Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Nietypowy problem 600D

  1. #1

    Domyślnie Nietypowy problem 600D

    Dzisiaj zauważyłem coś bardzo dziwnego, podczas robienia zdjęć gwiazdom. Otóż na trybie Av w LV na ekranie pojawiają się punkty, początkowo myślałem, że są to gwiazdy, ale nie, bo są "ruchome" (tzn. tak, jakby to były paprochy). Ale to nie są paprochy, bo wyczyściłem matrycę, obiektyw, w końcu nawet zmieniłem szkło. Pomyślałem, że to bad pixele wyświetlacza - też nie! bo na zdjęciu nie wychodzą, tylko w podglądzie LV. I na koniec jeszcze zauważyłem, że bez względu na ustawienia, widoczne są w trybie Av, ale w M i Tv już nie.
    O co chodzi? Ktoś się z tym spotkał wcześniej?
    Canon 600D.

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 667

    Domyślnie Odp: Nietypowy problem 600D

    To jest cyfrowy szum. Poczytaj jak działa LV, szczególnie symulacja ekspozycji i zastanów się dlaczego tak się dzieje

  3. #3

    Domyślnie Odp: Nietypowy problem 600D

    To nie jest szum, bo szum występowałby też na innych trybach. Ponadto szum, jak nazwa wskazuje - szumi, tzn. jest dynamiczny, punkty zmieniają pozycje. W moim przypadku obok szumu występują 3 białe "niedynamiczne" piksele widoczne w trybie av. Jeżeli ktoś ma 600d albo inny podobny model, proszę niech sprawdzi czy ma podobny problem

  4. #4

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Nietypowy problem 600D

    oczywiście że spotkał - problem jest typowy - nawet w dzień możesz zobaczyć niebo pełne gwiazd trzeba się tylko trochę postarać (już kiedyś o tym pisałem ale nikt nie wierzył) - typowe dla canonowego cropa - robisz pewnie dłuższe ekspozycje matryca się nagrzewa i daje to taki efekt - dynamiczny bo zależy jak się nagrzeje - zrób coś żeby się matryca tak nie nagrzewała - ja przykrywałem czapką i działało ale ja robiłem w dzień lub odejmij czarną klatkę - canon może zrobić to sam, na rawie również.
    to nie jest wada to jest fiutrzer jak to u mnie na wsi gadają.
    a i niektóre modele są lepsze pod tym względem, a niektóre bardzo słabe trzeba rzucić okiem na astronomiczne fora gdzieś widziałem porównanie ciemnych klatek różnych cropów canona - strach się bać.
    a te trzy białe to pewnie martwe serwis może przemapować
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 30-05-2015 o 10:19
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  6. #6

    Domyślnie Odp: Nietypowy problem 600D

    dzięki Wam wszystkim, przede wszystkim bajker83. Muszę trochę zrewidować to, co wcześniej pisałem. Te pixele były również widoczne na zdjęciach oraz w innych trybach także. Faktem natomiast jest, że najlepiej były widoczne w trybie Av i że na pewno nie był to szum ani śmieci. Dało się je również powiększyć w LV, więc nie były to badpixele wyświetlacza.
    Wyczyściłem matrycę wg instrukcji z YT i problem wydaje się, że zniknął. Wieczorem porobię więcej testów.
    Mam jeszcze pytanie: czy te badpixele świadczą o złej kondycji matrycy? Czy zwiastują rychły koniec aparatu? Zaznaczę, że na liczniku mam dopiero 7 tys. zdjęć i że nie jestem pewien od kiedy były te badpixele matrycy (dopiero wczoraj to zauważyłem - mogły być sporo wcześniej).
    Dzięki jeszcze raz za pomoc wszystkim.

  7. #7
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 667

    Domyślnie Odp: Nietypowy problem 600D

    To normalka, tak po prostu jest. Nie zdziw się jak za jakiś czas znów się pojawią, ale wtedy powtórka z rozrywki
    Ja myślałem, że szum cyfrowy, bo nie wiedziałem, że na zdjęciach zostaje

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •