ten wykres uzmyslawia jedynie jak wrazliwym na rozne czynniki zewnetrzne jest detekcja fazy.
pomiar zalezy od barwy swiatla.
w nowych aparatach , c5mk3 , c1dx wprowadzono uklad kompensujacy barwe swiatla.
sam naped pierscieniowy usm jest wrazliwy na temperature otoczenia.
ten pomiar robilem kilka lat temu - tutaj dla dwoch skrajnych przypadkow - zachmurzenie temp. o ile pamietam dobrze powazej 8000 K i w sloncu temp ok 4000 K.
wowczas zmagalem sie z af canona i nie qmalem jak on dziala , dlaczego tak blednie?
Dzisiaj nie mam wiekszych problemow , zdaje sobie sprawe z ograniczen .
Okazuje sie , z np przy wschodzie slonca mamy FF , a w dzien gdy pojawi sie zachmurzenie bedzie BF. Niestety to nie sa male roznice.
przeciecei tych krzywych daje poprawke , ktora srednio fotografujac i w sloncu i w chmurach da nam najmniej nieudanych zdjec.
ale gdybysmy chcieli " wycisnac wszystke soki" to trzebaby troche inaczej kalibrowac dla slonca , inaczej dla chmur.
oczywiscie nie robi sie tak , ale warto wiedziec ze taki problem wystepuje . gdyby AF nie trafial , to warto sie zastanowic , czy nie jest to kwestia barwy swiatla.
to jest pomiar rozdzielczosci obiektywu , tak jak robia to optyczne , przez pomiar na tablicy wartosci MTF50, przy nastawie ostrosci za pomoca af detekcji fazy.
wartosci liczbowe sa inne ( wyzsze) niz u optycznych , ale to nie ma znaczenia. wazne by pomiarow dokonywac w tych samych warunkach.
mtf wyznaczam za pomoca imatest.
zmieniam poprawke AF w zakresie od -20 do +20 co 5 krokow , wykonuje 10 strzalow dla kazdej poprawki , wyliczam srednia z mtf przeliczonej na rozdzielczosc.
Pozniej jest kreslona krzywa - zaleznosc jest dobra. Tutaj tego nie pokazuje , ale przy pelniejszej analizie , kreslilem krzywe ufnosci - leza stosunkowo blisko.
widac wyraznie , ze oziebienie barwy swiatla powoduje przesuniecie w kierunku BF. To nie zalezy od obiektywu , tylko od aparatu.
Co jest wazane i to warto wiedziec?
Rozkalibrowany AF nie tylko ze ostrzy za dlugo lub za krotko o jakas stala wartosc , ale kilkukrotnie zwieksza sie rozrzut - tzn raz trafia , raz nie trafia - i to niekoniecznie musi byc wina obiektywu .
Pytanie jak trafia obiektyw w zasadzie jest pytaniem niewlasciwym. Trafia uklad AF , ktory znajduje sie w aparacie i obiektywie.
Jesli jest ciemno i AF nie trafia a w dzien trafia , to nie jest to wina obiektywu tylko puszki.
Czy o to chodzilo w Twoim zapytaniu ?