Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Wątek: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

  1. #1

    Domyślnie Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    To mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać - Cześć!
    Mam spory problem. Posiadam obiektyw canon ef 50mm f/1.4 usm.
    Pewnego razu przez przypadek spadł mi on na podłogę, co prawda w takiej plastikowej osłonce, no ale huknęło. Sprawdzam, szkła całe no to dobra. Chwile potem gdy chciałem go użyć, okazało się, że ostrość w ogóle się nie zmienia, jest jakby "stała" - to znaczy kręcę tym..pierścieniem ale nic się nie wysuwa, w tym okienku pokazującym ilość m o ile dobrze pamiętam nic sie, nie zmienia. Przekręcałem i w jedną i w drugą stronę - nic, można kręcić do woli całe kółka. Wygląda to tak jakby coś w środku wypadło, nie wiem jakiś pierścień ostrości czy ki czort? Nie znam się na tym kompletnie. Sprawa wygląda tak, nie chce go do serwisu oddawać, jeśli da rade to zrobić "domowym" sposobem. Czy ktoś już kiedyś rozbierał takie obiektywy? Czy jest gdzieś opisane jak można to naprawić? Szukałem trochę w necie ale nie mogę znaleźć
    Od razu zaznaczę - NIE INTERESUJE MNIE AF - jeśli będą takie pytania. Bawię się w fotografię astro, więc ostrzyć i tak muszę ręcznie. Używam tego tylko i wyłącznie do tego. Jeśli ktoś coś wie, spotkał się z czymś takim - błagam o pomoc! Za miesiąc mam wyjazd pod ciemne niebo, akurat aby taki jasny obiektyw ujarzmić - no ale cóż...
    Pozdrawiam!!
    Ostatnio edytowane przez Arturst ; 26-02-2020 o 00:49

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Masz pecha, ten obiektyw jest "słynny" z delikatnych prowadnic, po których się przesuwa blok soczewek podczas ostrzenia. Prowadnice są metalowe, ale z cienkiego materiału, i mogą się wygiąć nawet od stawiania obiektywu "na ryjku", nie mówiąc o huknięciu o glebę.
    Rozbierało go wiele osób, najczęściej w serwisach, ale nawet na youtube da się znaleźć "tony" filmów, nie wierzę, że nic nie znalazłeś, choćby wpisując w google "canon 50/1.4 usm repair youtube".
    Obawiam się, że dopiero po rozebraniu obiektywu okaże się jaki jest zakres uszkodzeń, i może być konieczna wymiana niektórych elementów (jeśli będą popękane, krzywe). Rozbierając go w domu zobaczysz co jest do wymiany, i zaczniesz szukać części, potem będziesz czekał na dostarczenie (to nie jest dekielek, że dostaniesz w 1000 miejsc zamienniki "na już"), a na koniec może się okazać, że coś się nie udało, i trzeba znowu kombinować, żeby obiektyw poprawnie działał. Czasem "zrób to sam" się sprawdza, ale w przypadku osoby, która nie znalazła żadnych materiałów na temat tego obiektywu, więc prawdopodobnie nie ma doświadczenia serwisowego z podobnym sprzętem, raczej zalecałbym serwis.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Musiałem źle szukać.. No cóż, boje się, że serwis może kosztować tyle, że bardziej będzie się opłacało kupić nowy obiektyw.. Ile mniej więcej mogą takie naprawy kosztować, orientujesz się?
    W każdym razie jestem w tym wszystkim nowy, nie wiem co gdzie i jak, ani nie mam z kim o tym pogadać "na żywo" jedyne co mi zostaje to fora.
    Nie wiem jakich cen sie spodziewac po tychserwisach nawet.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    rozebrac moze i rozbierzesz , zlozyc raczej juz nie , a zlozyc prawidlowo to juz z pewnoscia nie.
    tam sa tolerancje ponizej setnych czesci milimetra.

    ale warto rozebrac po to , zeby sie przekonac jak obiektywy jest zbudowany , a soczewkami mozna sie pozniej fajnie pobawic - silniczkiem tez.

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Tak z ciekawości przy okazji zapytam. Do astro jakiej przesłony używasz? Pytam bo jeśli od 1.8 wzwyż, to sugeruje kupić 50 /1.8 STM.

  6. #6
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Re: Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    tam sa tolerancje ponizej setnych czesci milimetra.
    Bzdura kompletna. Rzędu setnych milimetra to są luzy technologiczne w takim układzie, żeby w ogóle to mogło działać i się poruszać.

    @Arturst skąd jesteś? Jeśli nie masz daleko do Warszawy, to warto zanieść obiektyw do serwisu na Żytnią. Szybko zrobią darmową wycenę i będziesz wiedział, czy jest sens się w to bawić.
    Jeśli zaś chodzi o samodzielną naprawę, to wszystko zależy od Twoich umiejętności manualnych. Sprawdziłem i wygląda na to, że sporo ludzi z powodzeniem naprawiało samodzielnie takie usterki. Jedyny problem, że wymaga to prostowania zdeformowanej części lub jej wymiany (dostępne na ebay). Opłacalność i ryzyko musisz ocenić sam.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez rysz Zobacz posta
    Bzdura kompletna. Rzędu setnych milimetra to są luzy technologiczne w takim układzie, żeby w ogóle to mogło działać i się poruszać.

    @Arturst skąd jesteś? Jeśli nie masz daleko do Warszawy, to warto zanieść obiektyw do serwisu na Żytnią. Szybko zrobią darmową wycenę i będziesz wiedział, czy jest sens się w to bawić.
    Jeśli zaś chodzi o samodzielną naprawę, to wszystko zależy od Twoich umiejętności manualnych. Sprawdziłem i wygląda na to, że sporo ludzi z powodzeniem naprawiało samodzielnie takie usterki. Jedyny problem, że wymaga to prostowania zdeformowanej części lub jej wymiany (dostępne na ebay). Opłacalność i ryzyko musisz ocenić sam.
    tak , z pewnoscia w ukladzie gaussa jakim jest ten obiektyw sa luzy technologiczne , zeby soczewki mogly sie poruszac i zmieniac wzajemnie odleglosc miedzy soba .


    pytajacemu radze tego obiektywu nie dotykac samodzielnie , gdyz jesli ktoras z soczewek wypadla z mocownia to nie da rady tego obiektywu sam wyjustowac. Obiektyw bedzie jakos tam rysowal , ale jak - to bedzie kwestia przypadku. Juz w oryginalnym stanie fabrycznym obiektyw tej generacji ma stosunkowo spora AC na pelnym otwarciu.Mozna tylko pogorszyc , co bedzie widoczne szczegolnie na przyslonie 1,4


    Ten obiektyw jest stosunkowo tani - albo servis , albo szukac innego. Osobiscie wolalbym nierozbierany do tych celow.

    Chyba , ze w tej Astro chodzio o takie sobie pogladowe zdjecia w niskiej rozdzilczsocci , ale w takim przypadku i Helios by sie nadal.

  8. #8
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Re: Odp: Re: Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    tak , z pewnoscia w ukladzie gaussa jakim jest ten obiektyw sa luzy technologiczne , zeby soczewki mogly sie poruszac i zmieniac wzajemnie odleglosc miedzy soba .
    Ty serio wierzysz w to co piszesz?
    1. Typowa awaria tego obiektywu mam miejsce w obudowie i jej naprawa nie wymaga żadnego ruszania elementów optycznych, ani ich rozłączania. Luzy technologiczne są na prowadnicach mechanizmu ogniskowania (między innymi) i dokładnie ten element się psuje.
    2. Luz na bagnecie też ma większą wartość od tego, co podałeś
    3. Kolimacja układu optycznego wbrew pozorom wymaga znacznie mniejszych dokładności. Większa precyzja wymagana jest w przypadku układów lustrzanych, ale i tam rzadko robi się to tak dokładnie, jak twierdzisz (to robiłem już kilkakrotnie)

    Naprawdę przestań pisać wyssane z palca bzdury, bo coś Ci się wydaje (robisz to nie pierwszy raz). Wprowadzasz ludzi w błąd i się kompromitujesz jednocześnie

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    nie wiemy jaka jest awaria tego obiektywu.
    nie wiemy czy uklad optyczny zostal przestawiony czy nie.
    chyba ze wiesz , nie widzac obiektywu na oczy ?

    wspolczynniki zalamania swiatla dla szkla optycznego podawane z dokladnoscia 6-ciu cyfr znaczacych .
    Jak myslisz dlaczego ?

    blad na bagnecie nie ma az tak duzego wplywu na jakosc obrazowania , gdyz nie ma wplywu na dzialanie optyki . ewentualnemu przestawiniu ulega calosc optyki.To jest w ogole nieporownywalny rodzaj bledow - calkiem rozne skutki.
    Bywa dokuczliwy na przejsciowkach - nawet niewielkie pogrubienie przejsciowki o setne milimetra moze uniemozliwic nastawe odleglosci na nieskonczonosc.

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Re: Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Arturst Zobacz posta
    Od razu zaznaczę - NIE INTERESUJE MNIE AF - jeśli będą takie pytania. Bawię się w fotografię astro, więc ostrzyć i tak muszę ręcznie. Używam tego tylko i wyłącznie do tego. Jeśli ktoś coś wie, spotkał się z czymś takim - błagam o pomoc! Za miesiąc mam wyjazd pod ciemne niebo, akurat aby taki jasny obiektyw ujarzmić - no ale cóż...
    Pozdrawiam!!
    Cytat Zamieszczone przez Arturst Zobacz posta
    Musiałem źle szukać.. No cóż, boje się, że serwis może kosztować tyle, że bardziej będzie się opłacało kupić nowy obiektyw.. Ile mniej więcej mogą takie naprawy kosztować, orientujesz się?
    W każdym razie jestem w tym wszystkim nowy, nie wiem co gdzie i jak, ani nie mam z kim o tym pogadać "na żywo" jedyne co mi zostaje to fora.
    Nie wiem jakich cen sie spodziewac po tychserwisach nawet.
    Ten fragment wpisu blogowego pochodzi sprzed kilku lat. Nie mam pojęcia czy dotyczy dokładnie tej samej usterki której Ty doświadczyłeś.

    https://blog.dimgs.com/2014/12/ile-k...-sprzetu-foto/

    Canon EF 50mm f\1.4 – uszkodzone sprzęgło AF – 350zł (Awaria powtórzyła się 3x, szkło leży na półce, nie używane).
    Kosztorys naprawy na rok 2020 otrzymasz wysyłając obiektyw do autoryzowanego serwisu https://serwis.proclub.pl/

    50-tka do astrofotografii? Przy tej odmianie fotografii najczęściej używa się szerokokątnych obiektywów.

    https://whatphotographygear.com/phot...otography.html

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •