Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

  1. #1

    Domyślnie m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Witam.

    Mam Canon 500D (EF/EF-S) oraz analogowe Canony 2000/3000n (EF) oraz adapter z potwierdzeniem ostrości z m42 (potwierdzenie niestety nie działa na analogach).
    Obecnie używam stałki 50mm/1.8 Canona (STM i mk2) oraz rzadziej pallas 135mm i heliosa 58mm. Od niedawna zwykłego kita 18-55mm dla szerszych kątów i w planach będzie zakup kita pod mocowanie EF.

    Myślę czy jakiś obiektyw na m42 na szerokim kącie może byłby lepszy od tego kita. Słyszałem, że część szerokich obiektywów może nie działać poprawnie na cyfrze. Było coś z problemem ostrości na nieskończoność czy zahaczanie soczewki o lustro. To jest prawda czy jednak mit i mogę spokojnie kupić jakiś m42 pod 28mm czy 35mm i będzie to działać bez problemów. Czy raczej różnica miedzy takim obiektywem a kitem nie będzie jakaś mocno negatywna i sam kit wystarczy (tu by był AF jednak).

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Myślę czy jakiś obiektyw na m42 na szerokim kącie może byłby lepszy od tego kita. Słyszałem, że część szerokich obiektywów może nie działać poprawnie na cyfrze.
    poprawnie bedzie. tylko mydlo w rogach

    18-55 STM to zupelnie ostry obiektyw. nie wiem po co probowac go na sile zastepowac manualnymi stalkami, no chyba zebys chcial swiatlo f/2 albo f/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Było coś z problemem ostrości na nieskończoność czy zahaczanie soczewki o lustro.
    glownie przy 35mm i 50mm zdarzaja sie problemy, sprawdz konkretny model: https://www.panoramaplanet.de/comp/

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    To jest prawda czy jednak mit i mogę spokojnie kupić jakiś m42 pod 28mm czy 35mm i będzie to działać bez problemów.
    j.w.

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Czy raczej różnica miedzy takim obiektywem a kitem nie będzie jakaś mocno negatywna i sam kit wystarczy (tu by był AF jednak).
    jest AF i duzo lepsza ostrosc. wiec po co?
    www albo tez flickr

  3. #3

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Myslę właśnie nad zakupem kita 28-80mm pod EF. Jest ciemny, ale w zasadzie tam gdzie byłby używany w sumie by wystarczał i dawałby szeroki kąt. Obecny kit ma jednak problematyczne mocowanie EF-S. Adapterow EF-EF-S chyba nie ma.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Myslę właśnie nad zakupem kita 28-80mm pod EF. Jest ciemny, ale w zasadzie tam gdzie byłby używany w sumie by wystarczał i dawałby szeroki kąt. Obecny kit ma jednak problematyczne mocowanie EF-S. Adapterow EF-EF-S chyba nie ma.
    28mm będzie szeroki ale na analogu, na 500D to odpowiednik 44,8mm czyli szerokiego kąta nie ma i nie będzie

    adapter EF - EFS jest niepotrzebny bo fizyczne podięcie EFs do ef jest mozliwe - pierwszy problem to krycie pełnej klatki przez obiektyw EF-s, drugi problem to wystająca gumowa dupka w obiektywie EF-s - w niektórych konstrukcjach np canon efs 10-22 (polecam bo to fajny obiektyw i jest szerokokątny) można zdjąć gumową dupkę (ręką jak ktoś ma wprawę i nie ma stracha) i używać na korpusie pełnoklatkowym (analogu również - wiem bo tak używałem kiedyś) obiektyw kryje pełną klatkę od 15-16mm czyli na fullfrajmie (analogu) otrzymujemy obiektyw zooma o ogniskowych 15-22mm czyli ultra szeroko (ale zoom malutki) o szerokich M42 można zapomnieć - używałem kiedyś jakiegos cajsa z jeny 20mm ale on będzie kosztował połowę używanego c10-22 i bedzie słabszy i nie tak szeroki - m42 są dobre dla sprzedawców m42, dla jeleni którzy to kupują to tylko zbędny wydatek kasy przy ograniczonym budżecie.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 14-06-2019 o 11:50

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Cytat Zamieszczone przez Martin87 Zobacz posta
    Myslę właśnie nad zakupem kita 28-80mm pod EF. Jest ciemny, ale w zasadzie tam gdzie byłby używany w sumie by wystarczał i dawałby szeroki kąt. Obecny kit ma jednak problematyczne mocowanie EF-S. Adapterow EF-EF-S chyba nie ma.
    z tego co pamietam EF 28-80 nie byl jakims demonem ostrosci w cyfrze

    IMHO, kwestia priorytetow. chcesz po taniosci porzadny szeroki kat do cyfry - bierzesz 18-55 STM (ale STM, nie starsze wersje przed STM!). chcesz do kliszy - bierzesz 28-80. albo-albo
    www albo tez flickr

  6. #6

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    EF 28-80 do analoga, cyfry rzadko używam. kit EF-S nie będzie działał na EF, najwyzej na kombinacjach bez elektroniki AF. Choć widzę że te kity też dość zdrożały. Kit 18-55mm na cyfrze działa nawet ok, 50-tkę trzeba było kalibrować by mieć jakąkolwiek ostrość.

  7. #7

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Ale widzę że tamrona 17-50mm z stałym światłem 2.8. Za tani nie jest, ale w sumie miałby szeroki kąt i jest jasny. Przeglądać oferty na allegro jednak natknąłem się w opisie że on się nie nadaje do zbyt dużych matryc (jakiś problem z celnością AF, winietowanie).

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    Dec 2016
    Miasto
    Kołobrzeg
    Posty
    150

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Fakt, za stówkę się go nie kupi.
    M50, C22/2.0, C50/1.8, T70-300/4-5.6 VC.

  9. #9
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: m42 szeroki kąt pod cyfrowego canona

    Zostań przy kicie.

    z M42 jest tak, że dłuzsze ogniskowe są ok, szerokie już gorzej.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •