Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 99

Wątek: Mini Słownik FORUMOWICZA

  1. #61
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    44
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez K9G Zobacz posta
    Back Focus(BF) - gdy obiektyw łapie ostrośc ZA przedmiotem na który nastawiamy ostrość
    Front Focus(FF) - gdy obiektyw łapie ostrośc PRZED przedmiotem na który nastawiamy ostrość
    GO - głębia ostrości
    AF - auto focus, automatyczna opcja ustawienia ostrości przez aparat na dany przedmiot
    Aberracja chromatyczna - kolorowa obwódka na granicach kontrastowych obszarów
    np. http://www.optyczne.pl/tmp/23_aberra...omatyczna3.jpg
    Dystorsja - zniekształcenia geometryczne (efekt beczki)
    np. http://www.otofotki.pl/img2/obrazki/ijkl1852229777k.jpg
    Winietowanie - gdy rogi obrazu sa niedoswietlone
    np. http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._winter_01.jpg
    Pełna dziura - minimalna przysłona danego obiekywu
    Stałka - obiektyw o stałej ogniskowej, np Canon 50 mm
    Żabia perspektywa - fotografowanie z dołu
    Ptasia perspektywa - fotografowanie z góry
    Jasny obiektyw - obiektyw z dużą przysłoną np 2.8, 1.4
    Dobry, ładny kadr - dobrze i poprawnie skomponowane zdjęcie
    Kontrast - różnica między najciemniejszymi i najjasniejszymi partiami obrazu
    Zdjęcie niedoświetlone - zdjęcie za ciemne
    Zdjcie prześwietlone - zdjęcie za jasne
    Przepalone np. niebo - zamiast nieba widać białą plamę
    RAW - format zapisu zdjęć
    Rybie oko(fish eye) - ekstremalnie szerokokątny obiektyw, który specjalnie zniekształca beczkowato obraz
    Tele, teleobiektyw - obiektyw przeznaczony do robienia zdjęć ze znacznej odległości

    Sam na początku miałem problemy z rozszyfrowaniem między innymi tych pojęć, więc ułatwiam to innym.
    Temat był o dziwnych skrótach na forum, to akurat nie są dziwne skróty tylko potrzebne i wręcz konieczne, szczególnie jak ktoś zaczyna pstrykanie to powinien się zapoznać. Ale muszę powiedzieć że te wszystkie IMHO i inne to wymysł chorych mózgów które chcą pokomplikować komunikację na forum, albo zbyt długo w US siedzieli (powiedzmy 7 miesięcy) a tam jest obyczaj skracania słów tak żeby inni (angole) nie rozumieli. I tu nie chodzi o to czy ktoś zna englesiase czy nie, jak wyskoczę po polackiemu WO to co to znaczy?? aaa, wykręcona ostrość!! brawoo!! fajnie i zabawnie, każdy tak może, nawet początkujący i potem będzie z was zbitę robił, wygi...Dajcie spokój i piszcie normalnie, a jak wam brakuje dowartościowania to szpanujjjjjcie do woli. a jak już macie taką silną potrzebę wykazania się to z greckiego, z łaciny, może nawet jakiś piktogram walnijcie, będzie frajda, a nie skróty z pospolitego GB.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez PiTTer ; 15-06-2009 o 23:03

  2. #62

    Domyślnie

    Proponuje zapoznac sie z netykieta.

    pozdr.

  3. #63
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Dodal bym jeszcze tutaj dwa bo zdaje sie ze nie widzialem:

    UWA - Ultra Wide Angel - Bardzo Szeroki Kąt
    POV - Point Of View - Punkt Widzenia/ Punk z ktorego zrobiono zdjecie

  4. #64
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiTTer Zobacz posta
    Ale muszę powiedzieć że te wszystkie IMHO i inne to wymysł chorych mózgów które chcą pokomplikować komunikację na forum, albo zbyt długo w US siedzieli (powiedzmy 7 miesięcy) a tam jest obyczaj skracania słów tak żeby inni (angole) nie rozumieli.
    Ciekawe skąd wiesz o tym 'obyczaju' i czy to prawda. I czemu amerykańców nazywasz angolami?
    A poza tym to chyba dość krótko korzystasz z internetu i nie znasz/nie obchodzi Cię jego historia, skoro takie dziwne teorie na temat tych skrótów prawisz.

  5. #65
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    44
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Ciekawe skąd wiesz o tym 'obyczaju' i czy to prawda. I czemu amerykańców nazywasz angolami?
    A poza tym to chyba dość krótko korzystasz z internetu i nie znasz/nie obchodzi Cię jego historia, skoro takie dziwne teorie na temat tych skrótów prawisz.
    Amerykanie mają tendencję do skracania słów, w ich wydaniu angielski różni się od oryginału więc tak sobie powiedziałem że po to aby Anglicy ich nie rozumieli. Netykieta itd, mam świadomość jej istnienia, ale zasypywanie forum setkami niepotrzebnych skrótów to dla mnie idiotyczne bo wielu użytkowników nie zrozumie. Trzeba posługiwać się słownikiem żeby rozszyfrować posta. A tak walczycie przecież żeby na tym forum przestrzegano zasad ortografii i poprawnej polszczyzny, ja bym jeszcze dorzucił do tego zasadę jasnej, dla każdego zrozumiałej komunikacji. Ale to moje zdanie.
    Pozdrawiam!

  6. #66
    Dopiero zaczyna Awatar DjWojt
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Ciechanów
    Wiek
    38
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz1972 Zobacz posta
    http://www.translate.pl/pl.php4 mark- Oznaczać (marka; poziom)

    Czyli 1ds poziomu 45
    Rozumiem że to żart był z tym poziomem. Poziom to level, a co do słowa "mark" w oznaczeniach aparatów i obiektywów, to tłumaczy się jako "wersja". Mark 2 to po prostu wersja 2. Nasze popularne golfy: "jedynki", "dwójki", "trójki" po angielsku nazywane są: mark 1, mark 2, mark 3. Canon 1ds mk3 to po prostu wersja trzecia tego aparatu.Tak samo obiektyw C 18-55 f/3.5-5.6 II (II- oznacza wersje drugą tego obiektywu).

    Dodam jeszcze kilka:
    Szkło - obiektyw
    Puszka - body: sam aparat bez obiektywu
    Grip - dodatkowy uchwyt montowany pod aparat w którym można umieścic dodatkowe akumulatory i na którym znajduje się dodatkowy zestaw przycisków.
    Mój prywatny faworyt który poznałem na tym forum:
    trabant - Canon EOS 300D

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez DjWojt ; 06-01-2010 o 10:41

  7. #67
    Bywalec Awatar rostek andrzej
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Szczecin/Kraków
    Wiek
    50
    Posty
    218

    Domyślnie

    Dzięki Tezet:grin: Wreszcie dowiedziałem się, co to dokładnie znaczy to UWA. Ostatnio wszyscy o tym gadają, a ja wstydziłem się zapytać

  8. #68
    Uzależniony Awatar iso
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    547

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tezet-gdynia Zobacz posta
    UWA - Ultra Wide Angel - Bardzo Szeroki Kąt
    pozwolę sobie sprostować - Angle - bo wyszedł Ci aniołek tak w ramach formalności

  9. #69
    Bywalec Awatar vidocq
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    TST
    Wiek
    64
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek Zobacz posta
    MLU - Mirror Lock Up.
    Napisałem, bo długo nie mogłem się domyślić, wreszcie skojarzyłem, że najczęściej o tym pisze Akustyk. A że czytam forum, to znam jego preferencje fotograficzne i nieco jego techniki, to wreszcie rozgryzłem ów skrót (-:
    (ja preferuję określenie: blokada lustra)
    Też się zastanawiałem, co to to MLU.
    Kiedyś tę funkcję nazywano: wstępnym podniesieniem lustra.
    Tak trafiłem gdy nie mogłem tego znaleźć w moim 5dmkII
    Ostatnio edytowane przez vidocq ; 17-01-2010 o 12:47
    pozdrawiam, vidocq

  10. #70
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    772

    Domyślnie

    a co to znaczy HK ?

Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •