Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

  1. #1

    Domyślnie Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cześć Wam,

    Chciałbym się z Wami podzielić jednym "odkryciem" jakie zrobiłem używając Canon DPP do zdjęć z Canona R. Otóż DPP może działać w trybie HDR PQ i eksportować zdjęcia w formacie HEIF 10-bit.

    Cała zabawa polega na tym że takie zdjęcia oglądane na dobrym monitorze HDR wyglądają po prostu rewelacyjnie. W moim przypadku tym monitorem jest iPad Pro 12.9 cali.

    Niestety nie mogę tutaj wrzucić przykładowego pliku bo jak próbuję wrzucić taki plik HEIF to dostaję błąd "Nieprawidłowy plik".

    Co ciekawe to praktycznie nie znalazłem na internetach informacji jak takie pliki HEIF oglądać tak aby te całe 10 bitów było prezentowane.

    Sam dosyć przypadkowo podgląd 10-bitowy zdjęcia uruchomiłem programem Metapho na iPada bo obok zdjęcia miałem filmik HDR PQ. No i w Metapho obok podglądu zdjęcia miałem wąski pasek filmiku HDR PQ na który kliknąłem przypadkiem. A tu nagle zdjęcie HEIF pokazało się w całej 10-bitowej krasie.

    Efekt jest taki że zdjęcia HEIF 10-bit wyglądają tak że szczęka opada i już nie wraca. Sam nagrywam filmy HDR PQ (Canonem R z Ninja V+ oraz kamerą BMPCC 6K G2). A zdjęcia robiłem 8-bitowe. A tu taka niespodzianka.

    Tak że jak ktoś z Was wie jakim programem oglądać zdjęcia HEIF 10-bit z Canona to dajcie znaka. Bo to Metapho to tak przypadkowo je pokazuje, tylko wtedy kiedy zdjęcie sąsiaduje z filmem HDR PQ.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Od kilku wersji ACR do PS'a dostał możliwość oglądania plików w trybie HDR - oczywiście na wspieranym sprzęcie. Tak więc można sobie oglądać w ten sposób zwykłe RAW'y - nie muszą to być HEIF'y.

    Od wersji 108 w górę Chrome wspiera wyświetlanie plików w HDR - ale nie HEIF-ów. Muszą to być pliki AVIF - wygląda na to, że to właśnie ten standard pierwszy zagości na dobre na biurkach.

    Pisałem o tym u siebie:
    https://pawel.online/hdr-w-fotografi...hodzi-przelom/
    https://pawel.online/hdr-co-to-jest-...a-sie-to-jesc/

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 040

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Ciekawy temat i blog. Dzięki. Czy Benq sw240 ma te funkcję?

  4. #4

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cytat Zamieszczone przez szwayko Zobacz posta
    Ciekawy temat i blog. Dzięki. Czy Benq sw240 ma te funkcję?
    Niestety zdecydowanie nie.
    Żeby monitor mógł pokazywać zawartość HDR musi mieć jasność na poziomie 500 nitów i wspierać standard HDR na HDMI.
    Na razie za dużo takich monitorów nie ma - zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja na platformach mobilnych - z zasadzie wszystkie nowsze produkty Apple wspierają HDR, sporo nowych Androidów również.

    Trzeba pamiętać, że po drugiej stronie musi być jeszcze OS to wspierający - a więc w świecie PC-tów koniecznie Windows 11.

    Dziś w dalszym ciągu jedyny uniwersalny sposób na prezentację zdjęć w HDR to slidshow na filmie na YT.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 09-05-2023 o 13:10
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  5. #5

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Dziś w dalszym ciągu jedyny uniwersalny sposób na prezentację zdjęć w HDR to slidshow na filmie na YT.
    p,paw
    Dobra, znalazłem inny ale nie idealny sposób na oglądanie zdjęć HDR na iPadzie. Wystarczy podzielić ekran na dwa okienka i w jednym włączyć film HDR (może składać się on z jednej klatki) a w drugim okienku otworzyć zdjęcie. Zdjęcie będzie miało wtedy głębię 10-bitową.
    Trochę pierdzielenia się ale zdecydowanie warto.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cytat Zamieszczone przez Poozon Zobacz posta
    Dobra, znalazłem inny ale nie idealny sposób na oglądanie zdjęć HDR na iPadzie.
    Widzę że sytuacja z wyświetlaniem zdjęć na iPadzie się polepszyła po aktualizacji systemu do wersji 17. Teraz bez żadnych kombinacji wyświetla piękne HDR-y w formacie HEIF 10-bit oraz JPEG XL.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 421

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    To coś jak w nowych smartphonach? Tam tez szczeka opada nie którym jak oglądają na 6 calach. Czy coś innego? Mi się wyświetlają takie obrazki na tiktoku ( mam telefon hdr) pierwsze wrażenie WOW ale jak się przyjrzeć tem bliżej to jak jakiś trip po grzybkach.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    W nowych smartfonach, dobrych monitorach, telewizorach HDR. U mnie wszystkie urządzania jabłkowe już potrafią wyświetlać HDR - rówenież surówkę PQ produkowaną przez R5 ale i odpowiednio przygotowany output przez Lightrooma czy PS (od nowych wersji obługują pełen flow HDR dla zdjęć).
    Niestety dalej jest problem ze wsparciem w przeglądarkach - dziś robi to dobrze w zasadzie tylko Chrome (>108) dla JPG XL.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  9. #9

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    To coś jak w nowych smartphonach? Tam tez szczeka opada nie którym jak oglądają na 6 calach.
    Na iPhone po aktualizacji systemu operacyjnego do wersji 17 zdjęcia HDR też się pięknie wyświetlają.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Niestety dalej jest problem ze wsparciem w przeglądarkach - dziś robi to dobrze w zasadzie tylko Chrome (>108) dla JPG XL.
    p,paw
    Sparwdziłem na Mac-u i Safari ładnie otwiera obrazki JPEG XL.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Canon R, zdjęcia HDR PQ: rewelacja

    Cytat Zamieszczone przez Poozon Zobacz posta

    Sparwdziłem na Mac-u i Safari ładnie otwiera obrazki JPEG XL.
    Otwiera ale nie pokazuje w HDR.

    Za to zaimportowany do Photos pokazuje się w HDR zarówno na Macu jak i na iPhonie/iPadzie.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 07-12-2023 o 18:56
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •