Strona 8 z 14 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 136

Wątek: Szukam portretówki do Canona R

  1. #71
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    1/15 to uniwersalny czas w sporcie. Wszystkie 1'ki na igrzyskach, mają taki czas ustawiony na sztywno.

  2. #72
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 999

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    1/15 to uniwersalny czas w sporcie. Wszystkie 1'ki na igrzyskach, mają taki czas ustawiony na sztywno.
    Chyba jak jest dekoracja i hymny grają
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  3. #73
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez Eberloth Zobacz posta
    Chyba jak jest dekoracja i hymny grają
    Jak są medale, włączysz IS i zdjęcia same się robią.

  4. #74
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    @solti
    W fotografowaniu problemem jest niestety "za krótka kołdra" :0 .- Jeśli skrócisz czas to musisz podnieść ISO, jeśi poniesiesz ISO to stracisz DR, Jeśli stracisz DR to nie wyciągniesz cieni lub nie unikniesz przepałów, jeśli kupujesz dobry korpus to po co marnować jego DR skracając czas z powodu braku IS, przykłady można mnożyć bez końca. Jeśli chcesz ładnych zdjęć to najlepiej w czasie "złotej godziny" a tu jasny obiektyw nie daje powodów do rozrzutności. jeśli robisz w pełnym słońcu to zdjęcia są brzydkie a kontrasty tak silne że aby je powyciągać trzeba mieć porządną puszkę. Dobry polar podnosi jakość ale zabiera jakieś 2,5 EV itp.
    Kiedy już mam wrażenie, że coś zaczyna do Ciebie trafiać, to wyskakujesz z takim czymś... Może ani ja, ani kilka innych, udzielających się tutaj osób, nie jesteśmy zawodowymi fotografami (w sensie zarabiamy na życie czymś innym, niż fotografia), ale też nie wziąłem aparatu do ręki po raz pierwszy miesiąc temu. Inni podobnie. Piszesz do mnie i do innych, jakbyśmy kompletnie nie mieli pojęcia, o czym się wypowiadamy, a wygląda niestety na to, że choć próbujesz snuć niestworzone wywody, to Ty kompletnie nie wiesz, o czy piszesz. Przepraszam, ale tak to właśnie widzę.
    Dzisiejsze aparaty po to właśnie mają szerokie użyteczne ISO, żeby z niego korzystać. I na wysokim ISO nie ma większych problemów z DR, a tym samym ani z wyciąganiem cieni, ani z gaszeniem świateł. Jakość zdjęć, na których fotografujemy poruszających się ludzi, będzie dużo lepsza, jeżeli podniesiemy ISO i skrócimy czas, niż obniżając ISO, wydłużając czas i opierając się na stabilizacji. Naprawdę! Osobiście, jeśli akurat nie robię landszaftów, to bardzo często korzystam z autoISO i nie mam żadnych oporów, jeśli akurat muszę dzięki temu żyć ISO 1000 czy 2000. Jakość jest i tak aż nadto satysfakcjonująca. To nie są czasy puszek, gdzie wszystko powyżej ISO 400 już wyglądało jak kaszka! To nie jest przypadek, że większość rasowych szkieł portretowych nigdy nie miało stabilizacji.
    Piszesz o porach fotografowania, ale to są tzw. oczywiste oczywistości. Takie rzeczy możesz tłumaczyć osobie, która dopiero zaczyna się bawić w fotografię. Ale pisząc to w kontekście fotografii dzieci (a już zwłaszcza tych własnych lub z najbliższej rodziny), to raczej Ty pokazujesz, że nie masz pojęcia o temacie. Dzieci, a już zwłaszcza te najmniejsze, fotografuje się wtedy, kiedy one mają na to ochotę i kiedy Ci na to pozwolą, a nie kiedy Ty chcesz. Na wschody i zachody słońca to możesz sobie ciągać zawodowe modelki, ale nie małe szkraby.
    Wybacz, ale ja uważam dalszą dyskusję z Tobą za kompletnie bezcelową. Szkoda mojego czasu, skoro bez względu na to, jak jest naprawdę, i tak wiesz lepiej...
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  5. #75
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    429

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Dzisiejsze aparaty po to właśnie mają szerokie użyteczne ISO, żeby z niego korzystać. I na wysokim ISO nie ma większych problemów z DR, a tym samym ani z wyciąganiem cieni, ani z gaszeniem świateł.
    Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica:
    EOS R ma ma rozpiętość tonalną 9,6EV to o 2.1 EV więcej niż stare 6D. To dużo nawet bardzo dużo w czasie złotej godziny.
    IS w 85 1.4L ma według Canona i testów "optycznych" 4EV zysku przy 1/80s
    Jeśli więc chcesz zastąpić stabilizację poprzez podniesienie ISO to zamiast ISO100 trzeba podnieść do ISO1600 a wtedy rozpiętość tonalna Rki spada do 6,5EV czyli o 1EV mniej niż stare 6D. No ale jeśli masz obiektyw F2 to trzeba przestawić o kolejny 1EV czyli ISO3200.
    Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko" zooma F2.8 L II to trzeba podnieść kolejny EV czyli do 6400ISO Jeśli to zoom pierwszej generacji to ma mydło na pełnej dziurze i trzeba go domknąć o kolejny EV podnosząc ISO do 12800.
    nie przypuszczam że wyskoczysz z czymś ciemniejszym lub gorszym optycznie bo wtedy to jakieś 25600Iso i z R ki pozostaje 2.2EV czyli poziom Noki 3310.

    Ale najlepsze ujęcia gdy słońce tuż nad horyzontem, piękne złote kolory piękne kółeczka na podświetlonych liściach w mocno rozmytym tle i twarz zwrócona tyłem do słońca, którą o te 1.5 EV trzeba będzie rozjaśnić potem w DPP. W tych warunkach 1/80s F1,4 i iso 100 to trochę za mało i podbić trzeba iso do 400 to jest już max w 6D aby powyciągać jeszcze cienie. No ale w Rce z tanim szkłem to już brakuje skali ISO.
    I tu zaczyna się problem z krótką kołdrą. Albo porządny statyw potrzebny (a czas ucieka szybko) albo walnąć lampą - ale wtedy ze złotych kolorów nici i czar pryśnie, na dodatek pomieszamy światło i jak tu ustawić balans bieli.
    To wszystko przerabiałem na własnej skórze i wiem że potrzebuję jeszcze tych 2 EV aby mieć komfort do wyciągania cieni w tych warunkach. Jeśli więc nie rozumiecie ile to jest 6EV(IS4EV + F2EV) które daje dobry obiektyw vs 2,1EV które daje nowsza puszka too ja wymiękam.

  6. #76
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica:
    EOS R ma ma rozpiętość tonalną 9,6EV to o 2.1 EV więcej niż stare 6D. To dużo nawet bardzo dużo w czasie złotej godziny.
    IS w 85 1.4L ma według Canona i testów "optycznych" 4EV zysku przy 1/80s
    Jeśli więc chcesz zastąpić stabilizację poprzez podniesienie ISO to zamiast ISO100 trzeba podnieść do ISO1600 a wtedy rozpiętość tonalna Rki spada do 6,5EV czyli o 1EV mniej niż stare 6D. No ale jeśli masz obiektyw F2 to trzeba przestawić o kolejny 1EV czyli ISO3200.
    Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko" zooma F2.8 L II to trzeba podnieść kolejny EV czyli do 6400ISO Jeśli to zoom pierwszej generacji to ma mydło na pełnej dziurze i trzeba go domknąć o kolejny EV podnosząc ISO do 12800.
    nie przypuszczam że wyskoczysz z czymś ciemniejszym lub gorszym optycznie bo wtedy to jakieś 25600Iso i z R ki pozostaje 2.2EV czyli poziom Noki 3310.

    Ale najlepsze ujęcia gdy słońce tuż nad horyzontem, piękne złote kolory piękne kółeczka na podświetlonych liściach w mocno rozmytym tle i twarz zwrócona tyłem do słońca, którą o te 1.5 EV trzeba będzie rozjaśnić potem w DPP. W tych warunkach 1/80s F1,4 i iso 100 to trochę za mało i podbić trzeba iso do 400 to jest już max w 6D aby powyciągać jeszcze cienie. No ale w Rce z tanim szkłem to już brakuje skali ISO.
    I tu zaczyna się problem z krótką kołdrą. Albo porządny statyw potrzebny (a czas ucieka szybko) albo walnąć lampą - ale wtedy ze złotych kolorów nici i czar pryśnie, na dodatek pomieszamy światło i jak tu ustawić balans bieli.
    To wszystko przerabiałem na własnej skórze i wiem że potrzebuję jeszcze tych 2 EV aby mieć komfort do wyciągania cieni w tych warunkach. Jeśli więc nie rozumiecie ile to jest 6EV(IS4EV + F2EV) które daje dobry obiektyw vs 2,1EV które daje nowsza puszka too ja wymiękam.
    Brakuje biegającego dziecka...

  7. #77
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    @Nozanu
    Miałem się już więcej nie odzywać, ale po prostu nie mogę...
    Człowieku, o czym Ty w ogóle piszesz???
    Gdyby nie to, że wspominałeś o fotografowaniu wnuczki, to wziąłbym Cię za napalonego nastolatka, któremu wydaje się, że "przeczytał" cały internet i pojadł wszystkie rozumy, niewiele widział, ale "wszystko wie" i wyruszył na krucjatę zbawiać świat Skoro masz wnuczkę, to wiek młodego-gniewnego powinieneś mieć już dawno za sobą, więc nie potrafię pojąć, skąd u Ciebie tak beznadziejnie oderwany od rzeczywistości sposób myślenia. Wybacz, za wycieczkę osobistą, zazwyczaj ich nie lubię, ale tym razem chyba nie potrafię bez tego.
    Niby w twoich teoretycznych rozważaniach jest sporo prawdy, tylko tak, jak wspomniał Zdebik, brakuje w tym wszystkim biegającego dziecka. To czysto teoretyczne rozprawy, nijak nie przystające do rzeczywistości.
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Jeśli to mają być portrety dzieci w plenerze Canonem R to nie masz innego wyboru jak tylko C85/1.4 Lis. reszta portretówek odpada gdy chodzi o chociażby lekko-dynamiczne ujęcia.

    EFy1.2 L to wolne muły bez stabilizacji a świetne RFy1.2 też są do stabilizowanych matryc.
    Obecnie innych kompromisów w Canonie nie ma dla portretów dzieci więc albo korpus od R6 wzwyż +RF85 albo -stabilizowany i szybki ef1,4 L z jakimś FF.
    Bzdura!
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Brak IS oznacza konieczność utrzymania czasu min 1/400s a więc utratę 2EV przy lekko dynamicznych ujęciach lub 4 do 5EV przy statycznych portretach. A że w terenie za dziećmi trzeba nadążać i potrafią nieźle wymęczyć fotografa zwłaszcza jeśli chce się utrzymać prawidłową perspektywę, to bez IS zdjęcia są lekko poruszone. Nawet jeśli się zatrzymają i pozują to tylko przez chwilę która jest stanowczo za krótka dla ustabilizowania się fotografa a z kolei dla dzieci jest to- wieczność i nuda.
    Bzdura! Co z tego, ze dzięki IS wydłużysz czas, jeśli wtedy będzie miał zamrożone tło, ale poruszone dzieci? Czas musisz skrócić tak, czy inaczej! Chyba, że przez dzieci rozumiesz tylko nastolatków, z którymi da się współpracować i potrafią wytrzymać chwilę bez ruchu. Ale wtedy mamy tylko pozowane zdjęcia i chyba nie do końca o tym ten wątek.
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Na początku wyłączałem IS i włączałem aby mieć porównanie. Byłem w szoku że mogę z ręki robić ostre portrety przy 1/15s! a już zupełnie trudno mi było uwierzyć że bez IS przy 1/400s można poruszyć zdjęcie. Ale jednak można!, to co wcześniej uważałem za błąd AF okazuje się być właśnie poruszonym zdjęciem.
    OK, OK! Możesz zrobić nieporuszone zdjęcie - pełna zgoda! Ale statycznych obiektów! A nie ruchliwego dziecka Tutaj jedyną receptą jest krótki, a nawet bardzo krótki czas!
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Policzmy sobie trochę, żadna to tajemnica[...]
    Tyle teorii, a teraz proponuję wziąć wnuczkę i aparat i przetestować to w praktyce Wykresy teoretyczne to jedno, rzeczywistość drugie. Czas zacząć robić zdjęcia!
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Ale jak się drzesz że jesteś tylko biednym amatorem (fizyce to wisi) i masz "tylko"[...]
    Drzeć to się mogą stare gacie! Ja co najwyżej zwróciłem Ci uwagę, punktując niektóre niedorzeczności, którymi raczyłeś się tutaj podzielić. Kim jestem, to nie twoja sprawa, a sądząc po tym, z czym się tutaj "produkujesz", nie masz żadnych, nawet najmniejszych podstaw, żeby mnie oceniać. Innych chyba zresztą też nie. A co mam i czego używam, tego Ci nie powiem, gdyż to tylko moja sprawa. Ale jakoś jestem dziwnie pewny, że potrafię zrobić lepszy pożytek z tych moich beznadziejnych, posiadanych zabawek, niż Ty ze swoich. Ja przynajmniej słuchałem mądrzejszych i nauczyłem się, jak z nich korzystać. Zresztą człowiek uczy się całe życie, ale - jak widać, nie każdy.
    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Jeśli więc nie rozumiecie [...] too ja wymiękam.
    Dobrze, że tylko Ty! Albo inaczej - wreszcie!
    Ostatnio edytowane przez solti ; 20-09-2021 o 10:42
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  8. #78

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Panowie nie znacie się kolega Nozanu ma jeden jedyny na świecie obiektyw którego stabilizacja zatrzymuje czas i zamraża wszelki ruch przed obiektywem w momencie zwolnienia migawki do czasu jej zamknięcia. Ja też chcę taki. Przydałby się kiedy robiłem zdjęcia urodzinow dwulatce gdzie nawet matka nie umiała jej zatrzymać na kilka sekund.
    Temat wątku jest jasny i chcę wiedzieć gdzie dostać taki obiektyw z funkcją (IS freezing reality).
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  9. #79
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Temat wątku jest jasny i chcę wiedzieć gdzie dostać taki obiektyw z funkcją (IS freezing reality).
    Wybacz ale takiego obiektywu nie ma. Możesz to jednak obejść inaczej. Krzyczysz "naświetlanie 1/15", dziecko w tym czasie się nie rusza, a jak dobrze wrzaśniesz nawet nie mrugnie.

  10. #80
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    to ja tez cos wniose do tego watku



    dajecie, panowie!
    www albo tez flickr

Strona 8 z 14 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •