mianowicie dane i funkcjonalność Data Lens Optimizer.
    W związku z powyższym mam pytania:
    1) co ta funkcjonalność dokładnie poprawia, jakie parametry/cechy obiektywu koryguje, co poprawia ?
    2) Jeśli jest jakaś korekcja to po co jest suwak z % tej korekcji - jak rozumieć poprawianie np w 50% ?
    3) Czy ustawienie default-owe w tym oprogramowaniu na 50% należy uznać za najbardziej właściwe ?
    4) czy gdy robię zdjęcia w jpg to aparat z automatu ma zaszyte Data Lens Optimizer i je stosuje ?

    Czy mógłby mi to ktoś wujaśnić o co chodzi z tym Data Lens Optimizer ?

    Pozdrawiam
    ad.1. Teoretycznie koryguje zestaw matryca (w tym filtr AA) + obiektyw. Poprawia rozdzielczość, usuwa aberracje, w tym także powodowane przez mikrosoczewki matrycy. Jestem entuzjastą DLO, używam dla 55-250 STM, 85/1.2 L, 200/2.8 L, 400/5.6 z bardzo dobrymi efektami. Również dla 500/4 L IS w zestawie z konwerterami.

    ad.2. Wzmacnia/osłabia efekt działania. Ponieważ obraz jest podostrzany, to należy pamiętać, że rosną również szumy.

    ad.3. Zwykle na tym poprzestaję, czasami stosuję większe dla szczególnie problematycznych obiektywów, np. 85/1.2 czy 200/2.8 na pełnej dziurze.

    ad.4. Nie.

    --- Kolejny post ---

    I jeszcze oficjalny link:

    http://web.canon.jp/imaging/dlo/factor/index.html

  4. #4

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Cytat Zamieszczone przez jotes25 Zobacz posta
    ad.1. Teoretycznie koryguje zestaw matryca (w tym filtr AA) + obiektyw. Poprawia rozdzielczość, usuwa aberracje, w tym także powodowane przez mikrosoczewki matrycy. Jestem entuzjastą DLO, używam dla 55-250 STM, 85/1.2 L, 200/2.8 L, 400/5.6 z bardzo dobrymi efektami. Również dla 500/4 L IS w zestawie z konwerterami.
    [CIACH]
    To aberracja jest 2x usuwana?
    Zwykle tej funkcjonalności nie włączałem ale ostrość ustawiałem o 1 działke wyżej niż ustawienie standardowe czyli na 4. Czyli lepiej ustawić na te standardowe 3 ale włączyć DLO?

    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez Lutek ; 22-07-2015 o 13:02
    Lutek
    EOS 70D | Canon 50mm f/1.8 STM | Canon 18-135 3.5-5.6 IS STM | PIXMA MG7150

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Cytat Zamieszczone przez Lutek Zobacz posta
    To aberracja jest 2x usuwana?
    Zwykle tej funkcjonalności nie włączałem ale ostrość ustawiałem o 1 działke wyżej niż ustawienie standardowe czyli na 4. Czyli lepiej ustawić na te standardowe 3 ale włączyć DLO?
    2x? W Dpp jak włączysz DLO, to opcja usuwania aberracji przestaje być dostępna (bo wykonuje ją DLO).
    Lepiej włączyć DLO.

  6. #6

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Faktycznie nie zauważyłem
    Ale czy jeśli włączę DLO z defaultowym 50% to czy aberracja jest o połowę mniej usuwana niz gdy włączona jest sama korekta aberacji?
    czy korekta jest aberracji taka sama a dodatkowo możemy wzmocnić zmniejszyć inne poprawki?
    I jeszcze napisałeś, ze wzrastają szumy ale ja mam odczucie nie wzrostu szumów ale przypomina mi to artefakty w cropie przy bardzo głębokiej kompresji jpg....

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Lutek ; 22-07-2015 o 13:48
    Lutek
    EOS 70D | Canon 50mm f/1.8 STM | Canon 18-135 3.5-5.6 IS STM | PIXMA MG7150

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 054

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Samo właczenie DLO, to to samo co włączenie korekty abberacji. Procentowy stopien wzmocnienia DLO nie ma znaczenia.

    Images cannot be corrected for [Chromatic aberration] in [Lens
    aberration correction] if the Digital Lens Optimizer has been
    applied.
    This function enables the resolution of images to be increased by
    removing any remaining aberration related to image-forming capability
    or any deterioration of resolution re
    sulting from diffraction phenomena
    that are unavoidable as long as light must pass through the lens. These
    optical phenomena cannot be corrected under [Lens aberration
    correction]

  8. #8

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Dzięki, teraz zaczynam łapać
    Inne pytanie to dlaczego nie wbudowali tego na stałe do aparatu i jeszcze jedno: czy ustawienie eliminacji nierównomiernego podświetlenia na rogach i krawędziach na 70% (default) w DPP 4 odpowiada co do siły działania zaznaczeniu tej opcji w aparacie?

    Pozdrawiam
    Lutek
    EOS 70D | Canon 50mm f/1.8 STM | Canon 18-135 3.5-5.6 IS STM | PIXMA MG7150

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 054

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Cytat Zamieszczone przez Lutek Zobacz posta
    Dzięki, teraz zaczynam łapać
    Inne pytanie to dlaczego nie wbudowali tego na stałe do aparatu i jeszcze jedno: czy ustawienie eliminacji nierównomiernego podświetlenia na rogach i krawędziach na 70% (default) w DPP 4 odpowiada co do siły działania zaznaczeniu tej opcji w aparacie?

    Pozdrawiam
    Baza szkieł dużo waży, a poza tym to dość skomplikowane obliczenia jak na procki w aparatach. Ponadto po DLO raw waży 2x wiecej, przynajmniej ten z 5D.

  10. #10

    Domyślnie Odp: DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer

    Przed chwilą sprawdziłem z pierwszym lepszym RAW-em dla 70D:
    - przed DLO 23.917 KB
    - po DLO 24.059 KB

    Co do procesora to racja bo mojego i7 w laptopie to nieźle kręci wiatrakiem

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Lutek ; 22-07-2015 o 15:39
    Lutek
    EOS 70D | Canon 50mm f/1.8 STM | Canon 18-135 3.5-5.6 IS STM | PIXMA MG7150

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •