Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    18

    Domyślnie Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Witajcie, bardzo proszę Was o pomoc,
    Podczas fotografowania wesela w miniony weekend miałam problem ze spustem migawki w canon 5dm3. Polegał na tym, że po ustawieniu ostrości i wciśnięciu migawki do końca zdjęcie robiło się po ok 1 s lub dłużej, a czasami mimo przytrzymywania spustu nie robiło się wcale. Zdarzały mi się wcześniej bardzo lekkie opóźnienia migawki, ale było to do przyjęcia, nie wyglądały tak jak teraz. Pierwszy raz mi się zdarzyło, że przez to na sali weselnej umknęło mi kilka sytuacji, które nie sfotografowałam, bo spust migawki nie zareagował. Najbardziej problem odczuwałam na sali weselnej przy użyciu sigmy 35 1.4 i canon 50 1.8, a najrzadziej przy sigmie 10-20 - tu raczej była ostrość i strzał od razu. Zdjęcia były w większości robione z lampą canon 430.
    Nie wiem od czego to zależy i gdzie szukać rozwiązania. Szperałam już trochę w necie ale nic nie znalazłam na ten temat.
    Będę wdzięczna za każdą pomoc. Chciałabym uniknąć tego problemu przed następnym ślubem.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Cytat Zamieszczone przez annja Zobacz posta
    Witajcie, bardzo proszę Was o pomoc,
    Podczas fotografowania wesela w miniony weekend miałam problem ze spustem migawki w canon 5dm3. Polegał na tym, że po ustawieniu ostrości i wciśnięciu migawki do końca zdjęcie robiło się po ok 1 s lub dłużej, a czasami mimo przytrzymywania spustu nie robiło się wcale. Zdarzały mi się wcześniej bardzo lekkie opóźnienia migawki, ale było to do przyjęcia, nie wyglądały tak jak teraz. Pierwszy raz mi się zdarzyło, że przez to na sali weselnej umknęło mi kilka sytuacji, które nie sfotografowałam, bo spust migawki nie zareagował. Najbardziej problem odczuwałam na sali weselnej przy użyciu sigmy 35 1.4 i canon 50 1.8, a najrzadziej przy sigmie 10-20 - tu raczej była ostrość i strzał od razu. Zdjęcia były w większości robione z lampą canon 430.
    Nie wiem od czego to zależy i gdzie szukać rozwiązania. Szperałam już trochę w necie ale nic nie znalazłam na ten temat.
    Będę wdzięczna za każdą pomoc. Chciałabym uniknąć tego problemu przed następnym ślubem.
    To najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem możliwości wyostrzenia przy ustawieniu AF ON (body ustawia ostrość automatycznie)
    Czy zdarza się takie "zacięcie" w jasnym (dziennym) świetle ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 25-05-2015 o 16:35
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Nie zdarza się to w dziennym świetle. Nawet dziś chodziłam i sprawdzałam.
    Na weselu ostrość ustawiała się, potwierdzało mi w wizjerze ustawienie ostrości i widziałam też, że było ostry obraz, tylko zdjęcie robiło się z bardzo dużym opóźnieniem lub wcale.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Cytat Zamieszczone przez annja Zobacz posta
    potwierdzało mi w wizjerze ustawienie ostrości
    Czy przez to rozumiesz że zapalał się czerwony kwadrat w wizjerze ?

    Jak masz ustawiony Tryb AF ? (ONE SHOT, AI FOCUS, AI_SERVO)
    Czy przy przejściu, w ciemnym pomieszczeniu na ustawianie ręczne ostrości (MF na obiektywie) też są kłopoty z opóźnieniem ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 25-05-2015 o 18:06
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Tak, zapalał się kwadrat w wizjerze.
    Tryb miałam na one shot, potem na al focus i był ten sam problem, aparat ostrzył, ale potem opóźnienie przy robieniu zdjęcia lub w ogóle brak reakcji. Przy czym problem miał różne nasilenie, w zależności od obiektywu. Nie wiem gdzie tkwi problem.
    Na MF muszę przyznać, że nie próbowałam przełączać, cały miałam AF.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Cytat Zamieszczone przez annja Zobacz posta
    Tak, zapalał się kwadrat w wizjerze.
    Tryb miałam na one shot, potem na al focus i był ten sam problem, aparat ostrzył, ale potem opóźnienie przy robieniu zdjęcia lub w ogóle brak reakcji. Przy czym problem miał różne nasilenie, w zależności od obiektywu. Nie wiem gdzie tkwi problem.
    Na MF muszę przyznać, że nie próbowałam przełączać, cały miałam AF.
    Tak, zapalał się kwadrat w wizjerze. oznacza, że obiektyw wykonuje polecenie "wyostrzania" z aparatu

    Sprawdź na MF dla różnych ustawień światła, oraz czy dobrze działa pogląd głębi ostrości ? (na obudowie, pod "serdecznym" palcem prawej ręki)
    Miałem 5, 5D2, mam 5D3 i się nie potkałem z takim zjawiskiem.

    System wyostrza, "wie" że ma ostro i ma kłopot z wykonaniem zdjęcia przy czym nie jest to defekt (mechanizmu) spustu.
    Jedynie co musi system zrobić pomiędzy "wie" a wyzwoleniem spustu to domkniecie przesłony od "pełnej dziury" do "dziury ustawionej"
    Najprawdopodobniej tu tkwi problem.
    Może być tak, że polecenia z aparatu do obiektywów domknięcia przesłony do przesłony ustawionej nie dociera prawidłowo.
    Gdyby to dotyczyło tylko jednego obiektywu to mogłaby być wada obiektywu

    Spróbuj przeczyścić styki na aparacie, w gnieździe obiektywowym.

    Gdy ustawiasz przesłonę przy Av na max otwartą (bo taką stosuje system do wyostrzania) to jest ten sam problem z wykonaniem zdjęcia ?


    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 26-05-2015 o 07:20
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Sprawdz jeszcze na innej karcie - to moze nie brzmi najrozsadniej, ale mam taka testowa 500-tke, w ktorej wlasnie zapelnienie karty w 60-70% powoduje przymulanie wyzwalania .

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Demonos
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    251

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Co do potwierdzenia ostrości - czy zapalało się potwierdzenie ostrości ale chodzi o ten wskaźnik na dole wizjera (zielona kropa), a nie tylko o mignięcie kwadraciku na matówce?
    1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    23

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Podobna dolegliwość zdarza mi się na 40D. Objawy dokładnie takie, jak opisujesz. Jeśli problem występuje, to zazwyczaj w ciemniejszych warunkach ...ale dzieje się to stosunkowo rzadko i nie doszedłem o co chodzi. Z manualnymi obiektywami nigdy. Spust jest sprawny, więc zapewne tak jak koledzy piszą, problemy komunikacji z obiektywem.

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Problem ze spustem migawki w Canon 5d mIII

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Tak, zapalał się kwadrat w wizjerze. oznacza, że obiektyw wykonuje polecenie "wyostrzania" z aparatu

    Sprawdź na MF dla różnych ustawień światła, oraz czy dobrze działa pogląd głębi ostrości ? (na obudowie, pod "serdecznym" palcem prawej ręki)
    Miałem 5, 5D2, mam 5D3 i się nie potkałem z takim zjawiskiem.

    System wyostrza, "wie" że ma ostro i ma kłopot z wykonaniem zdjęcia przy czym nie jest to defekt (mechanizmu) spustu.
    Jedynie co musi system zrobić pomiędzy "wie" a wyzwoleniem spustu to domkniecie przesłony od "pełnej dziury" do "dziury ustawionej"
    Najprawdopodobniej tu tkwi problem.
    Może być tak, że polecenia z aparatu do obiektywów domknięcia przesłony do przesłony ustawionej nie dociera prawidłowo.
    Gdyby to dotyczyło tylko jednego obiektywu to mogłaby być wada obiektywu

    Spróbuj przeczyścić styki na aparacie, w gnieździe obiektywowym.

    Gdy ustawiasz przesłonę przy Av na max otwartą (bo taką stosuje system do wyostrzania) to jest ten sam problem z wykonaniem zdjęcia ?


    jp
    Ok, spróbuję posprawdzać zgodnie z Twoimi radami i poczyszczę styki. W świetle dziennym się to nie zdarza, więc popróbuję w trudniejszych, ciemniejszych warunkach. A jeśli jest to ten problem domykaniem przesłony do przesłony ustawionej to co w takim razie należy zrobić? Czy to wymaga serwisowania?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Demonos Zobacz posta
    Co do potwierdzenia ostrości - czy zapalało się potwierdzenie ostrości ale chodzi o ten wskaźnik na dole wizjera (zielona kropa), a nie tylko o mignięcie kwadraciku na matówce?
    Tak, była też zielona kropa.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez jelcyk Zobacz posta
    Sprawdz jeszcze na innej karcie - to moze nie brzmi najrozsadniej, ale mam taka testowa 500-tke, w ktorej wlasnie zapelnienie karty w 60-70% powoduje przymulanie wyzwalania .
    No o tym nie pomyślałam, ale wezmę pod uwagę. Chociaż gdyby to była wina kart, to pewnie nie zależnie od warunków opóźnienia by były. A to nasiliło się najbardziej na sali, gdzie światła było bardzo nie wiele.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •