Witam.
Plik z akcjami Janusza dostępny jest tu http://bakulik.pl/TEMP/Moje%20Akcje.atn.
Witam.
Plik z akcjami Janusza dostępny jest tu http://bakulik.pl/TEMP/Moje%20Akcje.atn.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
„Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski
Witam wszystkich panowie.
Gdzieś uciekł mi wątek więc zaczynam pisać od nowa,czyli ostrzenia ciąg dalszy problemów.
Chciałbym omówić kwestię wyostrzania pod Web w fotografii kreatywnej i reklamowej w oparciu o przykładowe portfolia.
Jako fotograf kreatywny i bardziej zaawansowany użytkownik przyznaje bez bicia że ten temat spędza mi sen z powiek. Do jakości obrazu wyjściowego przykładam wielką wagę, Pomijając już całą tą otoczkę sprzętu czyli pełne klatki, obiektywy z wyższej półki śmiem twierdzić że proces wyostrzania o którym tu mowa tkwi bardziej w znajomości odpowiedniej techniki czy też pluginów znanej niestety nielicznym.
Przedstawiam zatem 3 przykładowe portfolia z wykorzystaniem tej techniki. Warto zwrócić uwagę że każda strona została specjalnie zaprojektowana tak aby wyświetlane zdjęcia dopasowywały się do naszej rozdzielczości co w konsekwencji wymusza charakterytsyczną kompresję i fakturę zdjęcia jak i ostrych krawędzi. nie zmienia to faktu że większość zdjęć nawet w trybie full screen prezentuje dalej wyśmienitą jakość jak choćby w przypadku portfolio nr 1.
Czy komuś jest znany ten temat, Jakieś sugestie podpowiedzi? kruczki na bezstratne zmniejszanie wielkości rozdzielczości zdjęcia z ominięciem cholernej metody jakie oferuje nam photoshop (Dwusześcienna (najlepsze do gładzenia gradientów). Proszę o rozwinięcie tematu w miarę możliwości..
http://www.matthawthorne.com/#/PORTFOLIO/SPORTS/1
http://florianschneiderphoto.com/#/P...S/NEW%20work/1
http://www.sondersphotography.com/
Na wszystkie pytania znajdziesz odepowiedz oglondajac film na stronie Matta Hawthorne.Odpowiednie oswietlenie,sprzet, ekipa i odpowiednia obróbka zdjec wpływa na to ze zdjecia wygladają tak jak wygladają:wink:
Proszę mi wierzyć, że ani ekipa ani oświetlenie ani też temat bardziej zaawansowanej obróbki nie są mi obce. Chciałbym się skupić na kwestii samego wyostrzenia a dokładnie ostatniego etapu jakim jest zmniejszenie zdjęcia i przygotowanie go pod Web. Zdaję sobie sprawę że finalna jakość zdjęcia wlicza się w post processing ale to nie wszystko. Nawet najlepiej obrobione zdjęcie po zmniejszeniu go do rozmiarów dajmy na to 680 px wys. traci znacznie na jakości. Spotykam w sieci bardzo wiele stron nawet bardziej wybitnych czy zaawansowanych fotografów gdzie niestety kompresja czy też brak wyostrzenia dosłownie rujnują zdjęcia(brak odpowieniego przygotowania pod WEB)..Dlatego też prosił bym aby dyskusja miała bardziej poważny charakter i skupiła się problematyce odpowiedniego przygotowania zdjęć pod WEB- ich zmniejszenie bez utraty jakości włącznie z finalnym wyostrzeniem a nie stwierdzenia że potrzebne nam 5 lamp i omawiania krok po kroku tajników high-endu.
Kaspior ma po części rację. Najpierw naprawdę dobry materiał. Potem niestety nie ma reguły. Inaczej ostrzy się zdjęcia o wysokiej częstotliwości szczegółów a inaczej o niskiej. To jak ostrzyć, po części, jest taką samą sztuką jak zrobienie dobrego kadru. Narzędzi do ostrzenia jest mnóstwo. Od USM, poprzez high-pass, pokazaną tu akcję, po wyrafinowane programy do ostrzenia. Żadne z narzędzi nie wyłączając mojej akcji nie jest doskonałe. Żadne nie nadaje się "do wszystkiego".
Myślę, że to raczej temat na osobny wątek.
Janusz,
Old enough to know better - but I do it anyway.
Witam, pomalutku wdrażam się w obsługę photoshopa... zainstalowałam akcje od Janusza i niby wszystko jest ok, tylko po zastosowaniu akcji nie widać zmian... wyskakuje natomiast okienko "polecenie producent nie jest aktualnie dostępne". Bardzo proszę o pomoc![]()
Dziękuję za szybką reakcjęPhotoshop cs4, akcja ostrzenie -f5, po uruchominieu akcji, tworzą mi się trzy warstwy: tło, krzywe1, warstwa1, a zdjęcie bez zmian...
Powinieneś w palecie layers widzieć coś takiego:
Zmieniając wartość opacity - Layer 1 musi być aktywna możesz zmieniac "siłę" wyostrzenia.
UWAGA: Wyostrzasz albo po spłaszczeniu obrazka do "Background" albo "sumujesz" wszystkie warstwy przed wyostrzaniem (Ctrl+Shift+Alt+E) i dopiero uruchamiasz akcję - znowu warstwa wynikowa musi być aktywna (podświetlona).
Janusz,
Old enough to know better - but I do it anyway.
Mam dokładnie taki sam widok i wartości w palecie jak u Ciebie, po zmianie wartości opacity absolutnie nic się nie zmienia na zdjęciu, nie mam pojęcia o co chodzi :sad: wyostrzam na warstwie background...