Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Pierwszy ślub

  1. #1

    Dołączył
    May 2022
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    5

    Domyślnie Pierwszy ślub

    Hej!
    Za miesiąc fotografuję swój pierwszy ślub i wesele.

    Ślub jest plenerowy, w cieniu, sala piękna- stodoła. Marzenie! Ale przeraża mnie jedna rzecz- a mianowicie oświetlenie DJa. Zapytałam Panny Młodej kto będzie im grał, żeby zobaczyć jakie ma oświetlenie i się trochę podłamałam. Totalnie w innym stylu niż sala- kolorowy baner, kolorowe światła (gwiazdki, kropki itd.) do tego lasery. Co robicie w takiej sytuacji? Rozmawiacie z Parą młodą na temat tego, że efekt może ich rozczarować? Myślę, że nie pomyśleli o tym po prostu, bo Panna Młoda mówiła że zależy jej na tym, żeby na zdjęciach było widać rustykalny klimat sali...
    Zaakceptować ich wybór i nie podnosić tematu (wiadomo że nie chciałabym ich stresować przed ślubem, ale myślę że jak bym się nie starała świecić to i tak nie wyeliminuję tego efektu) czy rozmawiać z DJem na miejscu, czy wgl odpuścić temat i pracować z tym co mam?
    Jeszcze interesuje mnie temat laserów, bo wiem że mogą "zaszkodzić" matrycy, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy człowiek który zajmuje się tym profesjonalnie nie wiedziałby o tym i używał ich na weselach, na których zawsze są fotografowie? Czy są jakieś "bezpieczne" lasery i możliwe że to właśnie one? O co go zapytać, żeby mieć pewność że moja matryca jest bezpieczna? i w razie W, gdyby okazało się że są szkodliwe a nie zgodziłby się na wyłączenie (znam takie historie) to da się jakoś uniknąć uszkodzenia? Np fotografować z laserami za plecami? Czy to wystarczy, czy wgl przerywać kiedy je włącza?
    Wiem, że starym wyjadaczom pytania mogą się wydawać głupie, ale mam nadzieję że trafię na życzliwych i wyrozumiałych ludzi Z góry dziękuję za odpowiedź!

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Wyjścia masz dwa:

    1/spisujesz umowę z parą młoda z dodatkowym zapisem, że nie zgadzasz się na obecność laserów i jeśli będzie włączony jakikolwiek laser na sali to do ceny końcowej dojdzie koszt wymiany matrycy i naprawy twojego aparatu. (nie zgadzasz się na używanie laserów przez zespół muzyczny lub DJ w czasie przyjęcia weselnego). I zgodnie z umową – to organizatorzy zobowiązują się dopilnować, by efektowne oświetlenie było w technologii ledowej, czyli bezpiecznej dla weselników i dla sprzętu fotograficznego! Jeśli lasery na weselu są mimo wszystko stosowane, jako podwykonawca masz prawo przerwać wykonywanie swojej pracy. Jest to zgodne z ww. umową.

    2/nie podejmujesz się zlecenia wiedząc, że będą lasery mogące uszkodzić matrycę aparatu.



    ps
    odnośnie zapytania o "bezpieczne lasery"
    Czy istnieją bezpieczne samochody, pociągi i samoloty oraz statki?
    Ostatnio edytowane przez candar ; 23-05-2022 o 16:25
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Teoretycznie lasery używane rekreacyjnie wśród ludzi powinny być certyfikowane i bezpieczne dla zdrowia (a niejako przy okazji dla matryc aparatów), niestety jak to zwykle bywa DJ-eje mają to w poważaniu, kupują chińskie i mamy takie sytuacje jak na tym filmiku. Poza tym takie lasery uszkadzają siatkówkę oka - a tego się nie wymieni nawet za duże pieniądze tak jak matrycę:
    https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/...kodzony-wzrok/
    https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/...-do-wiezienia/
    http://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/31256
    1DX + 50L

  4. #4

    Dołączył
    May 2022
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Pisząc o "bezpiecznych laserach" miałam na myśli to, czy to może być inne światło, które wygląda jak laser Nie znam się totalnie na takich rzeczach, nie wiem czy mam rację pisząc, że to laser. Na pewno zapytam DJa na miejscu co to właściwie jest. Ale nie chcę polegać tylko na jego opinii, bo jestem świadoma że może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to szkodzi (co mnie dziwi bardzo, ale jednak wciąż są używane na weselach to chyba faktycznie brak świadomości ze strony DJów) Ale wygląda tak jak na tym filmie, który dodałeś... Smutno zatem, że na pierwszym weselnym zleceniu muszę się z tym mierzyć, ale równocześnie wdzięczność że wiem przed faktem Dzięki za odpowiedź!

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Po prostu nie kierujesz obiektywu wprost na źródło laserowe i tyle. Z DJ-em trzeba się dogadać jeśli jakieś światło przeszkadza, pamiętając że on też wykonuje swoją pracę. Warto też zapytać czy będzie dużo dymił i ewentualnie poprosić żeby przez jakiś czas od dymienia się powstrzymał. Młodych trzeba uprzedzić, że może być problem z uchwyceniem atmosfery sali.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    1. Rusykalny klimat plus filoety i zielenie i inne błyskotki to jak iść na wichurę na wsi w garniturze. Białe lub ciepłe spokojne światła. Nic więcej.
    2. Zakaz laserów inaczej nie robisz. Wyraźnie mówisz PM że jak Dj włączy i Ci uszkodzi matryce to będziesz żądać kasy za naprawę. idziesz do Pary młodej, a nie do Dja. Oni mają mu to powiedzieć.
    3. Rozumiem że drugie body jest.
    4. Laser uszkadza jak świeci bezpośrednio na matrycę.Czyli musisz robić na wprost. Z boku nie ma szans. Jak masz bezlustro to może uszkodzić przypadkowo, nawet jak nie robisz zdjęć. Jak masz lustrzankę to uszkodzenie graniczy z cudem.
    5. Kolorowe kórwiświatełka możesz zduśić lampami i błyskiem.

  7. #7

    Dołączył
    May 2022
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    1. Rusykalny klimat plus filoety i zielenie i inne błyskotki to jak iść na wichurę na wsi w garniturze. Białe lub ciepłe spokojne światła. Nic więcej.
    2. Zakaz laserów inaczej nie robisz. Wyraźnie mówisz PM że jak Dj włączy i Ci uszkodzi matryce to będziesz żądać kasy za naprawę. idziesz do Pary młodej, a nie do Dja. Oni mają mu to powiedzieć.
    3. Rozumiem że drugie body jest.
    4. Laser uszkadza jak świeci bezpośrednio na matrycę.Czyli musisz robić na wprost. Z boku nie ma szans. Jak masz bezlustro to może uszkodzić przypadkowo, nawet jak nie robisz zdjęć. Jak masz lustrzankę to uszkodzenie graniczy z cudem.
    5. Kolorowe kórwiświatełka możesz zduśić lampami i błyskiem.
    1. Ha, no mi tego nie trzeba mówić, mi nawet do głowy nie przyszło takie połączenie, byłam zdziwiona jak zobaczyłam Niestety umowa z DJem była podpisana przede mną. Gdyby było na odwrót na pewno bym doradziła czego szukać.
    2. Skonsultuję dziś z parą i postaram się dopisać do umowy.
    3. Dobrze rozumiesz, jaki to ma związek z tematem?
    4. Dwa bezlustra, czyli strach na salę wejść
    5. Będę się starała, ale i tak boję się efektu. Chętnie przyjmę rady bardziej doświadczonych

  8. #8
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Cytat Zamieszczone przez weksja Zobacz posta
    1. Ha, no mi tego nie trzeba mówić, mi nawet do głowy nie przyszło takie połączenie, byłam zdziwiona jak zobaczyłam Niestety umowa z DJem była podpisana przede mną. Gdyby było na odwrót na pewno bym doradziła czego szukać.
    2. Skonsultuję dziś z parą i postaram się dopisać do umowy.
    3. Dobrze rozumiesz, jaki to ma związek z tematem?
    4. Dwa bezlustra, czyli strach na salę wejść
    5. Będę się starała, ale i tak boję się efektu. Chętnie przyjmę rady bardziej doświadczonych
    @weksja I jak sytuacja? Wyjaśniło się coś?
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  9. #9

    Dołączył
    May 2022
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Dopisaliśmy punkt do umowy, tak jak radził ktoś u góry. Para przyznała, że nie zwrócili na to żadnej uwagi, Panna Młoda trochę smutna z tego powodu, bo chciała rustykalnie a będzie dyskoteka na wsi DJ nie dysponuje innym oświetleniem niż to kolorowe i zostaje tak jak jest, oprócz laserów (chociaż czuję że już jest konflikt między nami bo zapewniał Młodych, że tyle wesel zrobił i nikt nie robił problemów, a przyszła gówniara i się rządzi). Chciałam załatwić to z nim osobiście, ale Para zrobiła to za mnie i w sumie wyszło moim zdaniem trochę głupio. Więcej wyjaśni się za dwa tygodnie, jak już zlecenie dojdzie do skutku. Cieszyłam się, że mi się trafiło takie fajne zlecenie na samym początku, a czuję się już nim zestresowana

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Pierwszy ślub

    Tak jak napisałem wczesniej, więcej załatwi się rozmową z człowiekiem niż żądaniami i zapisami w umowie. Od 11 lat "robię" wesela i to się sprawdza.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •