Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    61

    Domyślnie Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Witam.
    Proszę o poradę co robię źle w temacie jak niżej

    Otóż robiłem wcześniej zdjęcia "zamrażania ruchu", a konkretnie rozprysku czegoś wpadającego do wody itp. Nauczyłem się, że zamrożenie ruchu odbywa się dzięki czasowi błysku. A więc ustawienia miałem następujące: 1/200 albo 1/250 czas w aparacie i lampa Speedlite 580 II ustawiona na 1/128 błysku. Zdjęcia wychodziły całkiem przyzwoite i ostre.
    Aktualnie zakupiłem lampy Elinchrom ELC 500 i 1000 do "szybkiej" fotografii. Nie do końca się znam na wszystkim, więc proszę o poradę.
    Scena fotografowana wyglądała jak na zdjęciu poniżej.


    Ustawienia:
    aparat na 1/200 (to minimalny czas jaki mogłem ustawić), lampa Speedlite 580 II 1/128 błysku i ........ obie lampy Elinchrom ustawione na najmniejsza siłę błysku (wyszedłem z założenie, że działa ta sama zasada, że im słabszy błysk tym krótszy, który właśnie zamrozi wszystko).
    Efekt poniżej (jak widać zdjęcie jest ostre, ale elementy "spadające" nie zostały "zamrożone").


    Proszę o pomoc co robię źle
    Ostatnio edytowane przez scyther5 ; 23-06-2015 o 13:10

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Zapewne blysk studyjnych lamp jest dluzszy niz 1/128 580-tki.

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    255

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Za dużo światła zastanego?
    Zrób dla porównania zdjęcie bez lamp - parametry na aparacie bez zmian.
    Ostatnio edytowane przez Adlatus ; 23-06-2015 o 14:22

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    61

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Zapewne blysk studyjnych lamp jest dluzszy niz 1/128 580-tki.
    Opis lamp: "Ponadto super krótkie czasy błysku ELC 500 – 1/5000 s, ELC 1000 – 1/5260 s, (t0,5) umożliwiają zamrożenie ruchu jak nigdy dotąd. " ..... to już nie wiem jak się do tego odnieść.

    Cytat Zamieszczone przez Adlatus Zobacz posta
    Za dużo światła zastanego?
    Zrób dla porównania zdjęcie bez lamp - parametry na aparacie bez zmian.
    Nie do końca rozumiem. Jak bez lamp? Bez wszystkich trzech? Czy tylko te Elinchromy "odrzucić"?
    Co do światła zastanego to zdjęcie przy tych parametrach jakie miałem (bez żadnej lampy) było ...w zasadzie go nie było. Za ciemno, nic nie widać.

  5. #5
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    255

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Cytat Zamieszczone przez scyther5 Zobacz posta
    Co do światła zastanego to zdjęcie przy tych parametrach jakie miałem (bez żadnej lampy) było ...w zasadzie go nie było. Za ciemno, nic nie widać.
    O to mi chodziło. Patrząc na zdjęcie planu zdjęciowego, widać po prawej silne źródło światła które mogło dać efekt widoczny na zdjęciach.
    Twoja odpowiedź wykluczyła moje podejrzenia.

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    61

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Cytat Zamieszczone przez Adlatus Zobacz posta
    O to mi chodziło. Patrząc na zdjęcie planu zdjęciowego, widać po prawej silne źródło światła które mogło dać efekt widoczny na zdjęciach.
    Twoja odpowiedź wykluczyła moje podejrzenia.
    Z tego co pamiętam to przysłona była dość domknięta, pewnie w granicach f11, a czas 1/200, więc na pewno było ciemno.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Cytat Zamieszczone przez scyther5 Zobacz posta
    Proszę o poradę co robię źle w temacie jak niżej
    Obawiam się, że jedyne co zrobiłeś źle, to zasugerowanie się czasami błysku podawanymi dla tych lamp Elinchroma :/
    Lampy systemowe przy minimalnej mocy schodzą do czasów błysku 1/20000 s - 1/30000 s, w studyjnych jest to znacznie więcej (jak właśnie się przekonałeś).
    Według specyfikacji z artykułu na Lampy studyjne Elinchrom ELC Pro-HD 500 i 1000 - Optyczne.pl najkrótszy błysk jest przy mocy w okolicy "3.cośtam", może to wystarczy?
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 23-06-2015 o 19:42

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    61

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Rzeczywiście, nie wiem jak to przeoczyłem. Zrobie testy i zobaczymy jak to wyjdzie.

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Zamrozic ruch to pojecie bardzo wzgledne a wiara w to co marketingowcy podaja w opisach produktow to duzy blad.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    48
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: Zamrożenie ruchu - czas błysku (lampy Elinchrom elc 500/1000)

    Im mniejsza moc lampy błyskowej tym krótszy czas błysku a tym samym większa szansa zamrożenia ruchu. Niestety będziesz musiał pracować na wyższych czułościach aby zminimalizować moce lamp.
    Najlepiej zdjęcia robić w kompletnej ciemności tak aby zminimalizować wpływ światła zastanego. Nawet piloty powyłączaj.
    Ostatnio edytowane przez zanussi ; 24-06-2015 o 14:04
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •