Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    33

    Domyślnie Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Do tej pory myślałem że FF/BF to wada AF, tymczasem po raz pierwszy potkałem się z przypadkiem błędu BF przy ostrzeniu manualnym.
    Rzecz dotyczy obiektywu C 24-70f4L IS. Ostrzę poprzez LV manualnie a punkt ostrości jest wyraźnie przesunięty do tyłu. Spotkał się ktoś z Was z podobnym problemem?

    Wszystko testowałem w warunkach studyjnych, statyw, wyłączona IS, wyzwalanie zdalne itd ...
    Ostatnio edytowane przez Tomek De ; 07-06-2015 o 12:39

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Na LV żadnego błędu ostrzenia nie powinno być. Zdjęcie robione jest na pełnej dziurze? Jeśli nie, to może ostrość pływa przy przymykaniu z powodu aberracji sferycznej? W 24-70L bym się tego nie spodziewał ale może jakaś felerna sztuka?
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2015
    Posty
    33

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Testy robiłem dla f4, f5,6 oraz f8. Zarówno pod kątem 45st jak też z ustawieniem prostopadłym. Za każdym razem ten sam błąd. Zawsze ostrość za punktem ostrzenia.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Zagadkowa sytuacja. Zdajesz sobie sprawę z tego, że to jest w zasadzie niemożliwe? Obraz na LV pochodzi dokładnie z tego samego miejsca co późniejsze zdjęcie. Jesteś pewny, że problem nie leży gdzie indziej? Nie wiem, mało sztywny statyw czy głowica, źle umocowany fotografowany obiekt, itp? Próbowałeś wyzwalać aparat wężykiem lub zamowyzwalaczem?
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Cytat Zamieszczone przez Tomek De Zobacz posta
    Do tej pory myślałem że FF/BF to wada AF, tymczasem po raz pierwszy potkałem się z przypadkiem błędu BF przy ostrzeniu manualnym.
    Rzecz dotyczy obiektywu C 24-70f4L IS. Ostrzę poprzez LV manualnie a punkt ostrości jest wyraźnie przesunięty do tyłu. Spotkał się ktoś z Was z podobnym problemem?

    Wszystko testowałem w warunkach studyjnych, statyw, wyłączona IS, wyzwalanie zdalne itd ...
    ale czekaj, ustawiasz sobie karte testową i masz punt 0 tak, potem wlaczas LV i ostrzenie manualne, pierścieniem dostosowujesz tak zeby ostroś była w punkcie 0, (oczywiscie zoomujesz na LV zeby ostrosc byla dokladnie punkcie 0 ) robisz zdjęcie np pilotem zeby nie bylo zadnego poruszenia i masz BF? jak to juz ktos napisał jest to raczej niemozliwe, bo ty sam ustawiasz gdzie ma byc ostro i to co jest na LV to jest to obraz ktory pada bezposrednio na matryce przez obiektyw,
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    Zagadkowa sytuacja. Zdajesz sobie sprawę z tego, że to jest w zasadzie niemożliwe? Obraz na LV pochodzi dokładnie z tego samego miejsca co późniejsze zdjęcie. Jesteś pewny, że problem nie leży gdzie indziej? Nie wiem, mało sztywny statyw czy głowica, źle umocowany fotografowany obiekt, itp? Próbowałeś wyzwalać aparat wężykiem lub zamowyzwalaczem?
    przez LV ale manualnie, czyli potwierdzenie ostrości w obiektywie jest zwalone i tyle :>
    ja tak mam w m42 na dalsze odległości potwierdza mi ostrość jak jest wyraźny BF
    SONY

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Cytat Zamieszczone przez Tomek De Zobacz posta
    Do tej pory myślałem że FF/BF to wada AF, tymczasem po raz pierwszy potkałem się z przypadkiem błędu BF przy ostrzeniu manualnym.
    Rzecz dotyczy obiektywu C 24-70f4L IS. Ostrzę poprzez LV manualnie a punkt ostrości jest wyraźnie przesunięty do tyłu. Spotkał się ktoś z Was z podobnym problemem?

    Wszystko testowałem w warunkach studyjnych, statyw, wyłączona IS, wyzwalanie zdalne itd ...
    wydaje mi sie sprawa jasna , ale za malo danych by powiedziec z cala pewnoscia.
    zrob dwa experymenty:
    1. rozostrz na nieskonczonosc i ostrz na MF z " gory w dol" - powtorz kilka razy , wykonaj niezalezne proby.
    2. j.w ale rozostrz na najmniejsza mozliwa odleglosc i ostrz " z dolu w gore ". wykonaj kilka niezaleznych prob.

    napisz jaki jest wynik , nastepnie bedzie mozna sie wazyc postawic pierwsza hipoteze - diagnoze.



    ps.

    nie ostrz na tablice pod katem , ale na plaski przedmiot , np zadrukowana prostopadla do osi optycznej kartke papieru.

    skosnie umiesc tylko jakas podzialke , ale nie ostrz na nia , tylko na te kartke.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Cytat Zamieszczone przez salas Zobacz posta
    przez LV ale manualnie, czyli potwierdzenie ostrości w obiektywie jest zwalone i tyle :>
    ja tak mam w m42 na dalsze odległości potwierdza mi ostrość jak jest wyraźny BF
    Jakie potwierdzenie ostrości w obiektywie? W MF obiektyw nie ma nic do ustawiania ostrości. AF jest w aparacie.

    I jakie potwierdzenie ostrości? W LV przy MF potwierdzenie ostrości? O jakim aparacie mówimy?
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Nie pamietam czy przy lv potwierdza (bo juz dosc dlugo nie mam aoaratu z lv) ale przy normalnym ostrzeniu przez wizjer niektore obiektywy potwierdzaja ostrosc? Krecac pierscieniem ostrosci i chyba przy wcisnietym do polowy spuscie w ktoryms momencie punkt ostrosci miga na czerwono potwierdzajac ostrosc?
    Przy m42 i przejsciowce z potwierdzeniem wlasnie tak to dziala i na dalsze odleglosci mam BF, widze ze potwierdza ostrosc i widze ze jest nieostro.
    SONY

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Back focus w manualnym ostrzeniu ???

    Obszar focusu LV jest dosc spory, myslisz o jakims punkcie a aparat wybiera inny, ot cala filozofia.

    Ostrzyc musisz na prostopadla do matrycy powierzchnie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •